A háromszoros Forma-1-es világbajnok, Sir Jackie Stewart nemrégiben részleteket osztott meg felesége, Lady Helen állapotáról, a demenciával való folyamatos küzdelmükről, és arról, hogy milyen érzelmi terhet jelent számára, hogy feleségét ilyen állapotban látja.
Erről a Motorsport.com számolt be a BBC-nek adott interjú nyomán.
„Éppen a minap volt vacsoraidő, ő felállt, én pedig ott ültem a közelben, és azt kérdezte: ‘Hol van Jackie?’. Ez az első alkalom, hogy ez történt, és ez csak néhány hete történt” – mesélte a 85 éves ex-versenyző. „Rossz érzés lett úrrá rajtam.”
Lady Stewart állapotát először 2014-ben diagnosztizálták, miután egy autóbaleset miatt vizsgálták. Férje azóta is ott van mellette, és a legnagyobb odaadással ápolja imádott feleségét.
„Tudom, hogy Helen nem gondolja komolyan, amikor hirtelen megfordul és megüt engem vagy a [demenciára szakosodott] ápolókat” – vallotta be. „Elég gyakran képes megütni valakit, olyan szavakat használ, amiket soha életében nem mondott, és ez csak így jön. Én pedig azt mondom, hogy ‘drágám, drágám, ne mondd ezt’. Erre ő: ‘Miért? És ő meg számonkér engem, amiért ezt csinálom. Ez általában 17 óra után történik.”
Ez a viselkedésváltozás, a sundowning néven ismert jelenség azt jelenti, hogy a demenciában szenvedő emberek késő délután és este zavartságot, szorongást és nyugtalanságot tapasztalnak. A demencia támogatására szakosodott ápolók ügyelnek arra, hogy a gondozást ehhez igazítsák. Lady Helen most ilyen ellátásban részesül egy akadálymentesített svájci otthonban, amit csak az egykori csapattulajdonos eredményes versenyzői karrierjének köszönhetően engedhet meg magának.
Ennek a tapasztalatnak köszönhetően Sir Jackie a saját családján kívül is vizsgálta a demencia hatásait.
Frissen dedikált egy árverésre szánt sisakot Michael Schumacher!
Más ápolási intézmények meglátogatása maradandó benyomást tett rá. Miután felesége diagnózisa után azt mondták neki, hogy semmit sem lehet tenni, Sir Jackie 2016-ban elindította a Race Against Dementia nevű jótékonysági szervezetet, amely a demenicával kapcsolatos kutatásokat és a megelőzést támogatja.
„Meglátogatom a demenciában szenvedő emberek otthonát, és könnyek között távozom, mert az emberek teljesen elveszettek” – mesélte Stewart.
„50 éve nem volt gyógymód a demenciára. Most azt akarom, hogy ez még az én életemben megváltozzon, ha lehetséges, és ez nagy kérés. Úgy gondoljuk, hogy a fiatalság lesz az, aki ezt meg fogja tenni, mert az intézményrendszer kudarcot vallott.”
„Tehát a fiataloknak kell lenniük azoknak, akik másképp, más szemszögből fogják vizsgálni a dolgot, és megtalálják a gyógymódot, és a támogatással, amellyel rendelkezünk, anyagilag több pénzt tudunk költeni olyan berendezések beszerzésére, amelyek korábban nem álltak rendelkezésre. Szóval ez is része annak, hogy szükség van az olyan eseményekre, mint a Race Agaimts Dementia.”
A jótékonysági szervezet tavaly óta 18 kutatót támogatott sikeresen, és jelenleg egy olyan vérvizsgálaton dolgozik, amelyet a Cambridge-i Egyetem fejlesztett ki. Ennek célja, hogy a demencia 20 évvel a diagnózis felállítása előtt felismerhető legyen.
„Épp annyira szeretném, ha ez [a gyógymód] megvalósulna, mint amennyire világbajnok akartam lenni” – mondta Sir Jackie. „Ez borzasztóan fontos.”