A Honda főnöke, Koji Watanabe szerint a motorbefagyasztás ellenére is tovább tudják fejleszteni 2024-re a Red Bull erőforrásait.
Az F1-ben motorbefagyasztás van érvényben, ami azt jelenti, hogy a 2026-os motorformula váltásig tiltos bármilyen teljesítményhez kapcsolódó fejlesztés. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az erőforrásokat egyáltalán nem lehet fejleszteni.
A szabályok által megengedett megbízhatósági javításokkal is hatékonyság- és teljesítménynövekedés érhető el. Watanabe pedig úgy véli, hogy a Honda erőforrás tartóssága még javítható a következő szezonra.
Tekintettel arra, hogy a csapatok 2023-ban mindössze három erőforrást használhatnak, a szezon során a versenyképesség biztosítása érdekében kulcsfontosságú, hogy a teljesítmény ne romoljon a megtett kilométerek után.
„A teljesítményt tekintve talán semmit sem fogunk javulni, de más területeken még ezzel a motorral is előreléphetünk” – idézte a planetf1.com Watanabét a De Telegraaf című holland lap nyomán.
„A Ferrarinál például jelentősen fejlesztették a motort, és a Mercedes ERS-rendszere is nagyon erős.”
„Mi is javítani fogunk a motorunkon a jövő évre, ami az élettartamát illeti. Szóval határozottan van valami készülőben.”
A Honda és a Red Bull kapcsolata, bár továbbra is rendkívül sikeres és a két fél természetes eltávolodásával is formálódik, tekintve, hogy a Red Bull az új szabályciklusra már Ford erőforrásra vált majd, míg a Honda az Aston Martinhoz csatlakozik.
Mivel a két fél rivális gyártóvá válik, Watanabe szerint a jövőbeli technológiáról logikus, hogy nem kommunikálnak.
„A Red Bull semmit nem mond nekünk a motorjukról, mi pedig semmit nem mondunk nekik a mi fejlesztésünkről” – mondta.
„Szóval már most is egyfajta információs háború folyik. A Red Bullnál ugyan van némi tudásuk a jelenlegi motorunkról, de végső soron mi vagyunk felelősek a fejlesztésért és az egész folyamatért.”
„A tudás nagy része nálunk van.”
„2025-ig remélem, hogy a Red Bull mindent megnyer. 2026-tól pedig remélhetőleg mi leszünk a legnagyobb versenytársuk. Egy teljesen új motor megépítése hatalmas kihívás, de a mi célunk is az, hogy a következő korszakban is bajnokságot nyerjünk.”
A Red Bull szívesebben folytatta volna a munkát a Hondával, de a Honda anyavállalata 2020 folyamán megszüntette az F1-es projektet.
Ezért a Red Bull végül a Forddal állapodott meg, mert a Honda újbóli F1-es elkötelezettsége túl későn jött. Watanabe szerint a Honda nem bánja, hogy így alakult.
„Nem bánom azt a döntést, amelyet eredetileg 2020-ban hoztunk meg” – mondta.
„Akkoriban véleményem szerint ez volt a helyes döntés. A Honda vezetése a klímasemlegességet kulcsfontosságú pillérré tette. Az elektromos autó akkumulátorának kifejlesztéséhez például csúcsmérnökökre volt szükségünk, akik akkoriban leginkább Forma-1-es tevékenységgel voltak elfoglalva.”
„Őket visszahoztuk, és rengeteg munkát végeztünk a jövőre nézve. A 2026-tól a sportágban a motorszabályok segíteni fognak nekünk abban, hogy itt aktívak maradjunk, mivel a motorok sokkal fenntarthatóbbak lesznek, és a teljesítmény körülbelül 50 százaléka elektromos lesz.”
„A Red Bull-lal való együttműködés azonban lehetetlen volt, tekintettel a saját motorépítési terveikre. De a Forma-1 és a motorsportban folytatott egyéb tevékenységeink évtizedek óta a Honda gerincét képezik. Maga a tény, hogy a Forma-1-ben tevékenykedünk és bajnokok is lettünk, megkülönböztet minket a Toyotától, a Nissantól és más márkáktól.”
A Red Bull tervezőzsenije bánja, hogy sosem dolgozott a Ferrarival, Alonsóval és Hamiltonnal