1990. október 21-én Suzuka volt a színhelye a Forma-1-es történetének egyik legvitatottabb végkimenetelének. Bizony, nem csak a 2021-es bajnoki végjáték tudta felbolygatni a közvéleményt. Noha a ’90-es Japán Nagydíj még nem a legutolsó verseny volt a szezonban, csak az utolsó előtti.
Ayrton Senna (McLaren) és Alain Prost (Ferrari) küzdöttek a bajnoki címért.
Senna szerezte meg a pole pozíciót, de azt akarta, hogy az első rajtkockát helyezzék át a pálya tiszta oldalára, ahogy az általában lenni is szokott. Az FIA azonban elutasította a kérését, mire Senna közölte, hogy nem fogja elvenni a lábát a gázról az első kanyarban, bármi történjék is.
Prost valóban jobban rajtolt a pálya tiszta oldaláról. De Senna nem volt hajlandó feladni pozícióját, mert tudta, hogy ha Prost kiesne, az a bajnoki címet jelentené önmaga számára. Ennek az lett a vége, hogy a riválisok az első kanyarban összeütköztek, nagy port verve a pálya mellé csúsztak, és mindkettőjük versenye azonnal véget is ért. Ezzel azonban Senna bebiztosította második világbajnoki címét.
Az esetet Prost undorítónak minősítette, Sennát pedig felelőtlennek.
Senna azonban így nyilatkozott: „Leszarom, mit mond Prost.”
„Ez nagy elégtétel számomra, és ezt a bajnoki címet mindazoknak ajánlom, akik tavaly ellenem harcoltak. Nagyon fájt nekem, de számukra ez egy bizonyíték arra, hogy ki az igazi bajnok.”
„Tavaly én nyertem itt, és nagyon-nagyon rossz volt, hogy elvették tőlem.”
„Nagyon kifizetődő ezt tenni. Amikor visszasétáltam a kanyarból a boxba, ott hagytam magam mögött az 1990-es év minden terhét és stresszét.”
Mindezzel arra utalt a brazil, hogy egy évvel korábban, szintén a Japán Nagydíjon, mikor ő előzte volna az akkor még csapattársát, Prostot, az rázárt a jobbos kanyarban, mire összeütköztek és kicsúsztak a pályáról. Prost kiestt, Senna azonban vissza tudott térni a pályára, és elsőként intették le. Később azonban kizárták a versenyből, mert őt találták bűnösnek a Prosttal való ütközésben. Így bukta a futamgyőzelmet és a bajnoki címet is.
Senna azt állította, hogy a döntést a FISA (az FIA elődje) elnöke, Jean-Marie Balestre hozta meg, hogy honfitársának, Prostnak adja a bajnoki címet. Ezt az érintett felek később tagadták, mondván, hogy a FISA főnöke nem is volt jelen a stewardok ülésén, amikor a Senna kizárásáról szóló döntés megszületett.