Fotó: Goodwood
A február általában az az évi Forma-1-es autók bemutatóiról szólnak. Ha az autók formavilága mennyit változik, az rendre attól függ leginkább, hogy vezettek-e be új technikai szabályzást. Ezen felül azonban ami mindig izgatja az emberek fantáziáját, hogy milyen festést kapnak az autók. Ezt leginkább a szponzorok határozzák meg. Idén a legtöbb csapatnál jelentős megjelenésbeli változás aligha várható. Kivéve a Stake F1 és a Visa Cash App RB csapatoknál, mivel ők jelentős átalakuláson mentek át a tél folyamán, új névvel és új szponzorációval vágnak neki az idei szezonnak.
De nem volt ám mindig ilyen gyakran variálva az autók festése. A motorsportok hajnalán, az 1900-as évektől egészen az 1960-as évek végéig, a mai értelemben vett szponzorációról nem beszélhetünk. Akkoriban az volt a bevett szokás, minden versenyen, nem csak a Forma-1-ben, hogy az autók színe a márka, vagy a sofőr származási országát jelképezte. Ez nem volt egyenlő a jól ismert nemzeti színekkel, de minden országnak megvolt a maga „autószíne”.
E szokás a Gordon Bennett Kupáról származik, ahol nemzeti csapatokat az autók különböző színei által különböztették meg. Ennek értelmében Franciaország a kék, Belgium a sárga, Németország a fehér, az Egyesült Államok pedig a piros színt kapta. Amikor Nagy-Britannia 1902-ben először indult a versenyen, a nemzeti színeitől (piros, fehér és kék) eltérő színt kellett választania, mivel ezeket már kiosztották másoknak. Selwyn Edge 1902-es győztes Napierjét olajzöldre festették. A zöld szín ráadásul a mozdonyok és gépek színe volt, amelyben Nagy-Britannia az előző évszázadban világelső volt. Amikor Nagy-Britannia a következő évben az írországi Athyban rendezte meg az 1903-as Gordon Bennett Kupát, a britek a Shamrock-zöldet választották, amelyből később a British Racing Green, vagyis „brit versenyzöld” szín született.
Az igazán meghatározó autószínek, azok pontos színárnyalatai később a British Racing Greenhez hasonlatos „motorsportos” megnevezést is kaptak. Így születtek meg a Bleu de France színű Bugattik, vagy épp a Rosso Corsa Alfa Romeók.
Az 1930-as években a Mercedes-Benz és az Auto Union csapatai nem használták a hagyományos német fehér festést, az autó csupasz, fémszínű maradt. Innen ered az Ezüstnyilak kifejezés. A „legenda” szerint a „csupaszságnak” oka is volt, méghozzá az, hogy az autók túl nehezebbek lettek, mint a megengedett maximum súly. Így aztán a festés megspórolásával érték el, hogy a súlykorláton belül maradjanak.
…az 1930-as években Hartmann László Rosso Corsa színű Maseratival versenyzett, amit ha ideje engedte, magyar színűre festett át, tehát az autó eleje piros maradt, a közepe, ahol a versenyző ült fehér lett, míg az autó hátulja zöld színt kapott.
A háború utáni színeket a karosszéria, a motorháztető, a rajtszámok és azok háttere alapján határozták meg. Így jelentek meg az amerikai csapatok párhuzamos kék csíkjai az 1950-es években.
1968 tavaszán a nemzetközi versenyeken már engedélyezték a szponzori felfestéseket, amelyeket az Egyesült Államokban már néhány éve használtak. A dél-afrikai magáncsapat, a Team Gunston volt az első Forma-1-es csapat, amelyik a szponzorok színeire festette autóit. A következő versenyen, az 1968-as Spanyol Nagydíjon a Team Lotus lett az első gyári csapat, amelyik követte ezt a példát: Graham Hill Lotus 49B-jét az Imperial Tobacco Gold Leaf márkájának piros-arany-fehér színeiben indította. A ’70-es években aztán lassan teljesen eltűntek az addig megszokott színsémák.
Oscar Piastri szerint a pályapozíció sokba került a McLarennek, a Max Verstappen elleni csatában. A…
Las Vegas, Monza, Le Mans, Zandvoort. Csak néhány azon legendás helyszínek közül, ahol május és…
Pecco Bagnaia csatlakozott más versenyzők, például Jorge Martín és Aleix Espargaró trendjéhez, és új YouTube-csatornát…
A japán Yuki Tsunoda első versenyhétvégéje a Red Bull csapatánál, a hazai versenye volt, a…
Lando Norris McLaren MCL39-es versenyautóját a Japán Nagydíj befejezése után az FIA széleskörű vizsgálatnak vetette…
Lewis Hamilton elismerte, hogy "nem volt elég tempója”, miután hetedik lett a vasárnapi Japán Nagydíjon,…