A BMW motorsport főnök, Andreas Roos az F1 2026-tól történő, fokozottan elektromos hajtásra való áttérését nem tartja igazán új technológiának.
A Forma-1 mostanában véglegesíti a következő generáció új erőforrás-szabályzatát, amely 2026-ban lép életbe. Ennek értelmében az autók egy 1,6 literes, hathengeres, hibrid rendszerrel összekapcsolt motort üzemeltetnek, amelyek mindegyike körülbelül 500 lóerős teljesítményt produkál elektromos rásegítés nélkül. A világbajnokság ugyanakkor egy fenntartható üzemanyag kifejlesztésén is dolgozik. Ez a megközelítés csábította az Audit az F1-be, és a Honda is visszafordult, miután újfent kiléptek. A Ford is bejelentette részvételét a Red Bull Powertrains-szal együttműködve. A General Motors pedig az új szabályok hatására a Cadillac márkájával motorszállítóként jelentkezett be. A BMW-t ezek azonban nem győzték meg. Roos a Speedcafe kérdésére így felelt:
„Az biztos, hogy a Forma-1 mindig érdekes, de számunkra mint márka jelenleg nincs képben. Mondjuk úgy, hogy nem a megfelelő ablakban van, ahol azt mondanánk, hogy részt szeretnénk venni. Jelenleg a Forma-1-ben az a terv, hogy 2026-ban jön a belsőégésű motor hibrid rendszerrel, amit az utcai autókon már több éve láthatunk. Szóval ez nem igazán egy új technológia, vagy valami olyan, amiről úgy gondoljuk, hogy elég érdekes.”
A BMW komolyan részt vesz azonban a sportautó-versenyzésben, a Hypercar és a GT3 osztályokban a World Endurance Championshipben is szerepel. Vitathatatlanul az előbbi az, ami távol tartja a bajor márkát a Forma-1-től, mivel a 2026-ra készülő szabályok nem kínálnak elegendő szabadságot ahhoz, hogy változtassanak. Így folytatta ezért Roos:
„Ha őszinték vagyunk, akkor azokra a hibrid autókra gondolok, amelyeket már most is üzemeltetünk a hosszútávú világbajnokságon, szintén fenntartható üzemanyaggal mennek. Az üzemanyag, amit a WEC-bajnokságban használunk, szintén 100 százalékban fenntartható. Szerintem már most 60 százalékban Co2-semleges, azzal a céllal, hogy még tovább haladjunk ezen az úton. Ha csak ezt hozza a Forma-1 2026-ban, akkor alapvetően már a WEC-bajnokságban futunk így, a technológia tekintetében.”
Ez nem minden motorgyártó esetében van így, és különösen a Ford a technológia átadását jelölte meg a részvételének kulcsfontosságú elemeként. Ez nem feltétlenül magára a hibrid egységre vonatkozik, amelyhez az amerikai óriás az akkumulátorok fejlesztésében ad segítséget, hanem a tesztelési és diagnosztikai technológiákra, valamint az aerodinamikai szakértelemre, amely visszaköszönhet az utcai autókkal kapcsolatos tevékenységeikben. A BMW nem tekint ugyanígy az F1-re, ezért Roos így zárt:
„A Forma-1 egy tisztán technológia-vezérelt formula, és ott számunkra egyértelműen olyasvalaminek kellene lennie, amire azt mondjuk, hogy „ó, igen, ez az a dolog, ahol mi magunkat látjuk, ahol a technológiát látjuk fejlődni, és ahol nagyon érdekes nekünk a technológia fejlesztése.” Ezt pedig jelenleg nem látjuk, és ezért van az, hogy az F1 jelenleg nincs a radarunkon.”
A BMW korábban hivatalos és nem hivatalos formában is versenyzett az F1-ben.
Motorjai már az 1950-es és 1960-as években is szerepeltek a rajtrácson. Majd a Bernie Ecclestone vezette Brabham csapattal társultak az 1980-as évek elején, leginkább az ikonikus BT52-essel, amely Nelson Piquet-nek 1983-ban világbajnoki címet eredményezett. A sportág csúcsától távol töltött időszakot követően 2000-ben visszatértek a Williams motorszállítójaként. 2005 közepén megvásárolták a Sauber csapatot, és a saját képükre formálták át az alakulatot.
A BMW 2009 végén hagyta el a száguldó cirkuszt.