Categories: F1

Érkezhet az IndyCar-féle push-to-pass rendszer a Forma-1-be?

Az FIA nyilvánosságra hozta, hogy 2026-ban a Forma-1-ben bevezetnék a „push-to-pass” motorteljesítmény-növelő rendszert, amely lehetővé tenné a versenyzők számára, hogy egy KERS-szerű gyorsítórendszert aktiváljanak, amellyel a versenyzők akár 355 kmh-s végsebességet is elérhetnének.

Ez hasonló az amerikai IndyCar bajnokság megoldásához, ahol már létezik push-to-pass funkció. Ez egyfajta visszatérést jelent az F1 korai, 2009 és 2013 közötti, a KERS-en keresztüli hibrid hajtással való kísérletezéséhez, mielőtt a sportágban a jelenlegi hibrid erőforrásokat bevezették volna.

A versenyzők a verseny során az egymás elleni csatában támadó és védekező célokra is használhatnák majd, vagy alternatívaként az autó teljesítményének maximalizálására és a köridők javítására.

A legutóbbi, 2026-os technikai szabálytervezet 5.4.8. cikkelye tartalmaz a tervek szerint egy új ERS-K rendszert, amely a szabványos használat mellett az új, 1,6 literes, turbófeltöltős V6-os belsőégésű motorral már akár 345 km/órás sebességet is eredményezhet.

A szabályok azonban a belső égésű motor teljesítményének csökkenését eredményezik, körülbelül 560 kW-ról 400 kW-ra (535 LE), ezért az FIA az akkumulátor hozzájárulásának növelését tervezi ennek ellensúlyozására.

Bár a meglévő MGU-H rendszert fokozatosan kivezetik az új erőforrás specifikációból, hogy egyszerűbbé és olcsóbbá tegyék a tervezést és a gyártást, az akkumulátor teljesítménye 150 kW-ról 350 kW-ra (470 lóerő) nő, hogy ezt kompenzálja.

A rendszer ezután egy második lépcsófokot is kapna, amely lehetővé teszi a versenyzők számára, hogy igény szerint további teljesítményhez jussanak. Ez azonban – akárcsak a Formula E-ben – azt jelenti, hogy a versenyzőknek az energiagazdálkodási stratégiát kell majd követniük. Ha ehhez nem tartják magukat, fennáll a veszélye, normál körülmények között is energiadeficitbe kerül, és így támadásnak lenne kitéve, amíg nem tudja kellőképpen feltölteni az akkumulátort.

Ez azt jelenti, hogy a verseny során nem lehetne folyamatosan, minden körben használni. Használata azonban nem korlátozódna a pálya bizonyos területeire, mint a jelenlegi DRS-mechanizmus esetében, amely a versenyen belüli előzéseket segíti.

A 2026-os motorszabályzatot egyelőre még véglegesíteni kell, és a Forma-1-nek, az irányító testületnek, valamint a csapatoknek és a gyártóknak hivatalosan is alá kell írniuk.

Az elektromos akkumulátorok fokozott használata felé való elmozdulás nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a Ferrari, a Mercedes, a Honda és a Renault mellett az Audi és a Ford is beszállt a sportba.

Tajthi Andrea

Kb negyed évszázada vagyok F1 rajongó, nagyjából 12 éve pedig nem csak nézem, hanem írom is az autósport híreket. :)

Recent Posts

Marc Márquez taktikája frusztrálja a riválisokat

A Crash MotoGP podcast szerint Marc Márquez jelenléte már önmagában is befolyásolhatja a riválisok teljesítményét…

48 perc ago

Horner után Marko kirúgását is szorgalmazzák a Red Bullnál

Christian Horner váratlan távozása után Helmut Marko maradt az egyetlen „ős-Red Bullos” a csapatnál. Ám…

11 óra ago

A glórián emlékezik Diogo Jotára a Formula E bajnoka

Másfél hete rázta meg a sportvilágot a Liverpool focistájának Diogo Jotának és testvérének André Silvának…

12 óra ago

Kiss Norbi domináns győzelemmel kezdett a Nürburgringen, majd Albacete először nyert idén

A nürburgringi hétvége első versenyén újabb rajt-cél győzelmet aratott Kiss Norbi, miután sikeresen visszaverte Jochen…

13 óra ago

Kezdeti izgalmak és drámai fordulatok után Razgatlıoğlu megszerezte tizedik győzelmét Donington Parkban

Izgalmas és drámai kezdés után végül sima győzelemmel zárult a Superbike-világbajnokság első doningtoni futama, ami…

14 óra ago

Marc Márquez rajt utáni hibája után utolsó körös előzés döntött Sachsenringen

Marc Márquez az első kanyarban hibázott, ami miatt visszaesett, és meg kellett kezdenie a felzárkózást.…

15 óra ago