Categories: F1

Az F1-esek a Concorde-egyezményben tiltanák meg új csapat érkezését

A 10 jelenlegi Forma-1-es csapat állítólag azt szeretné, ha a hamarosan megújításra kerülő Concorde-egyezményben 12-ről 10-re csökkentenék a mezőny csapatainak maximális létszámát.

Bár most 10 csapat szerepel a rajtrácson, a jelenlegi feltételek szerint ez a szám akár 12 is lehetne. Az FIA-t, a tavalyi év elején pályázatot írt ki, hogy egy vagy két új csapatot vonzzon be az F1-be.

Az Andretti volt az egyetlen pályázó, amely jelentkezését jóváhagyta az FIA, de a Formula One Managementtől (FOM) nem kapott zöld utat a 2025-ös belépésre.

Mivel az F1 értéke nő, és ezzel együtt a csapatok értéke is, a következő Concorde-egyezményben – melyben a kereskedelmi feltételeket a 2026-tól 2030-ig tartó időszakra vonatkozóan rögzítik – azt szorgalmazzák állítsák le a rajtrács növekedését. Mivel az „hígítaná” az anyagiakat, hiszen több csapat esetén több felé osztanák a csapatoknak járó kereskedelmi bevételeket.

Joe Saward tudósító úgy tudja, hogy mind az F1, mind a benne lévő csapatok szeretnék 10 lenne a résztvevő csapatok maximális száma. Ez egyben azt is jelentené, hogy egy új belépő csak akkor vehetne részt, ha megvásárol egy már meglévő csapatot.

Amióta a Liberty Media 2017-ben felvásárolta a Forma-1 anyagilag szárnyal, így érthető, hogy a jelenlegi csapatok nem szeretnének jobban osztozkodni.

A 2020-as Covid-járvány idején elszenvedett pénzügyi gondok óta a 10 jelenlegi F1-es csapat jelenleg 1 milliárd font körnéykére értékelhető. Legalábbis a McLaren vezérigazgatója, Zak Brown szerint.

Ha a sorozatba beengedett csapatok számát nem sikerül a jövőben maximalizálni, akkor több mint valószínű, hogy a leendő csapatoknak fizetendő hígulás elleni díj a kezdeti 200 millió dollárról az egekbe szökik.

A Saward által említett másik lehetséges vitás pont a csapatok tulajdonosi struktúráját érinti. Arról beszélnek, hogy a sorozat érdekeit az szolgálná, ha minden csapat független tulajdonban lenne.

Így például a Red Bull anyavállalat nem lehetne a Red Bull Racing és a faenzai székhelyű RB tulajdonosa is. Ezt a fajta struktúrát az elmúlt időszakban többen is kritizálták, többek között a McLaren vezérigazgatója Zak Brown.

A McLaren vezérigazgatója még odáig is elment, hogy a Red Bull esetében a két csapat tulajdonlása „a sportág tisztességével ellentétes”.

A következő, 2026-tól 2030-ig érvényes Concorde-egyezményt alkotó új kereskedelmi megállapodásokat még a jövő év vége előtt alá kell írni.

Tajthi Andrea

Kb negyed évszázada vagyok F1 rajongó, nagyjából 12 éve pedig nem csak nézem, hanem írom is az autósport híreket. :)

Recent Posts

Így lett a Red Bull több, mint egy márka – Egy könyv és egy vélemény

Egyszer beszélgettem egy volt Red Bullos dolgozóval arról, hogy mennyire különböző volt számomra a két…

2 óra ago

„Sokkoló és horrorisztikus” Horner kirúgása, véli egy világbajnok

Christian Horner elbocsátása a Red Bull Racingtől meglepetésként érte az F1 közösséget, beleértve Nigel Mansellt…

2 óra ago

Tim Mayer visszavág: vita robbant ki az FIA-elnökválasztás kampányában

Feszültté vált a hangulat az FIA közelgő elnökválasztása körül, miután Tim Mayer, az FIA korábbi…

5 óra ago

Sérüléshíradó: Morbidelli kihagyja a főfutamot, Viñales lehet, hogy a Cseh Nagydíjat is

Alaposan megfogyatkozott a mezőny Németországban. Kisebb létszámmal indult el a Német Nagydíj a MotoGP-ben, hiszen…

6 óra ago

Marc Márquez taktikája frusztrálja a riválisokat

A Crash MotoGP podcast szerint Marc Márquez jelenléte már önmagában is befolyásolhatja a riválisok teljesítményét…

7 óra ago

Horner után Marko kirúgását is szorgalmazzák a Red Bullnál

Christian Horner váratlan távozása után Helmut Marko maradt az egyetlen „ős-Red Bullos” a csapatnál. Ám…

17 óra ago