Kezdetét vette a 33. Nyári Olimpiai Játékok Párizsban, és aki azt hitte, hogy nem tudok egy ide vonatkozó Forma-1-es cikket írni, az tévedett.
Ugyanis több, korábbi Forma-1-es versenyző is „másodállásban” részt vett hivatalos olimpián, ezáltal olimpikonnak is számít.
Nyolc ilyen versenyző van, többnyire még a hőskorra tehetőek, de van példa a közelmúltból is. A nyolcból három versenyző nyári, négy téli, egy pedig nyári paralimpiai játékokon vett részt.
Az első, és egyben talán legnevesebb nyári olimpiai résztvevő, a thaiföldi Prince Bira. Hazája első Forma-1-es versenyzője a száguldó cirkusz első éveiben (1950-1954) volt tagja a mezőnynek, 19 versenyen indult, dobogóra nem állt, de többször is pontot szerzett.
F1-es karrierje után sportágat váltott és a hajózásban lelte örömét. 1956-tól 1964-ig zsinórban három, majd 1972-ben a negyedik olimpiára is kijutott ebben a sportágban.
Hozzá kísértetiesen hasonló karriert futott be az argentin Roberto Mieres. A Maserati egykori gyári versenyzője 1953 és 1955 között volt F1-es pilóta, Birához hasonlóan dobogóra nem állt, de többször is pontot szerzett.
Ezt követően ő is a tenger hullámaira pattant, és vitorlázásban kijutott az 1960-as római Olimpiára, csillaghajó kategóriában. Emiatt pedig először és de nem utoljára fordult elő, hogy két F1-es pilóta egy teljesen másik sportágban szerepelt egymás ellen. Rómában a csillaghajó kategóriában Mieres a 17., Bira pedig a 19. helyen zárt.
Rajtuk kívül még a holland Ben Pon vett részt nyári ötkarikás játékokon. Pon mindösszesen egy F1-es Nagydíjon állt rajthoz, hazája futamán, 1962-ben, amikor a szezonnyitót rendezett Zandvoort. A futamon egy Porsche volánja mögött indult, de baleset miatt két kör után fel kellett adnia a versenyt.
Lövészetben kvalifikálta magát az 1972-es müncheni játékokra, ahol a középmezőnyben végzett és a 31. lett.
Ha az időrendet nézzük, akkor a spanyol, és a Ferrari mozifilmből is ismert, Alfonso de Portago volt a legelső F1-es pilóta, aki olimpián indulhatott. Az olaszországi 1956-os téli játékokon, ahol kétfős bobban társával együtt az előkelő negyedik helyet szerezték meg, mindössze 140 ezred másodperccel lemaradva a dobogóról. Négyesbobban is elindult, ott a kilencedikek lettek. Egy évvel később egyébként a világbajnokságon meg is szerezte azt a hőnáhított bronzérmet.
Az olimpiai szereplése után, pár hónappal be is mutatkozhatott az F1-ben egy Ferrarival, ahol még abban az évben egy második helyet is szerzett. 1957-re is maradt az olaszoknál, de a Mille Miglia versenyen tragikus balesetet szenvedett.
A lista egyetlen női tagja a brit Divina Galica. 1976-ban és 1978-ban összesen három F1-es verseny állt rajthoz, de kvalifikálnia egyikre se sikerült magát.
Még ezt megelőzően, 1964-ben, 1968-ban és 1972-ben alpesi sízőként vett részt téli játékokon. Majd 1992-ben, 48 évesen mégegyszer kijutott, de immáron a ma már nem létező gyorssí szakágban, ahol pusztán csak az elért végsebesség számított.
A brit Robin Widdows is csupán egy Nagydíjon indult, az 1968-as brit futamon egy Cooperrel, de a versenyt nem fejezte be. Még abban az évben Grenobleban valamint a korábbi innsbrucki téli játékokon négyfős bobcsapat tagjaként indult.
Az ő esetében fordult elő másodszor, hogy két F1-es pilóta más sportágban is összecsapott, ugyanis szintén az 1968-as viadalon volt az amerikai négyesbob csapat tagja Bob Said. Ő az 1959-es amerikai F1-es futamon indult, de célba ő sem ért. Grenoble-ben a britek a hetedik, az amerikaiak a tizedik pozícióban zártak.
Kétségkívül ezen lista legsikeresebb tagja, a súlyos baleset miatt lábát vesztő, és ezáltal paralimpikonná váló olasz Alex Zanardi. 44 Forma-1-es verseny indult a 90-es években, majd a tengerentúlon folytatta, ahol 2001-ben súlyos balesetet szenvedett, ami miatt mindkét lábát elvesztette. Műlábakkal folytatta életét, és az autóversenyzéshez is visszatért, a túraautózás legmagasabb szintjére is.
Részt vett 2012-ben Londonban, valamint 2016-ban Rioban a nyári paralimpiai játékokon a kézzel hajtott kerékpárosok között. A sportág egyik legsikeresebbje lett ugyanis a két olimpián összesen hat érmet – négy arany és két ezüst – szerzett.