F1

Nyolc Forma-1-es pilóta, aki olimpikonnak is mondhatja magát

Kezdetét vette a 33. Nyári Olimpiai Játékok Párizsban, és aki azt hitte, hogy nem tudok egy ide vonatkozó Forma-1-es cikket írni, az tévedett.

Ugyanis több, korábbi Forma-1-es versenyző is „másodállásban” részt vett hivatalos olimpián, ezáltal olimpikonnak is számít.

Nyolc ilyen versenyző van, többnyire még a hőskorra tehetőek, de van példa a közelmúltból is. A nyolcból három versenyző nyári, négy téli, egy pedig nyári paralimpiai játékokon vett részt.

Az első, és egyben talán legnevesebb nyári olimpiai résztvevő, a thaiföldi Prince Bira. Hazája első Forma-1-es versenyzője a száguldó cirkusz első éveiben (1950-1954) volt tagja a mezőnynek, 19 versenyen indult, dobogóra nem állt, de többször is pontot szerzett.

F1-es karrierje után sportágat váltott és a hajózásban lelte örömét. 1956-tól 1964-ig zsinórban három, majd 1972-ben a negyedik olimpiára is kijutott ebben a sportágban.

Hozzá kísértetiesen hasonló karriert futott be az argentin Roberto Mieres. A Maserati egykori gyári versenyzője 1953 és 1955 között volt F1-es pilóta, Birához hasonlóan dobogóra nem állt, de többször is pontot szerzett.

Ezt követően ő is a tenger hullámaira pattant, és vitorlázásban kijutott az 1960-as római Olimpiára, csillaghajó kategóriában. Emiatt pedig először és de nem utoljára fordult elő, hogy két F1-es pilóta egy teljesen másik sportágban szerepelt egymás ellen. Rómában a csillaghajó kategóriában Mieres a 17., Bira pedig a 19. helyen zárt.

Rajtuk kívül még a holland Ben Pon vett részt nyári ötkarikás játékokon. Pon mindösszesen egy F1-es Nagydíjon állt rajthoz, hazája futamán, 1962-ben, amikor a szezonnyitót rendezett Zandvoort. A futamon egy Porsche volánja mögött indult, de baleset miatt két kör után fel kellett adnia a versenyt.

Lövészetben kvalifikálta magát az 1972-es müncheni játékokra, ahol a középmezőnyben végzett és a 31. lett.

Ha az időrendet nézzük, akkor a spanyol, és a Ferrari mozifilmből is ismert, Alfonso de Portago volt a legelső F1-es pilóta, aki olimpián indulhatott. Az olaszországi 1956-os téli játékokon, ahol kétfős bobban társával együtt az előkelő negyedik helyet szerezték meg, mindössze 140 ezred másodperccel lemaradva a dobogóról. Négyesbobban is elindult, ott a kilencedikek lettek. Egy évvel később egyébként a világbajnokságon meg is szerezte azt a hőnáhított bronzérmet.

Az olimpiai szereplése után, pár hónappal be is mutatkozhatott az F1-ben egy Ferrarival, ahol még abban az évben egy második helyet is szerzett. 1957-re is maradt az olaszoknál, de a Mille Miglia versenyen tragikus balesetet szenvedett.

A lista egyetlen női tagja a brit Divina Galica. 1976-ban és 1978-ban összesen három F1-es verseny állt rajthoz, de kvalifikálnia egyikre se sikerült magát.

Még ezt megelőzően, 1964-ben, 1968-ban és 1972-ben alpesi sízőként vett részt téli játékokon. Majd 1992-ben, 48 évesen mégegyszer kijutott, de immáron a ma már nem létező gyorssí szakágban, ahol pusztán csak az elért végsebesség számított.

A brit Robin Widdows is csupán egy Nagydíjon indult, az 1968-as brit futamon egy Cooperrel, de a versenyt nem fejezte be. Még abban az évben Grenobleban valamint a korábbi innsbrucki téli játékokon négyfős bobcsapat tagjaként indult.

Az ő esetében fordult elő másodszor, hogy két F1-es pilóta más sportágban is összecsapott, ugyanis szintén az 1968-as viadalon volt az amerikai négyesbob csapat tagja Bob Said. Ő az 1959-es amerikai F1-es futamon indult, de célba ő sem ért. Grenoble-ben a britek a hetedik, az amerikaiak a tizedik pozícióban zártak.

Kétségkívül ezen lista legsikeresebb tagja, a súlyos baleset miatt lábát vesztő, és ezáltal paralimpikonná váló olasz Alex Zanardi. 44 Forma-1-es verseny indult a 90-es években, majd a tengerentúlon folytatta, ahol 2001-ben súlyos balesetet szenvedett, ami miatt mindkét lábát elvesztette. Műlábakkal folytatta életét, és az autóversenyzéshez is visszatért, a túraautózás legmagasabb szintjére is.

Részt vett 2012-ben Londonban, valamint 2016-ban Rioban a nyári paralimpiai játékokon a kézzel hajtott kerékpárosok között. A sportág egyik legsikeresebbje lett ugyanis a két olimpián összesen hat érmet – négy arany és két ezüst – szerzett.

Hegedűs Dávid

Recent Posts

Újabb versenyzőt vett át az Alpine alakulatától a Haas F1!

A MoneyGram Haas F1 Team hivatalosan is bejelentette, hogy Ryō Hirakawa lesz a 2025-ös FIA…

16 perc ago

Örülhetnek, akik utálnak korán kelni! Itt a hétvégi Forma-1-es menetrend!

A tripla Forma-1-es versenyhétvégék második állomása következik hétvégén: a Bahreini Nagydíj. Ezúttal már fellélegezhetnek azok,…

3 óra ago

Piastri bosszús, amiért nem sikerült elkapni Verstappent

Oscar Piastri szerint a pályapozíció sokba került a McLarennek, a Max Verstappen elleni csatában. A…

13 óra ago

Las Vegasban debütál Mustangjával Gilyén Krisztián

Las Vegas, Monza, Le Mans, Zandvoort. Csak néhány azon legendás helyszínek közül, ahol május és…

14 óra ago

Jobban megismernéd Pecco Bagnaiát? Itt a lehetőség! 10 részes sorozattal készült

Pecco Bagnaia csatlakozott más versenyzők, például Jorge Martín és Aleix Espargaró trendjéhez, és új YouTube-csatornát…

15 óra ago

F1: Pontot sem szerzett, de a nap versenyzője lett

A japán Yuki Tsunoda első versenyhétvégéje a Red Bull csapatánál, a hazai versenye volt, a…

16 óra ago