Fotó: Evers, Joost / Anefo / via Wikimedia Commons
54 éve ezen a napon, 1970. szeptember 5-én vesztette életét Jochen Rindt, aki pár héttel később a Forma-1 első és egyetlen posztumusz világbajnoka lett. Reméljük, hogy az utolsó is…
De ki is volt Jochen Rindt? Érdemes őt megismernie a Forma-1 legújabb rajongóinak is!
Rindt (a nyitóképen jobb oldalon látható, míg a bal oldalon a Lotus csapatfőnöke, tervezőmérnöke, Colin Chapman) 1952-ben született, Németországban. Édesapja német, édesanyja osztrák volt, ő pedig később osztrák színekben versenyzett.
Iskolai éveiben mondhatni zűros gyereknek tartották. Ezzel kapcsolatban így idézte őt a The Guardian:
„Végül kirúgtak, és Angliába mentem angolul tanulni. Megtanultam vezetni, amíg Angliában voltam, de túl fiatal voltam ahhoz, hogy jogosítványt szerezzek. Amikor hazamentem, eltörött a lábam síelés közben, de úgy döntöttem, hogy több mint képes vagyok arra, hogy magam vezessek – még akkor is, ha az egyik lábam gipszben volt. Valójában 18 hónapig jogosítvány nélkül vezettem, aztán egy nappal azelőtt, hogy átvehettem volna a jogosítványt, elkaptak.”
Az autósport iránti érdeklődése nagymértékben megnőtt, amikor 1961-ben iskolai barátaival, köztük későbbi Forma-1-es pilótatársával, Helmut Markóval, meglátogatta a Német Nagydíjat a Nürburgringen
1961-ben kezdett el autóversenyezni, majd 2 év múlva váltott együléses autókra, és eredményes lett a Formula Junior és a Formula Two bajnokságban is. Abban az időben azonban hírhedt volt veszélyes stílusáról, egy budapesti utcai futamon majdnem a nézők közé csapódott.
1964-ben Rindt az Osztrák Nagydíjon debütált a Forma-1-ben, majd 1965-re teljes szezonra szóló versenyzői állást kapott a Coopernél. Rindt még ekkor találkozott Bernie Ecclestone-nal, és összebarátkoztak. Rindt, észrevéve Ecclestone kereskedelmi tehetségét, megengedte neki, hogy menedzselje, bár ez sosem öltött hivatalos formát. A Forma-1-ben Rindt számos barátra is szert tett, leginkább Jackie Stewarttal ápolt szoros barátságot.
Utóbbinál Rindt végre versenyképes autóban ült, mely alkalmas volt rá, hogy megcsillantsa kivételes tehetségét.
Eredményeinek határása két versenypálya épült Ausztriában, az Österreichring (ma Red Bull Ring), amelynek Rindt tanácsadóként dolgozott, és a Salzburgring.
A Lotus árnyoldala azonban a fokozott veszély volt: a márka autói köztudottan rendkívül gyorsak volt, ám meglehetősen megbízhatatlanok is, ami versenyzői életeket is követelt.
Rindt első Forma-1-es futamgyőzelmét az 1969-es Egyesült Államok Nagydíján szerezte, majd 1970-ben az első kilenc futamból ötöt megnyert. Ki tudja, mennyit nyert volna még, ha lett volna rá lehetősége… Vesztét épp az imént említett műszaki megbízhatatlanság okozta. Az Olasz Nagydíj edzésén a szalagkorlátnak ütközött, majd a kórházba szállítás közben a versenyzőt halottnak nyilvánították. Feleségét Ninát és lányát Natashát hagyta hátra…
A bajnokságban azonban ekkorra már akkora előnye volt, hogy legközelebbi rivális, Jacky Ickx már nem tudott elegendő pontot szerezni a szezon hátralévő futamain, hogy utolésrje. Így Rindt posztumusz világbajnoki címet szerzett.
Natasha Rindt – aki apja halálakor 2 éves volt – később néhány évig Bernie Ecclestone-nal dolgozott, miután az átvette a Forma-1 kereskedelmi jogait.
Oscar Piastri szerint a pályapozíció sokba került a McLarennek, a Max Verstappen elleni csatában. A…
Las Vegas, Monza, Le Mans, Zandvoort. Csak néhány azon legendás helyszínek közül, ahol május és…
Pecco Bagnaia csatlakozott más versenyzők, például Jorge Martín és Aleix Espargaró trendjéhez, és új YouTube-csatornát…
A japán Yuki Tsunoda első versenyhétvégéje a Red Bull csapatánál, a hazai versenye volt, a…
Lando Norris McLaren MCL39-es versenyautóját a Japán Nagydíj befejezése után az FIA széleskörű vizsgálatnak vetette…
Lewis Hamilton elismerte, hogy "nem volt elég tempója”, miután hetedik lett a vasárnapi Japán Nagydíjon,…