Akárhányszor Angliába látogatok, lenyűgöz a motorsporttal kapcsolatos események és helyek mennyisége. Nem kéne, hogy meglepjen, tekintve, hogy mennyi autógyártó van itt, és az ország történelme és hagyományai is gazdagok a motorsport terén. És mégis!
Egyik pillanatban azon gondolkozom, hogy mit csináljak Londonban, a következőben megtalálom a Brooklands múzeumot, amiről kiderül, hogy régi versenyautókat és egy régi, elhagyatott pályát lehet megnézni benne. Másnap pedig már azon a régi, elhagyatott pályán állok, ami a világ legidősebb, versenyzési célra épített versenypályája.
Monza különleges élmény volt, de olyasvalaminvalamin állni, amit szó szerint a versenyzés bölcsőjének nevezhetünk (azt hittem, én találtam ki ezt, de az ajándékboltban találtam egy könyvet ezzel az alcímmel, szóval nem voltam annyira eredeti, mint gondoltam), egészen más szint. Ha azt gondolod, hogy Silverstone-nak történelme van, nos, Brooklands az eredeti Silverstone. 9 hónap alatt épült 1906-07-ben Hugh Locke-King által, és 1926-ban itt tartották az első Brit Nagydíjat. Itt rendezték az első 24 órás versenyt is, mindössze 11 nappal az elkészülte után. Akár hiszed, akár nem, az Indianapolis Motor Speedway, az Indy500 otthona, Brooklandsből merített inspirációt (és 1909-ben épült).
Csakúgy, mint Silverstone, egy időben Brooklands is repülőtérként szolgált, és az első világháború alatt repülőgépeket is gyártottak itt. Ez megmaradt a második világháború idején is, amikor Wellington bombázókról híresült el a hely (ha ismerős a név, az azért lehet, mert a Silverstone-i Wellington egyenes ugyanerről a bombázóról kapta a nevét), és persze a Concorde-ot is itt készítették. Sajnos a második világháború véget vetett a versenyzésnek, és 1939-ben a pálya bezárta kapuit a motorsport előtt.
View this post on Instagram
A legjobb az egészben, hogy a Brooklands Múzeum emléket állít mindennek! Először is, a pálya eredeti, egyik megdöntött része még mindig megvan! Sajnos nem lehet teljesen felmenni rá, de egy hídon keresztül felülről is meg lehet nézni! Van egy kiállításuk a Brit Nagydíj történetéről, és bár Brooklands soha nem rendezett F1-es Nagydíjat, van néhány F1-es autójuk (például az, az utolsó, amit James Hunt vezetett), és van egy szimulátor is, amit Hamilton bajnoki győztes McLarenjének bemutató autójában állítottak fel, és kipróbálhatod az eredeti pályát!
Van egy repülőgép-tervezési részleg és egy buszmúzeum is! Néha időszakos kiállításokat is szerveznek, és a mostani éppen a McLaren Senna GTR-ről szólt. Kiállítottak egy valódi modellt, egy bemutató autót és egy életnagyságú Lego verzió is.
A Concorde élmény karbantartás miatt zárva volt, amikor ott voltam, így arról nem tudok mesélni, de rengeteg más repülőgép is van, fantasztikus önkéntesekkel. Az egyikük a BAC 1-11-ről tartott nekem egy komolyan érdekes előadást, ami lenyűgöző volt, hogy egy pillanatra megfontoltam, hogy elkezdek komolyan érdeklődni repülőgép-tervezés iránt, de rájöttem, hogy már így is túl sok komoly érdeklődésem van.
A sztratoszférikus kamráról soha nem hallottam még korábban, de az is fantasztikus volt! Egyszerű szavakkal (nem igazán vannak rá más szavaim, hogy őszinte legyek), ez egy hely, ahol azt az alacsony légnyomást és az egyes időjárási viszonyokat tudják szimulálni, amikkel egy repülőgép találkozhat. A biztonságos tesztelést teszi lehetővé (mivel nem élő emberekkel, a a valóságban kell végrehajtani), és ezt Brooklands-ben fejlesztette ki Barnes Willis.
4,5 órát töltöttem a múzeumban, mert a weboldalon azt írták, hogy néhány látogató több mint négy órát is eltölt ott, és azt hittem, hogy elég lesz.
HAZUGSÁG!!
Egyáltalán nem elég (de sajnos záróra volt, és el kellett jönnöm), azt javaslom, hogy egy egész napot szánj rá, lehetőleg a reggeli nyitástól kezdve, és akkor talán mindent meg tudsz nézni. Nekem mindenképpen vissza kell mennem, mert nemcsak a Concorde élményt hagytam ki, hanem a többi repülőt is (kivéve a 1-11-est), nem mentem be a Clubhouse-ba (csak mosdót kerestem ott), és néhány más részt is elég felületesen néztem meg.
View this post on Instagram
Fontos megjegyezni, hogy bár néhány épület fedett, alapvetően ez egy szabadtéri múzeum, így a legtöbb időt a szabadban töltöd, vagy ha bent is vagy, ezek a hatalmas helyek nincsenek fűtve, szóval mindenképpen úgy öltözz, hogy az egész napos kintlét le legyen probléma.
A másik hiba, amit elkövettem, az volt, hogy taxival mentem a Weybridge vasútállomásról, mert a Google megint becsapott, azt mondta, hogy 45 perces séta lesz. Visszafelé, amikor már nem kellett sietnem, és belefért volna a 45 perc, gyönyörű mellékutakon sétáltam vissza, és nem tartott tovább 15 percnél.
Összességében ez volt az egyik legjobb motorsport/autó múzeumi élményem (biztosan a top 3 között van), nagyon ajánlom a látogatást. Különösen azért, mert gyakorlatilag a Mercedes World mellett van, így ha már ott vagy, azt is megnézheted.
Neked mik a top 3 autó/F1/motorsport múzeumaid? Számomra azt hiszem, a Silverstone Múzeum, az Autoworld és Brooklands (nem feltétlenül ebben a sorrendben).