A Forma-1-es versenyzők szigorú diétákat követnek, de ezek eredendően nem vegán diéták. Az első versenyző, aki nyíltan közölte, hogy vegán életmódra váltott, Lewis Hamilton volt, aki már hosszú évek óta nem fogyaszt állati eredetű ételeket.
Korábban – még aktív versenyzői pályafutása során – Sebastian Vettel arról számolt be, hogy kipróbálta a vegán étrdent pár hónapig. Bár ő visszatért a húsfogyasztáshoz, elmondása szerint jelentősen csökkentette annak mértékét, és ma már nagyon alaposan utánanéz annak, hogy az élelmiszerek, amiket fogyaszt, milyen forrásból származnak.
Legutóbb pedig Fernando Alonso volt, aki arról számolt be, hogy étrendet váltott. Bár ő nem lett vegán, ő csak a húsról mondott le, a többi állati eredetű élelmiszerről nem.
Hogy mennyire jó, vagy nem jó vegánnak lenni, abba ne menjünk bele, már csak azért sem, mert nem vagyok dietetikus, sem bármilyen orvos, így max véleményt tudnék közölni, aminek semmiféle tudományos megalapozottsága nincs.
Mindenki döntse el maga (vagy az orvosa), hogy milyen étrendet követ, a lényeg, hogy senki ne akarja másra ráerőszakolni a véleményét.
A magam részéről én közel sem vagyok vegán, nagyon kevés olyan ételt eszek, amin/amiben nincs semmi állati eredetű. De a kevés kivétel egyike az avokádós pirítós. Amit Hamilton is az egyik kedvenc ételének nevezett meg korábban a vegán (amerikai típusú) palacsinta és a minestrone leves mellett. Ezek receptjét hoztam most, ha már vegán világnap van, és mert az avokádós pirítóst én is igencsak szeretem.
(1994 óta november 1-jén tartják a Vegán Világnapot, a brit Vegán Társaság 1944-es alapításának napján.)
Az én avokádós pirítósom hozzávalói:
- Jó minőségű kovászos kenyér szeletelve
- 1 db érett avokádó
- 1 db közepes méretű paradicsom
- fél fej lilahagyma
- kb negyed lime leve
- só, bors
Az avokádó burkát vágd köre késsel hosszanti irányban, ez után a két oldalát ellentétes irányú csavaró mozdulattal ketté tudod venni. A magját vedd ki, majd a két félből egy kanál segítségével könnyedén kikanalazhatod a húsát egy tálba.
Ezt törd össze villával, adj hozzá egy csipet sót és borsot, és facsard bele a lime levét.
A paradicsomot és a lilahagymát vágd apró darabokra és keverd hozzá az avokádóhoz.
A kenyérszeleteket pirítsd meg, majd halmozz a tetejére az avokádós keverékből.
Ezek a mennyiségek persze nem kőbe vésettek, egyéni ízlés szerint minden hozzávalóból annyit adsz hozzá, amennyit akarsz.
Nem-vegán tipp: ha szeletelsz a tetejére mozzarellát, máris nem vegán az étel.
Minestrone leves hozzávalói (nagy adag lesz, több főre):
- kb 2 evőkanál olívaolaj
- 1 fej vöröshagyma
- 1 szárzeller
- 1 sárgarépa
- 1 cukkini
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 nagyobb csipet szárított oregánó
- 1 doboz babkonzerv
- 4 paradicsom
- 2 evőkanál paradicsompüré
- 1 liter zöldségalaplé
- 1 babérlevél
- egy marék levestészta
- 100 g zöld leveles zöldésg ízlés szerint – kelkáposzta, mángold, stb
- egy marék friss bazsalikom
- só, bors
A hagymát, fokhagymát, répát, cukkinit és zellert tisztítás/hámozás után apírtsd fel kis darabokra,
Egy nagy lábasban hevítsd fel az olajat, majd dobd bele a hagymát, a zellert, a sárgarépát, a cukkinit és pirítsd kb 10 percig. Majd add hozzá a fokhagymát és az oregánót, ezt követően pedog a babot, az apróra vágott paradicsomot, a pürét, az alaplevet és a babérlevelet. Ízlés szerint fűszerezd sóval és borssal. Forrald fel, majd alacsonyabb hőmérskleten főzd tovább 30 percig.
Végül add hozzá a tésztát és a leveles zöldségeket, és főz még 10 percig. Ezt követően szedd tányérba, és szórd meg friss bazsalikom levéllel.
Nem-vegán tipp: Szórd meg a tálba szedett levest parmezánnal, illetve az olaszok szoktak belefőzni panchettát, ami a nálunk ismert császárszalonnához hasonlatos. Ezt az elején, a hagymával és társaival célszerű a lábasba tenni.
Vegán palacsinta hozzávalói (kb 2 adag):
- 15 dkg liszt
- 4 g sütőpor
- kis csipet só
- 1 kávéskanál cukor
- 1 kávéskanál cukor vaníliás cukor (vagy egy kis kupaknyi vaníliaaroma)
- 1,5 dl növényi ital
- valamilyen növényi zsiradék a sütéshez
- Bármilyen gyümölcs (pl. áfonya, málna, banán)
- juharszirup
A gyümölcs és a juharszirup kivételével a hozzávalókat mérd ki egy tálba és keverd csomómentesre.
Egy serpenyőben hevíts fel egy kevés (pl egy evőkanálnyi) növnyi olajat, majd kanalazz bele a masszából, de „terítsd ki” úgy, mint a hazánkban ismert, feltekerhető palacsintát, ennek vastag korongnak kell lennie. Ha az alja megsült, fordítsd meg és süsd meg a másik oldalát is.
A „korongok” és a serpenyd méretétől függően akár több palacsintát is tudsz sütn egyszerre.
Ha kész, pakolj rá gyümölcsöket és locsolj rá juharszirupot.
Nem-vegán tipp: Készítsd el Carlos Sainz tojással és tejjel készült palacsintáját, aminek ide kattintva találod a receptjét!