Fotó: Clive Rose/Getty Images / Red Bull Content Pool
Az elmúlt hónapban nagy vihart kavart a káromkodás témája a Forma-1-ben.
Max Verstappen „csúnya szóval” illette autóját egy sajtótájékoztatón, ami miatt az FIA megbüntette őt, közmunkára ítélte. Az FIA elnöke, Mohammed ben Sulayem ugyanis közölte, hogy a trágár szavak használatát be kell szüntetni, a versenyzőknek példát kell mutatniuk.
Később egy „b*sszameg” miatt Charles Leclerc is büntetésben részesült, noha neki csak a pénze bánta az esetet.
A versenyzők túlzásnak érzik ezt a szigort, hiszen ők is emberek, és a versenyzés hevében, adrenalinnal fűtött állapotban óhatatlan, hogy efféle őszinte reakciók csússzanak ki a szájukon.
A napokban a GPDA, vagyis a Nagydíjversenyzők Szövetsége saját Instagram profilt hozott létre, melyen ma megjelent az első poszt. Ez egy közlemény a fent említett vitás téma kapcsán.
Ezen kívül az ilyen pénzbüntetések által az FIA-hoz befolyt összeg felhasználásáról követelnek tájékoztatást, pénzügyi átláthatóságot szeretnének. Továbbá felszólítja az FIA elnökét, hogy több tisztelettel nyilatkozzon a versenyzőkről, és megfelelően kommunikáljon velük, ne a sajtón keresztül üzengessen.
A GPDA (melynek elnöke George Russell az aktív versenyzők közül) közleménye így szól:
Mint minden sportban, a versenyzőknek itt is be kell tartaniuk a bíró döntéseit, függetlenül attól, hogy ez tetszik-e nekik, vagy egyetértenek-e vele. Ez a sport szabálya. A versenyzők (a tagjaink) sem kivételek, és ezt teljes mértékben megértik.
Tagjaink professzionális versenyzők, a Forma-1-ben versenyeznek, amely a nemzetközi motorsport csúcsa. Ők az arénába lépő gladiátorok, és minden versenyhétvégén nagyszerű műsort nyújtanak a rajongóknak.
Ami a káromkodást illeti, különbség van az embereket sértő szándékos káromkodás és a lazább, például rossz időt vagy egy élettelen tárgyat (például egy Forma-1-es autót vagy egy vezetési helyzetet) leíró káromkodás között.
Arra kérjük az FIA elnökét, hogy fontolja meg a saját hangnemét és szóhasználatát, amikor tagjainkhoz vagy akár róluk beszél, akár nyilvános fórumokon, akár másutt. Továbbá, tagjaink felnőttek, nem szükséges, hogy a médián keresztül utasításokat kapjanak olyan jelentéktelen dolgokról, mint az ékszerviselés és alsónemű.
A GPDA számtalan alkalommal kifejezte már azon véleményét, hogy a versenyzők pénzbírságai nem megfelelőek a sportunk számára. Az elmúlt három év során felszólítottuk az FIA elnökét, hogy ossza meg velünk a részleteket és stratégiát arról, hogy a pénzbírságokból származó összegeket hogyan és hol használják fel a sportunk érdekében. Ismételten kérjük az FIA elnökét, hogy biztosítson pénzügyi átláthatóságot és közvetlen, nyílt párbeszédet velünk. Minden érintett félnek (FIA, F1, a csapatok és a GPDA) közösen kellene eldöntenie, hogy miként és hol használják fel a pénzt a sportunk javára.
A GPDA konstruktív együttműködésre törekszik az összes érintettel, beleértve az FIA elnökét is, annak érdekében, hogy népszerűsítsük nagyszerű sportunkat mindazok számára, akik ebben dolgoznak, akik fizetnek érte, akik figyelik, és valóban szeretik is. Mi megtesszük a magunk részét.
Üdvözlettel, a GPDA Igazgatói és Elnöke, a Grand Prix Versenyzők nevében
#RacingUnited a biztonságunkért, a sportunkért, a rajongóinkért.
A Japán Nagydíjat meglepetésre Max Verstappen várta a pole-ból a rajtot, majd az élen is…
Miguel Oliveira sérülés miatt kihagyja a katari MotoGP-hétvégét. Őt a tesztpilóta Augusto Fernández fogja helyettesíteni,…
Az Alpine újonca, Jack Doohan volt a Japán Nagydíj második szabadedzésének főszereplője, miután nagy sebességű…
Lewis Hamilton nemrég nyíltan beszélt arról, hogy azért nincs felesége és gyerekei, mert még mindig…
Pedro Acosta 2024-ben az első futamokon dobogós helyezésekkel kápráztatott el minket, idén azonban már zavarosabb…
Oliver Bearman bevallotta, hogy meglepődött, hogy bejutott a Q3-ba Suzukában, és elmondása szerint jót tett…