F1

Forró helyzet az F1-ben: Új szabály jön a pilóták védelmére

Az F1-es autók a világ legfejlettebb technológiájú járművei közé tartoznak, de mégsem rendelkeznek a vezető számára hűtéssel. Ennek legfőbb oka, hogy egy légkondicionáló rendszer túl nagy súlyt jelentene, és nem is valószínű, hogy hatékony lenne, figyelembe véve, hogy a pilótafülke nyitott.

Az elmúlt héten azonban az F1 Bizottság úgy döntött, hogy minden autónak rendelkeznie kell azzal a képességgel, hogy extrém hőség esetén hűtőberendezést szerelhessenek bele, írja a Motorsport.com.

Az F1-es pilóták tűzálló, hosszú alsóneműt és háromrétegű versenyruhát viselnek, és olyan pilótafülkékben ülnek, ahol a hőmérséklet gyakran eléri a 60 fokot. Különösen az olyan helyszíneken, mint például Szingapúr, vagy Katar. Ez fizikailag kimeríti a testüket, fáradtságot okoz, és potenciálisan befolyásolja a kognitív funkciókat is.

Tekintettel arra, hogy a versenyzők 300 km/óránál nagyobb sebességgel száguldanak, a kognitív funkciók csökkenése valós veszélyt jelent.

Úgy tudni, olyan rendszerben gondolkodnak, amely hűtött vizet, vagy más biztonságos folyadékot keringetne a pilóták teste körül, az overálba építve, segítve a hőelvezetést.

Bár a prototípus már létezik, a 2025-ös bevezetésig a csapatoknak lehetőségük lesz saját hűtőrendszert is kifejleszteni. A jelenlegi állapot szerint egy jégblokk biztosítja a hőcserét a folyadékhoz, amelyet egy csőrendszeren keresztül juttatnak el a versenyző ruházatába. A teljes rendszer súlya körülbelül 5 kg, de ez a fejlesztések során még változhat.

A szabályok megengedik a párolgási vagy szublimációs látens hő felhasználását, valamint a tárolt hőenergiát is, amennyiben az nem befolyásolja a motor hűtését. Így elképzelhető, hogy a jövőben a csapatok más hűtőközeget, például előre lehűtött folyadékot is használhatnak majd a jégblokk helyett, vagy akár ventilátorral hűtött levegőt juttathatnak a pilóta ruhájába. A szabályok azonban szigorúan tiltják a szárazjég használatát, hiszen az komoly sérüléseket tud okozni.

Jelenleg az F1-es versenyzők gyakran viselnek jégmellényt a meleg éghajlaton zajló versenyek előtt és után, amelyek általában orvosi minőségű jégcsomagokat jeéent, amelyek csökkentik a test maghőmérsékletét.

A várhatóan a 2025-ös szezonra bevezetendő változtatásra vonatkozó felhívások a 2023-as katari futam után érkeztek, amelyen Lance Stroll a hőség miatt rövid időre elájult, Esteban Ocon belehányt a sisakjába, Logan Sargeant pedig hőguta miatt volt kénytelen feladni a versenyt.

Tajthi Andrea

Kb negyed évszázada vagyok F1 rajongó, nagyjából 12 éve pedig nem csak nézem, hanem írom is az autósport híreket. :)

Recent Posts

Piastri bosszús, amiért nem sikerült elkapni Verstappent

Oscar Piastri szerint a pályapozíció sokba került a McLarennek, a Max Verstappen elleni csatában. A…

5 óra ago

Las Vegasban debütál Mustangjával Gilyén Krisztián

Las Vegas, Monza, Le Mans, Zandvoort. Csak néhány azon legendás helyszínek közül, ahol május és…

6 óra ago

Jobban megismernéd Pecco Bagnaiát? Itt a lehetőség! 10 részes sorozattal készült

Pecco Bagnaia csatlakozott más versenyzők, például Jorge Martín és Aleix Espargaró trendjéhez, és új YouTube-csatornát…

7 óra ago

F1: Pontot sem szerzett, de a nap versenyzője lett

A japán Yuki Tsunoda első versenyhétvégéje a Red Bull csapatánál, a hazai versenye volt, a…

8 óra ago

Az FIA bejelentette, hogy a Japán Nagydíj után mintákat vettek Norris autójából

Lando Norris McLaren MCL39-es versenyautóját a Japán Nagydíj befejezése után az FIA széleskörű vizsgálatnak vetette…

9 óra ago

Hamilton és Leclerc is kicsit zabos a Ferrari elmaradt a tempója miatt Japánban

Lewis Hamilton elismerte, hogy "nem volt elég tempója”, miután hetedik lett a vasárnapi Japán Nagydíjon,…

10 óra ago