Minden évben szoktam mézeskalácsot sütni, de 3D „építményt” még sosem készítettem. Idén kitaláltam, hogy most fogok, és nem klasszikus mézeskalács házat, hanem F1-es autót. Vagy valami ahhoz hasonlót.
Első lépésként fogtam egy papírt és egy ceruzát és előcsaltam magamból a nem létező Adrian Newey-t, és megpróbáltam kitalálni, majd lerajzolni, hogy milyen formákat kellene kisütnöm ahhoz, hogy azokból utána valami autószerűt lehessen építeni.
Miután ez nagyjából megvolt, kivágtam a rajzolt formákat, így elkészültek a sablonok. A mézeskalács tésztát kb fél ujjnyi vastagra nyújtottam és a papírból kivágott formákat egyessével, késsel kivágtam a tésztából, majd megsütöttem. Másnap pedig összeállítottam majd végül cukormázzal „díszítettem”, jobban mondva takartam a hézagokat, csúnya illesztéseket.
Ha valakinek kedve támadna megkísérelni ugyanezt, az kattintson ide, közszemlére teszem a sablont. Ez alapvetően kézzel rajzolt, így nem tűpontos, nem szögegyenes. Meg hát nem vagyok se mérnök, se grafikus, szóval ennyivel tudok szolgálni.
Ezt nyomtasd ki, vágd ki a formákat és így meg is vannak a sablonjaid.
Recept a mézeskalács tésztához
Ez a mennyiség elég az autóhoz, „pót alkatrészekkel” együtt, amennyiben a sablont A4-es méretben nyomtatod ki.
- 125 g méz
- 50 g margarin
- 63 g porcukor
- 1 teáskanál mézeskalács fűszerkeverék
- 30 dkg liszt
- fél kávéskanál sütőpor
- 1 kisebb tojás
- 1 csipet só
A hozzávalókat mérd ki, majd gyúrd össze tésztává. Először lehet, hogy nem fogod elhinni, hogy ez valaha összeáll, de össze fog, csak gyúrd türelmesen. 😀
Ha még ez után is száraznak tűnik, adj hozzá egy kis margarint, ha pedig túl híg lenne – pl a tojás mérete miatt –, akkor adj hozzá még lisztet.
A begyúrt tésztát célszerű pár órára, vagy akár egy éjszakára is a hőtőbe tenni.
Ezt követően nyújtsd kb fél ujjnyi vastagra, a sablonokat késsel vágd körbe, majd tedd őket egy sütőpapírral bélelt tepsire, és 180 fokon kb 8-10 perc alatt megsülnek.
Miután megsültek és teljesen kihűltek, olvassz kristálycukrot egy teflonserpenyőben, majd mikor már folyékony állaga van, egy hurkapálca, fogpiszkáló, vagy kicsi kanál segítségével csurgasd az összeillesztendő elemek széleire, és használd mint egy ragasztót. Csak óvatosan, mert forró!
Ha az autó már összeállt, tetszés szerint dekorálhatod cukormázzal, cukorkákkal, amivel csak szeretnéd.
Pár extra tipp:
- A rajzon az autóhoz szükséges mennyiséget jelöltem meg az egyes formákból, de nem árt belőlük többet készíteni, arra az esetre, ha 1-1 elem esetleg eltörne, vagy túlságosan deformálódna sütés közben.
- A megrajzoltakon kívül süss még ki pár apró négyzetet, ezek jól jönnek, ha egyes helyeken nem stimmelnek kellően az arányok, nem érnek össze a formák, stb. Ami szintén megeshet, hiszen a puha tészta aközben is megnyúlhat, míg a tepsire rakod, vagy simán lehet, hogy nem egyforma mértékben „nő meg” minden elem sütés közben.
- Ha a kész elemek közül valami esetleg túl hosszúnak bizonyul, éles késsel, óvatosan szabályosan tudsz levágni belőle.
- Javaslom az autót nem a díszítésre is használt cukormázzal összeragasztani, helyette használj forró karamellt (csak bánj vele óvatosan, mert könnyen megégetheti a kezed!)! Ezzel gyorsan, és alaposan összeragadtak az elemek, az egész autó egyben megemelhető lett. De azért ne sokat emelgessétek, nálam a jobb hátsó felfüggesztés bánta, szerencsére már az után, hogy lefotóztam. 😀
Extra infó:
Iratkozz fel a Motorsportol.hu „Paddock club” hírlevelére, ha az ilyen „extra tartalmak”, mint pl. ez a sablon, érdekelnek, mert ilyesmit a jövőben csak a hírlevélre feliratkozók fognak megkapni. 🙂
Ha pedig elkészíted a saját mézeskalács autódat, ne felejtsd el megmutatni nekünk!
Posztold Instagramra, vagy Threads-re és jelöld meg a képen, vagy a képleírásban a @motorsportol.hu-t, hogy értesüljünk róla. Vagy oszd meg a most alakuló, friss Discord közösségünkkel a „Mindenki motorsportol” szerveren!