Fotü: Paul Gilham/Getty Images / Red Bull Content Pool
Az évek során a Forma-1-ben számos csapat neve merült fel, amelyek belépni tereveztek a szériába, de végül semmi nem lett a tervből.
Nézzünk meg néhány ilyen példát, amelyek korábban nagyon beharangozták magukat, ám végül csak ígéret maradtak.
2009-ben hatalmas hírverés övezte az amerikai USF1 csapat bejelentését. Az amerikai bázisú projekt célja az volt, hogy az Egyesült Államok tehetségeit és technológiáit integrálva hozzanak létre egy versenyképes csapatot. A Ken Anderson és Peter Windsor által vezetett projekt azonban gyorsan problémákba ütközött. Az anyagi források hiánya és a logisztikai nehézségek végül lehetetlenné tették, hogy a csapat valaha is elinduljon. Az USF1 még a 2010-re tervezett debütálása előtt csődbe ment.
Erről még Günther Steiner is írt második könyve, az „Unfiltered” elején, mivel – még ugyebár bőven a Haas érkezése előtt – Bernie Ecclestone Steinert kérte meg, hogy nézzen már rá a USF1-re, hogy hogy is állnak. Kiderült, hogy lövésük sem volt róla, hogy mibe vágtak bele és meglehetősen vakon voltak.
Zoran Stefanović, szerb üzletember, a Toyota Forma-1-es csapatának 2009-es kilépése után megszerezte a japánok infrastruktúráját és terveit. A Stefan GP azonnal kijelentette, hogy készen áll az indulásra, ha lehetőséget kap. Azonban a csapat nem tudta megszerezni a szükséges indulási engedélyt az FIA-tól, így minden próbálkozása ellenére sosem lépett pályára. A Stefan GP még autót is épített, és voltak tárgyalásaik Jacques Villeneuve-vel, de végül az álom szertefoszlott.
Később még két alkalommal halványan felmerült, hogy ismét megkísérelnék a nevezést, ám végül ebből sem lett semmi.
Az egyik legfrissebb példa a meghiúsult F1-es csapatokra a Panthera Team Asia. A csapat célja az volt, hogy Ázsia első valóban regionális gyökerekkel rendelkező F1-es csapatát hozza létre. Bár 2019-ben bejelentették a terveket, és előkészületeket is tettek, végül az F1-es szabályok szigorítása és a COVID-19 járvány okozta gazdasági visszaesés ellehetetlenítette a projektet.
Az F1-hez való csatlakozás rendkívül költséges és bonyolult folyamat. Az új csapatoknak nemcsak jelentős pénzügyi forrásokra van szükségük, hanem megfelelő infrastruktúrára, technológiai háttérre és tapasztalt szakemberekre is. És még ez sem mindig elég – gonoljunk csak az Andretti csapat belépési kísérletére. Elvileg minden tökéletesen alkalmassá teszi a csapatot a nevezésre, és nem is légbőlkapott, hanem komoly motorsport mólttal rendelkező szervezetről van/volt szó, az F1 mégis megkísérelte megakadályozni a nevezésük elfogadását. Végül a csapat előzetes engedélyt kapott a 2026-os indulásra, ám nem Andretti néven.
Az F1-es csapatalapításnak jelentős feltétele a megfelelő pénzügyi- és stratégiai terv, de világos, hogy ezen felül komoly gazdasági és sportpolitikai kihívást is jelent. A meghiúsult projektek kiválóan rámutatnak arra, hogy mennyire komplex dolog az F1 világába belépni.
Túl van az első teljes Red Bullos napján éles versenyhétvégén Yuki Tsunoda. A hazai pályán…
A Japán Nagydíj kvalifikációjával folytatódott a hétvége Forma-1-es menetrendje. A pole pozíciót pedig mindenki meglepetésére,…
A Yamaha ásza, Fabio Quartararo egyértelműen márkatársa, Jack Miller árnyékába került Austinban. A francia az…
Japán Nagydíj harmadik szabadedzésére elkészült Jack Doohan tegnap összetört Alpine-ja, de a pályamenti fű kigyulladása…
A MotoGP-legenda, id. Kenny Roberts figyelmeztette Jorge Martínt, hogy ne siesse el a visszatérést a…
Carlos Sainz azt nyilatkozta, hogy a Ferraritól a Williamshez való váltása nem várt bonyodalmakkal járt.…