A kétszeres F1-es világbajnok Fernando Alonso, aki jelenleg az Aston Martin versenyzője, nem zárja ki az esélyét annak, hogy a jövőben ismét nekivág a Dakar-ralinak.
Mindez azután történt, hogy a kétszeres világbajnok elismerte, hogy várhatóan a 2026-os lesz az utolsó szezonja a Forma-1-ben.
Alonso rendkívüli tapasztalattal bír már, hiszen a Minardi csapatnál 2001-ben történt debütálása óta több, mint 400 versenyen vett részt. Két bajnoki címét azonban már közel 20 éve nyerte, 2005-ben és 2006-ban. Legutóbbi futamgyőzelmét a Ferrarinál töltött utolsó előtti szezonjában, 2013-ban aratta.
Tavaly áprilisban többéves szerződéshosszabbítást írt alá az Aston Martinnal, amely legalább a 2026-os F1-es szezon végéig köti őt a csapathoz. Addigra pedig már 45 éves lesz.
Alonso nemrég megerősítette, hogy az 2026-os szezont az utolsó szezonjának tekinti
„Valószínűleg – vagy legalábbis eredetileg – az lesz az utolsó szezonom a Forma-1-ben, mert a szerződésem 2026 végén lejár, szóval ez az idő a teljesítés és az igazság ideje. Nagy elvárások” – mondta Alonso a Chequered Flag podcastban.
„Így fogom kezdeni a szezont, biztosan, mert nem gondolhatok túl sokat a jövőre.”
„Ha a 2026-os szezon zökkenőmentesen zajlik, jól érezzük magunkat, és van lehetőségünk még egy évet versenyezni, akkor nyitott leszek, az biztos.”
„Nem fogom előre bezárni az ajtót, de nem is úgy kezdem [a szezont], hogy erre gondolok.”
„Minden futamot úgy fogok venni, mintha az lenne az utolsó versenyem, és minden másodpercet élvezni fogok.”
Alonso korábban 2018 végén, a McLarennél eltöltött nehéz időszakot követően távozott az F1-ből. Majd a Toyotával megnyerte a Le Mans-i 24 órás versenyt, valamint indult a Dakar-ralin és az Indy 500-on is, mielőtt 2021-ben visszatért az F1-be az Alpine-nal.
Most pedig megerősítette, hogy F1-es visszavonulása után tervezi a Dakar-ralin való visszatérést, és szívesen belekóstolna a rali-sikerekbe is.
„Az egyik kihívás, amit még meg kell nyernem, a Dakar-rali – vagy általában a rali” – nyilatkozta az Asi Empece podcastban.
„A raliban van melletted egy másodpilóta, aki elmondja az útvonalat, de emellett szinte az egész szakaszon mindkét lábadat a pedálon kell tartanod, mert így stabilizálod a raliautókat. Kanyarodáskor és fékezéskor pedig a súlyokkal kell játszanod.”
„Ez egy teljesen más technika, mint a formula autókban, mert ha ott ezt csinálod, akkor elégeted a fékeket és sok üzemanyagot használsz.”
„Ráadásul az autó nem a súly miatt mozog, hanem az aerodinamika miatt.”
„Imádom a versenyzést. Hároméves korom óta van kormány a kezemben.”
„Most 43 éves vagyok, tehát 40 éve vezetek. Nem hiszem, hogy egyik napról a másikra abbahagynám, és soha többé nem vezetnék.”
Alonso pozitívan beszélt a kétéves kihagyásáról is
Azt állította, hogy a Le Mans-i, az Indy 500-as és a Dakar-ralin szerzett tapasztalatai teljesebb versenyzővé tették őt.
„Gazdagabbá tett, mint versenyző, mert minden sorozatban a legjobbaktól tanulhattam. Nem volt komfortzónám, hanem mindent az alapoktól kellett megtanulnom, akárcsak az iskolában” – mondta.
„Érdekes volt. Amikor abbahagyom a Forma-1-et, a Dakar vagy egy másik bajnokság felébreszti ezt a tanulási szenvedélyt.”
Tavaly nyáron a veterán F1-es elemző, Peter Windsor azt állította, hogy egy meg nem nevezett Forma-1-es pilóta „nagy titokban” raliteszteken vett részt, mintegy készülvén egy jövőbeli esetleges ralaira váltásra. Később annyit hozzátett, hogy nem Max Verstappenről volt szó.
A legtöbben azt feltételezték, hogy a szóban forgó versenyző az akkor még a Sauber színeiben versenyző Valtteri Bottas. Ő ugyanis korábban részt vett az Arctic Lapland Rallyn egy Ford Fiesta WRC volánja mögött. Bottas azonban a PlanetF1.com értesülései szerint megerősítette, hogy nem ő volt az, aki raliautót tesztelt.