Fotó: Vámosi Péter
A facebook oldalamon korábban már felhívtam a figyelmet erre a problémára, de úgy gondolom, hogy hasznos az információ annyira, hogy cikk formában is megjelenjen.
Az autósport rajongói közül sokan szeretnek kedvenc csapatuk vagy versenyzőjük nevével ellátott termékeket beszerezni. Azonban a hivatalos F1-es merchandise* termékek mellett fel-feltűnnek egyéb webshopok, kézművesek, 3D nyomtatósok, akik megpróbálnak pénzt keresni az F1-es rajongók által. Elsőre ártalmatlannak tűnhet egy nem hivatalos F1-es termék megvásárlása vagy értékesítése, de ez komoly jogi kockázatokat rejt magában.
*A merchandise, vagy merch (magyarul: árusított termékek vagy reklámcélú termékek) olyan árucikkeket jelent, amelyeket egy adott márka, esemény, film, sportcsapat vagy híresség népszerűsítésére és értékesítésére hoznak forgalomba. Ezek a termékek lehetnek ruházati cikkek, kiegészítők, ajándéktárgyak, poszterek, játékok vagy bármilyen egyéb tárgy, amelyet egy védjeggyel vagy szerzői jogi védelem alatt álló elemmel (pl. logó, szlogen, karakter) látnak el.
A Forma-1 egy globális márka, amelynek minden egyes eleme jogilag védett. Ez magában foglalja a logókat, csapatneveket, a versenyzők nevét, szlogeneket, sőt adott esetben még egyes versenyzők aranyköpéseit is. Ha egy terméken ezek a védett elemek szerepelnek anélkül, hogy a védjegy tulajdonosa hivatalos engedélyt szerzett volna rá, akkor jogsértést követ el.
A Forma-1 csapatainak és versenyzőinek minden kapcsolódó elemét szerzői jog és védjegyoltalom védi. Ez azt jelenti, hogy csak hivatalos licenc birtokában lehet ezeket felhasználni. Aki saját készítésű termékeket árusít ilyen védett tartalmakkal, az jogi következményekkel nézhet szembe. A büntetőjogi eljárásoktól kezdve a súlyos pénzügyi büntetésig terjedhet a szankciók skálája.
Például Max Verstappen levédette a „Simply Lovely” kifejezést, továbbá a neve és logója is védjegyoltalom alatt áll. Ez azt jelenti, hogy engedély nélkül senki nem használhatja fel ezeket kereskedelmi célokra.
Pár példa védett nevekre, kifejezésekre, logókra:
Nemcsak a logók és dizájnelemek védettek, hanem a hivatalos F1-es fotósok által* készített képek is szerzői jogi védelem alatt állnak. Ha valaki ezeket a képeket engedély nélkül használja fel, különösen kereskedelmi célokra, akkor ismét jogsértést követ el. Pár éve Lewis Hamilton is eltávolítani kényszerült egy róla készült fotót az Instagramról, mert a készítője nem adott rá neki engedélyt.
*Mindenki minden fotója automatikuson szerzői jogi védelem alatt áll. Függetlenül annak minődéségtől. Az is, amit te készítesz a telefonoddal. Azok engedély nélküli felhasználása, újraközlése tilos!
Saját célra, ha rajongóként saját maguknak készítesz egyedi termékeket, vagy mondjuk ajándékba a barátaidnak, amelyek kedvenc csapatotokhoz vagy versenyzőtökhöz kapcsolódnak, az rendben van!
Azonban, amint ezekkel a termékekkel kereskedni kezdesz, azaz pénzért árusítod őket, az már jogilag aggályos. Ekkor ugyanis már nem csupán egy rajongói alkotásról van szó, hanem arról, hogy valaki egy védett márka ismertségét használja fel anyagi haszonszerzésre.
Az esetleges következmények közé tartozhat:
Amennyiben további információra van szükséged a szerzői jogokkal kapcsolatban, érdemes ellátogatni az https://www.sztnh.gov.hu/hu oldalra, ahol részletes tájékoztatást találsz a védjegyekről és jogi kérdésekről.
A Sauber a Forma-1 2025-ös szezonjának nyitó futamain meggyőző volt a frissítési ciklusával. A csapat…
Carlos Sainz háromhelyes rajtbüntetést kapott, amiért akadályozta Lewis Hamiltont a Japán Nagydíj időmérőjének második szakaszában.…
Túl van az első teljes Red Bullos napján éles versenyhétvégén Yuki Tsunoda. A hazai pályán…
A Japán Nagydíj kvalifikációjával folytatódott a hétvége Forma-1-es menetrendje. A pole pozíciót pedig mindenki meglepetésére,…
A Yamaha ásza, Fabio Quartararo egyértelműen márkatársa, Jack Miller árnyékába került Austinban. A francia az…
Japán Nagydíj harmadik szabadedzésére elkészült Jack Doohan tegnap összetört Alpine-ja, de a pályamenti fű kigyulladása…