Fotó: Mark Somay/Red Bull Content Pool
A korábbi Forma-1-es versenyző, David Coulthard határozottan visszavágott azon kritikusoknak, akik azt állítják, hogy a nők a jövőben nem versenyezhetnek a férfiakkal az F1-ben.
Coulthard elutasítja azt a feltételezést, hogy a nőknek nincs elég fizikai erejük ahhoz, hogy a legmagasabb szinten versenyezzenek. A skót versenyző, aki határozottan támogatja a kizárólag nőkből álló F1 Academy versenysorozatot és annak elődjét, a W Series-t. 2022-ben társalapítója volt a More than Equal kezdeményezésnek, amelynek célja a nemek közötti egyenlőtlenségek leküzdése a motorsportban. A W Series (2019) és az F1 Academy (2023) bevezetése óta ezeket a kategóriákat kritika éri, mivel céljuk, hogy a jövőben női F1-es versenyzőt neveljenek ki. A Daily Mailnek adott interjújában azonban Coulthard elutasította, hogy ez ne lenne lehetséges:
„Természetesen ez meg fog történni, kétségem sincs efelől. Totális baromság, hogy a nőknek nincs meg hozzá az erejük. Aki nem edz, abban nincs meg az, ami az autóversenyzéshez szükséges – legyen az férfi vagy nő. Egy edzetlen embernek nincs meg az ereje semmihez sem. Én 53 éves vagyok, és az én fizikai állapotomban, most, hogy a csúcsomhoz képest már a „B” oldalon vagyok, nem lennék képes 10 körnél többször gyorsan vezetni egy F1-es autót. Évekig úgy kellett edzenem, mint egy atléta, naponta kétszer, edzővel, hogy képes legyek a dolgomat végezni.
Az egyik dolog, amit a W-Seriesnél láttam, az volt, hogy a rendelkezésre álló legjobb nőket vettük fel, hogy megmérettessenek, hogy a bajnokság részesei lehessenek – és néhányan közülük egyszerűen nem voltak elég fittek. Rájuk néztem, és megkérdeztem tőlük: „Mi a kifogásotok arra, hogy nem edzettek? Azt kell mutatnotok, hogy profiként komolyan gondoljátok magatokat, és ez azt jelenti, hogy úgy kell edzenetek, mint egy élsportoló.”
Ebben rejlik a problémájuk. Nincs fizikai ok arra, hogy ne tudnák megcsinálni. Tudjuk, hogy mi kell ahhoz, hogy fizikailag is elég erősek legyünk ahhoz, hogy pilótaként versenyezzenek, és minden adat azt mutatja, hogy a nők kényelmesen beleillenek ebbe a fizikai teljesítménykategóriába.”
A Red Bull egykori pilótája megerősítette, hogy a nyers tehetség, nem pedig a nemi hovatartozás az, ami a leginkább számít:
„A lényeg az, hogy akik most vezetnek, elég jók-e ahhoz, hogy sikerüljön nekik. Ez nem egy vélemény, hanem a köridők alapján fog ez eldőlni. Végső soron az időmérőn derül ki minden. Vagy tudsz gyors köridőt futni, vagy nem. És ha ez a helyzet, ahogy a fiamnak is mondom, akkor beállhatsz a jó kifogásokkal rendelkező emberek hosszú sorába, hogy miért nem ment egy bizonyos köridő – miért volt így, vagy úgy. A sport a teljesítésről szól. Nem az én véleményem, hogy lesz nő az F1-ben, ez csak egy tény, de most még nem tudom megmondani, hogy ki lesz az a személy. Biztosíthatom önöket, hogy bármely Forma-1-es csapat azonnal szerződtetne valakit, ha úgy gondolnák, hogy meg tudják szerezni azt a személyt.”
Coulthard nővére, Lynsay, aki 2013-ban hunyt el, szintén versenyzett gokartban, amikor fiatalabbak voltak. A karrierje előrehaladtával azonban nem tudta megkapni a szükséges támogatást ahhoz, hogy folytathassa a versenyzést:
„A nővérem versenyzett gokarttal. Gyors volt, tehetséges, futamokat nyert, de hat évvel fiatalabb volt nálam, és nyolcévesen kezdett el versenyezni. Amikor áttértem a forma autókra, leszerződtem a Paul Stewart Racinghez, majd 18-19 évesen teszteltem a Williamsnél. Aztán elindulhattam az európai versenyzés varázsszőnyegén, és pár évvel később már F1-es pilóta voltam. Szóval soha nem kapott támogatást, így végül abbahagyta a versenyzést. Sokat beszéltem vele erről, és egyáltalán nem neheztelt ezért. Úgy érzem viszont, hogy nem kapta meg ugyanazt a lehetőséget. Nem mondhatom, hogy valaha is eljutott volna a Forma-1-ig – de ki tudja? Ugyanakkor elmondhatom, hogy elég tehetséges volt ahhoz, hogy ezt a tehetséget a profizmus egy bizonyos szintjére emelje. Tehát az a meggyőződésem, hogy a nők is versenyezhetnek az autóversenyzésben, és ez személyes tapasztalaton alapul – nem pedig valamiféle bűntudaton vagy ideológián.
„A nővérem emlékére – aki nem élhetett azokkal a lehetőségekkel, amiket én kaptam, mert a család nem tudott mindkettőnket menedzselni – fektettem be a nők térnyerése érdekében a sportban. Én megkaptam a lendületet, mindig is úgy gondolom, hogy ő nem kapott lehetőséget. Ezért én időt, energiát és pénzt fektettem nem egy-egy egyénbe, hanem egy új rendszerbe és egy tudományos alapú programba, hogy inkább adatvezérelt megközelítést alkalmazzunk. Hiszek abban, hogy a nők egyenlő szinten versenyezhetnek autóversenyzőként, de eddig egyszerűen nem volt senki, aki kivételes tehetséggel rendelkezett volna. Ez a kivételes tehetségek iránti vágy hajtja előre a csapatokat is.”
Bár az olyan kezdeményezések, mint az F1 Academy, hatalmas lépésekben segítettek a női versenyzőknek, még hosszú út áll előttünk, mire a rajongók női versenyzőt láthatnak az F1 mezőnyében. Az F1 Academy ügyvezető igazgatója, Susie Wolff korábban azt hangoztatta, hogy valószínűleg még egy évtizedre vagyunk ettől.
A női versenyzők számára létrehozott platformokkal azonban a nők motorsportban való részvételével kapcsolatos mentalitás kezd megváltozni – és úgy tűnik, csak idő kérdése, hogy Coulthard jóslata valóra váljon.
Alfonso „Sito” Pons, a kétszeres 250 köbcentis világbajnok végre lezárta nem sportolói életének legsötétebb -…
A Honda a jövőben beleszólhat az Aston Martin pilótafelállásába, ugyanakkor Fernando Alonso és Lance Stroll…
A MotoGP regnáló bajnoka, Jorge Martín szerint Marc Márquez „szívből jövő” tanácsai a sérüléséből való…
A Haas tavaly októberben kötött megállapodást a Toyotával, azon belül a Toyota Gazoo Racinggel, a…
Lewis Hamilton elárulta, hogy egy olyan pilóta, aki mindössze egyetlen Forma-1-es futamot nyert, az egyik…
Nem vagyok futó – mindig is utáltam a futást, egy busz után loholni is az…