A felvételeket látva azonnali lépére szánta el magát az FIA, így szigorított a hátsó szárnyak rugalmassági tesztjén.
Már tavalyi is vitát szított a csapatok körében a flexi hátsó szárnyak kérdésköre. A McLaren alkalmazta a leghatékonyabban a kiskapukat, ugyanis a ,,mini-DRS-ük” rendkívül hasznosnak bizonyult egyes pályákon. Ám az újítást végül el kellett engednie a wokingi csapatnak és a Szövetség az idei évre módosítást is eszközölt a DRS-t meghatározó szabályokban.
Ám a Red Bull még a szezon előtti tesztek alatt felhívta a nyilvánosság és az FIA figyelmét arra, hogy a 2024-es konstruktőri bajnok és a Ferrari szárnyai jobban mozognak a kelleténél.
Bár, a technikai vizsgálaton minden konstrukció sikeresen átjutott, a Nemzetközi Automobil Szövetség úgy látta jónak, hogy Melbourne-ben nagyobb felbontású kamerákat alkalmaznak a kérdéses területen. Eredetileg a Spanyol Nagydíjtól léptek volna életbe a szigorúbb tesztek, ám az FIA az Ausztrál Nagydíj után az azonnali cselekvés mellett döntött.
Mi fog változni?
A Kínai Nagydíjtól életbe lépő technikai direktíva elő írja, hogy a 75 kg-os terhelés alatt a rés mérete 0,5 millimétert változhat. Ezt korábban 2 milliméterig engedték. Mivel a csapatoknak nem volt idejük arra, hogy nagyobb módosításokat eszközöljenek a szóban forgó elemen, 0,25 milliéteres tűréshatárt enged a Szövetség.
Az értesítést tegnap délután kapták meg a csapatok, majd az FIA a következő közleményt adta ki:
„Amint azt korábban közöltük, a 2024-es szezon vége és a 2025-ös szezon kezdete között az FIA a Technikai Szabályzat 3.15.1-es cikkelyében biztosított hatáskörével élve, új vagy szigorúbb terheléses hajlékonysági teszteket vezet be az első szárnyra, a hátsó szárnyra és a gerendaszárnyra. Ezen felül az FIA felszólította a csapatokat, hogy az Ausztrál Nagydíj szabadedzései során használjanak nagy felbontású kamerákat a pályán tapasztalt deformációk pontosabb megfigyelésére és elemzésére.
Ez a döntés jelentős kihívást jelent a csapatok számára, akiknek rendkívül rövid idő alatt kell az érintett aerodinamikai elemeket módosítaniuk és azok szabályosságát igazolniuk. Az új előírások célja az aerodinamikai rugalmasság ellenőrzése és az esetleges szabálysértések minimalizálása, amelyek kritikus hatással lehetnek a konstrukciók teljesítményére és versenyképességére.
Az FIA a Melbourne-ben végzett vizsgálatok során elemezte a hátsó szárny deformációiról készült felvételeket, valamint a garázsában végzett statikus elhajlási mérések eredményeit. Ennek alapján arra a következtetésre jutott, hogy elegendő indok áll fenn egy szigorúbb teszt bevezetésére a soron következő Kínai Nagydíjtól kezdődően.”
Ezen felül a Szövetség kihangsúlyozta, Ausztráliában az összes versenygép megfelelt a technikai szabályzat 3.15.17-es cikkelyében szereplő követelményeknek, így minden autó szabályosnak minősült.
Az új iránymutatás ismertetését követően a Red Bullnál örültek leginkább. Helmut Marko elmondta, a szigorúbb felxi szabályok nagyban segítségükre lesznek abban, hogy utolérjék a McLarent.