Az Aston Martin drasztikus döntést hozott a 2026-os autó fejlesztésében

Vámosi PéterVámosi Péter2026. 05. 26.
Fernando Alonso, Aston Martin
Fotó: Steven Tee/LAT Images/Aston Martin F1 Team

Az Aston Martin csak a nyári szünet után mutatja be a továbbfejlesztett autóját, addigra a Honda-motorokkal kapcsolatos problémák (remélhetőleg) már a múlté lesznek.

Addig a brit istálló a jelenlegi autó apróbb részleteinek finomításán fog dolgozni – derült ki a GPblog információi szerint a kanadai versenyhétvége után. Bár a csapat nem szerzett pontokat, Montrealban mégis viszonylag biztató hétvégét zártak. Mielőtt kiesett a versenyből, Fernando Alonso egy időben a top 10-ben autózott – egy olyan pozícióban, amelyet az alakulat az elmúlt versenyeken ritkán foglalt el.

Ugyanakkor még eltarthat egy ideig, mire Alonso és Lance Stroll reálisan rendre pontokat szerezhet. Kanadában kiderült, hogy egy alaposan átdolgozott Aston Martin-autó várhatóan a nyári szünet után, valószínűleg a Holland Nagydíj hétvégéjén érkezik. A pletykák szerint nem egyszerűen egy továbbfejlesztésről, hanem egy teljesen új autóról lehet szó. Adrian Newey és munkatársai állítólag intenzíven dolgoznak a projekten.

Érthető az Aston Martin döntése, hogy a nyári szünetig vár. Először is, a britek meg akarják oldani a Honda-motor alapvető problémáját – különösen a súlyos rezgéseket. Addig szinte értelmetlen fejlesztésekkel előállni, mivel azokat a hajtásegység problémái miatt nehéz megfelelően értékelni. Ráadásul az erre szánt összeget csak egyszer lehet elkölteni, így miért fektetnének be most nagy összegeket, és kockáztatnák, hogy később elfogy a költségkeretük?

Mike Krack, az Aston Martin pálya melletti vezetője Montrealban beszélt a nyári szünet után érkező, átdolgozott autó terveiről. A luxemburgi szakember jelezte, hogy addig valóban dolgoznak a frissítéseken, bár azok nagyon specifikusak lesznek:

„Szerintem, még tudunk előre lépni a vezethetőség terén. Talán, ön vagy az egyik kollégája kérdezte tőlem, hogy milyen köridő-javulást érhetünk el ezzel. De nem hiszem, hogy olyan szakaszban lennénk, ahol azt mondhatnánk, hogy ha bevezetünk egy-két újítást, akkor hirtelen minden optimális lesz. Szóval még sok munka van hátra, és ezt fogjuk folytatni a következő hetekben és hónapokban is. Még nem tartunk egyszerűen ott. Nem hiszem, hogy a jelenlegi autóval minden tekintetben az optimális állapotot elértük volna már.”