Az F1-esek „fékezzék a nyelvüket” és vegyenek példát Muhammad Aliról!

Tajthi AndreaTajthi Andrea2025. 09. 16.
Max Verstappen, Mohammed ben Sulayem, FIA, liberty media, F1
Fotó: Rudy Carezzevoli/Getty Images/Red Bull Content Pool

Mohammed Ben Sulayem, az FIA elnöke megerősítette álláspontját az F1-es versenyzők által a versenyek vagy sajtótájékoztatók során elhangzó káromkodásairól.

Arra kérte a mezőny tagjait, hogy fékezzék a nyelvüket, és vegyenek példát a boxlegenda Muhammad Aliról, akiről kiemelte, hogy soha nem hallották káromkodni.

A 2025-ös F1-szezon előtt az FIA szigorúbb szabályokkal és büntetésekkel frissítette sportszabályzatát, a káromkodás kapcsán, építve a 2024-ben bevezetett előíírásokra. Három ilyen nyelvhasználat esetén egyhónapos eltiltás és bajnoki pontok levonása lehet a következmény.

Ez vitát váltott ki az F1 paddockban, mivel olyan hírek jelentek meg, hogy a versenyzők érdekszervezete (GPDA) nem vett részt a döntéshozatalban.

A BBC arról is beszámolt, hogy sok FIA-érdekeltségű fél sem értett egyet a döntéssel.

„A káromkodás is egy üzenet” – mondta Mohammed Ben Sulayem az Expressen nevű svéd lapnak. „Rajtuk (a versenyzőkön) múlik, hogy saját platformjukon ezt megteszik-e, de most megkérdezem önöket: hallották valaha káromkodni Muhammad Alit, az egyik legnagyobb sportolót, aki valaha élt?”

A motorsportban a csapatrádióknak köszönhetően a rajongók verseny közbeni véleményeket is kirohanásokat is hallhatják. Az adrenallinnal teli versenyhelyzetekben pedig óhatatlanul is előfordul, hogy a versenyzők káromkodnak a pályán. Ez volt az egyik érv, amit sokan felhoztak az F1 paddockban, amikor bevezették az új szabályokat, hiszen nem sok más sportág van, ahol ennyire özvetlenül hallhatják a rajongók a verseny vagy mérkőzés közbeni megnyilvánulásokat.

Sulayem számára azonban ez sem érv.

„Nem. Ha valaki képes irányítani egy 320 kilométer per órás sebességgel haladó autót, akkor a nyelvét is tudja kordában tartani!” – mondta. „És ha azt mondom, hogy abba kellene hagynunk a rádió használatát, akkor mindenki azt mondaná, hogy ne, ne hagyjuk abba a rádió használatát!”