Piastri szerint egy rossz rajt akár hét helyet is jelenthet az F1-ben 2026-ban

Oscar Piastri úgy véli, hogy a 2026-os Forma-1-es szezonban egy rossz rajt olyan sokba kerülhet, hogy a pilóta akár hét helyet is veszíthet – hasonlóképp az F2-es versenyekhez.
A rajtprocedúrákkal a múlt héten kezdődött előszezonbeli tesztelés óta vitatott téma. Az MGU-H eltávolítása miatt most sokkal bonyolultabbak, mint korábban. Ez azt jelenti, hogy a versenyzőknek legalább 10 másodpercig kell pörgetniük a motorjukat, hogy elérjék a szükséges turbószintet. Ha ezt rosszul időzítik, az lassú rajtot vagy a motor leállását okozhatja. Ez történt Franco Colapintóval múlt héten, pénteken Bahreinben. Majdnem beleszáguldott a szalagkorlátjába, ami azt mutatja, hogy a szabályváltozás óta a rajtok már közel sem olyan zökkenőmentesek, mint korábban. Piastri így nyilatkozott erről:
„Mindenkinek másra lesz szüksége a rajtnál, de hogy őszinte legyek, nem vagyok biztos benne, hogy bármelyikünk is pontosan tudja, mire lenne szükségünk. Szerintem nagyjából van egy elképzelésünk, és biztos vagyok benne, hogy megtaláljuk a módját a megfelelő rajtnak. Csakhogy tavaly egy jó és rossz rajt közötti különbség annyi volt, hogy kicsit kipördült a kerék, vagy rossz volt a reakcióidő. Idén ez gyakorlatilag olyanná válhat, mint egy F2-es verseny, ahol aktiválódik az anti-stall rendszer, vagy valami hasonló. Nem csak öt métert veszítesz, hanem hat-hét helyet is, ha balul sül el.”
A rajtrács hátsó részén álló pilótáknak még rosszabb lehet a helyzete, mivel a jelenlegi eljárás szerint lehet, hogy nem is kapnak a turbó felpörgetéséhez szükséges +10 másodpercet. Tehát az egész helyzet biztonsági aggályokat vet fel; a McLaren főnöke, Andrea Stella „szükséges” módosításokat szorgalmazott, amiket Piastri is szorgalmaz:
„A rajtokat át kell gondolni. Mint mindannyian azt láttuk, jelenleg elég bonyolult folyamat a biztonságos rajt, nem is beszélve a versenyképességről. Ez olyan dolog, amiről biztosan beszélni fogunk mostantól Melbourne-ig, és rengeteg téma lesz, amit meg kell oldani. A rajtok, az előzések – mert azok is mások lesznek. A DRS nyilvánvalóan csak egy világos előny volt, amit ki lehetett használni. Most az energia-növeléssel nyilvánvalóan valahogy meg kell szerezni azt a plusz energiát, majd aktiválni, ami a jelenlegi szabályok mellett nem mindig olyan egyszerű. Szóval biztos vagyok benne, hogy minden gyártó optimalizálja a dolgait, hogy miképp lehet a lehető legkönnyebbé tenni az előzéseket. Őszintén szólva, szerintem egymás követése nagyon hasonló lesz a tavalyihoz, ami nem nagy meglepetés számomra. Biztosan sok mindenről kell beszélni és foglalkozni Melbourne előtt.”
Ezek közül a témák közül több is várhatóan szóba kerül a szerdai F1-bizottsági ülésen, a héten megrendezésre kerülő második bahreini teszt alatt. Az ausztráliai szezonnyitó előtt lesz még ez, amely március 6-8-án indul.









