Film/sorozat

Premier előtt láttuk a Ferrari filmet: Lassú, fájdalmas, fanyar humorú, mégis magával ragadó

A Fórum Hungary jóvoltából lehetőségünk volt premier előtt megnézni Michael Mann „Ferrari” filmjét az Cinema City Arénában.

Stílusosan, piros viselet volt a dresscode, így igazán izgalmas volt már az a látvány is, hogy minden megjelent pirosban volt. Ezt megfejelve pedig segítettünk annyit a szervezőknek, hogy „intéztünk” az eseményre két hazai autóversenyzőt is, akik ráadásul versenyeztek már Ferrarival: Bús Edinát és Kiss Norbit.

Hamarosan videós formában mutatjuk meg, ők milyen véleménnyel jöttek ki a moziteremből, de előbb pár szó a mi szemszögünkből!

A történetet most nem spoilerezném el azoknak, akik esetleg nincsenek teljesen képben. Annyi viszont spoiler nélkül is ismert az alkotásról, hogy nem teljes Enzo Ferrari életútról van szó, „csupán” az 1957-es évről.

A 2 órás film meglehetősen szuggesztíven indul, nagyon közeli jelenetekkel, aminek köszönhetően a nézőt szinte szó szerint belehelyezi a történet kellős közepébe. Mindezt fokozza, hogy több perc is eltelik a filmből, mire az első szereplő megszólal. Ráadásul ha valaki nem nézett utána, milyen életszakaszában volt Enzo Ferrari 1957-ben, a legelső jelenetet jó eséllyel azonnal félre is érti. De ez nem baj, csak hozzátesz az élményhez, és pár perc múlva már világossá is válik, hogy ki kicsoda a három főszereplő közül.

Nem is annyira a főszereplő a főszereplő?

Bevallom, Penélope Cruz nem tartozik a kedvenc színésznőim közé – teljesen szubjektív vélemény, semmi konkrét oka -, de Laura Ferrari karakterét zseniálisan alakította, mondhatni ráöntötték a szerepet. És a film hatásosságát tovább fokozta, hogy a nő már az elején, és meglehetősen markánsan megjelenik.

A Ferrari alapvetően Enzo Ferrariról szól, és a hírek is főként Adam Driver alakítását méltatják. Úgy gondolom valóban kiaknázta a karakterben rejlő lehetőségeket, a maszkmesterek remekül átváltoztatták őt Ferrarivá, és Driver hangja is illik a Commendatoréhoz. Ráadásul az olaszos akcentust is jól hozta. Azonban szándékosan a szinkronos verziót néztük meg, mivel Magyarországon a többség is feltehetően azt nézi majd. Így azonban egy árnyalatnyit veszített a hatásából a Driver-féle Ferrari, hiszen magyarul eltűnt az akcentus, és személyes véleményem szerint a szinkronválasztás sem lett az igazi. Én mélyebb, karakteresebb hangot vártam volna hozzá.

Ettől függetlenül Driver alakítása szerintem 90%-osnak mondható. Az egyetlen dolog ami szúrja a szemem már azóta, hogy az első fotó napvilágot látott a forgatásról, az az, hogy Driver szerintem túl szikár Ferrarihoz képest, Enzo fiatalon is köpcösebb volt nála.

100%-ot csak azért nem adtam neki, hogy egy kicsit fölé helyezhessem Cruz alakítását és Laura Ferrari karakterét. Ami azért is érdekes, mert róla nem sok szó esett az évtizedek során, de legalábbis sokkal-sokkal kevesebb, mint Enzoról. Pedig legalább annyira kulcsszerepe volt a márka életében, mint névadó férjének. Erről maga Cruz is beszélt, erről ide kattintva olvashatsz.

Jelentős szerepe van a filmben az akkor 12 éves Piero Ferrari, aki ma a Ferrari alelnöke. Ő az egyetlen karakter a filmből, aki még él, és a leghitelesebben véleményezhetné a vásznon látottakat, azonban nem nyilatkozott még semmit róla…

Megrendítő jelenetek

A film 16-os korhatár jelölést kapott, ami indokolt is, ugyanis a balesetes jelenetek meglehetősen plasztikusak, egy közülük kimondottan. És ha már itt tartunk – bár ezt többször hangsúlyoztam már korábban is – ez a film leginkább dráma. Lassú, bár ez indokolt is a hatás a kedvéért, és hangsúlyosabbak benne az emberi sorsok, mint maga az autósport. Ami az autósportos jeleneteket illeti, azok rendre balesetbe, mi több halálba torkollnak. Mindezek bemutatása azonban kulcsfontosságú ahhoz, hogy a nem éppen hétköznapi Ferrari-család életét, mentalitását és küzdelmeit megérthessük.

Mindezekkel együtt úgy gondolom, hogy motorsport rajongók számára ez is egy „alapmű”. Ugyanakkor nyugodtan beülhetsz rá a moziba olyan személlyel is, aki nem feltétlenül rajong az autóversenyekért.

A hazai mozik karácsony után, december 28-ától vetítik majd.

+1 érdekesség: A filmben Alfonso De Portagót alakító színész, Gabriel Leone alakítja majd a Netflixre készülő Senna sorozatban Ayrton Sennát.

Tajthi Andrea

Kb negyed évszázada vagyok F1 rajongó, nagyjából 12 éve pedig nem csak nézem, hanem írom is az autósport híreket. :)

Recent Posts

Az FIA új, „titkos” technikai irányelvei hátráltatták a McLarent Imolában?

A RacingNews365 információi szerint az FIA több technikai utasítást is kiadott az F1-es csapatoknak a…

8 óra ago

Zak Brown szerint az Alpine megpróbálta megfélemlíteni Piastrit

A McLaren vezérigazgatója, Zak Brown korábban kinevette az Alpine csapatot, amiért azok a fejetlenség közepette…

10 óra ago

Tsunoda is gyalázkodás áldozata lett, közleményt adott ki az FIA

Nem csak a Doohan-családot érte online zaklatás az elmúlt időszakban a Forma-1 berkein belül. Yuki…

12 óra ago

Nem tudja elfogadni a Ferrari helyzetét Leclerc

Charles Leclerc hangot adott csalódottságának, és nem akarja elfogadni azt, ahol jelenleg tart a Ferrari.…

14 óra ago

Családja zaklatása miatt kellett megszólalnia Jack Doohannek

Jack Doohan ausztrál Forma-1-es versenyző a családját ért online bántalmazások beszüntetésére szólította fel a közönséget.…

16 óra ago

Piastri szerint félreértik őt a rajongók

Az idei év egyik kellemes színfoltja Oscar Piastri ellentmondás nem tűrő szereplése. A fiatal ausztrál…

18 óra ago