Minden más

Megdöbbentően nagy meglepetés: Az ex-Ferrari versenyző szerezte meg az Indy 500-on a pole-t

Egy bravúros teljesítmény után, Robert Shwartzman szerezte meg az Indy 500-ra a rajtelsőséget.

Ahogy a májusba lépett az IndyCar, gőzerővel nekiálltak készülni a 109. Indianapolis 500-asnak. Május 13-án, kedden vette kezdetét az Indy 500 felkeszülése. Ekkor egy háromnapos edzéssorozat, amit pénteken az úgynevezett „Fast Friday” zárt, ahol a csapatok már az autóiknak feltekerték a maximumra a teljesítményüket.

Majd szombaton már az igazi téttel bíró körözés indult el. Ekkor derült ki, hogy ki lesz majd az a tizenkét versenyző, aki a pole pozícióért mehet. A szombati napon továbbá eldőlt az is, hogy kik indulhatnak majd a 13. helytől a 30. helyig. Ez azt is jelenti, hogy a harmincnégy nevezőből egy valaki az Indy 500-at partvonalon túlról követheti. Ugyanis a maradék négy pilóta azért harcol, hogy megalkossák az utolsó sort. Aki itt az utolsó helyen végez, kiesik az Indy 500 további részéről.

Az időmérőre való készülés már látványos jeleneteket hozott. A három edzésnapot viszonylag hiba nélkül lehozta a mezőny, de pénteken már sajnos volt, aki felrepült. Először Kyffin Simpson, a Chip Ganassi Racing másodévese volt az, aki a célegyenesre ráfordulva vesztette el uralmát az autója felett, és a falnak csapódott, mikor az autója a bal oldalára emelkedett, majd becsúszott a boxba. A kajmán-szigeteki pilóta szerencsére sértetlenül megúszta az esést.

Szombaton, a kvalifikáció első napján sem maradtak el a komolyabb balesetek. Először Marcus Armstrong a kettes kanyarban csapta falnak az autóját, aminek következtében a kocsi teljes hátulját leamortizálta. Az egykori Ferrari akadémistát hordágyon vitték le pályáról, de megúszta komolyabb sérülés nélkül, és az engedélyt is megkapta a folytatáshoz.

Nem sokkal az új-zélandi balesete után, újabb becsapódásnak lehetett szemtanúja a közönség. A Forma-1-be várt Colton Herta dobta el egyes kanyarban, ami után egyből felrepült a levegőbe, és fejtetőn landolva csúszott a falnak. Az amerikai versenyző a saját lábán hagyta el a roncsokat, és később már csalódottan nyilatkozott. Pár órával a baleset után, a szerelői elképesztő munkát végeztek, és összerakták az összetört autót, amivel ugyan komolyabb eredményt már nem tudott elérni.

A nap végére kialakult az a négy versenyző, aki utolsó három helyéért mehetett másnap: Marco Andretti, Marcus Armstrong, Rinus Veekay és Jacob Abel. Végül a bajnoki tabella utolsó helyezettje, Abel esett ki, így ő nem vesz részt a legendás viadalon.

A vasárnapi felvonásban kialakult a legjobb hat, ahova: Álex Palou, Felix Rosenqvist, Pato O’Ward, Robert Shwartzman, Scott Dixon és Takuma Sato került be. Az utolsó menetben pedig jött a hatalmas meglepetés. Az IndyCarban első szezonját teljesítő Shwartzman megszerezte a pole pozíciót. Ezt úgy érte el, hogy életében nem versenyzett még oválpályán. Nem mellesleg csapata, a Prema Racing szintén újonc a bajnokságban, így két bravúr is teljesült a számukra, arról nem beszélve, hogy az egykori Ferrari nevelt lett az első negyvenkét év után, aki újonconként lett pole pozíciós az Indy 500-on.

Az első sorban egyébként további Forma-1-es kötődésű versenyzőket találunk majd a rajtnál. Második lett a kétszeres Indy 500-győztes, a pár évig az F1 mezőnyében vitézkedő Takuma Sato, harmadik pedig a McLaren jelenlegi tartalékosa Pato O’Ward. A második sorból, a Scott Dixon – Felix Rosenqvist – Alex Palou hármas várhatja majd a zöld zászlót.

Akire érdemes lesz figyelni a verseny során az Kyle Larson, aki idén is teljesíti a „Double Duty-t”. Az amerikai versenyző a tervek szerint 1100 mérföldet fog versenyezni vasárnap, mert az Indianapolis 500-as után rohan Charlotte-ba, ahol a NASCAR Coca-Cola 600-asán fog indulni. Tavaly ezt a kihívást az eső elmosta, most idén minden lehetősége adott lesz rá.

A rajtsorrend:

Silló Barnabás

Recent Posts

Nem kér a Forma-1-ből az IndyCar-bajnok

Továbbra sem szeretne a Forma-1-be menni Álex Palou, az IndyCar háromszoros bajnoka. Jövőre érkezik a…

2 óra ago

F1-es Monacói Nagydíj: Fontos történelmi verseny, vagy idejétmúlt és felesleges?

Megosztó versenyhelyszín következik a Forma-1-es menetrendben: a Monacói Nagydíj.   A Monacói Nagydíj hosszú évtizedek óta…

6 óra ago

Kiss Norbert szombat után vasárnap is duplázott Misanóban

A szombatihoz hasonlóan a vasárnapi két futamot is megnyerte a címvédő és hatszoros Európa-bajnok Kiss…

7 óra ago

Itt az F1-es Monacói Nagydíj programja, egy kis F2-es és F3-as csavarral!

A Monacói Nagydíj következik a Forma-1 idei versenynaptárában, ahová a Formula 2-es és Formula 3-as…

8 óra ago

MotoGP-ből a világ tetejére: Karel Abraham megmászta a Mount Everestet

Karel Abraham, a korábbi MotoGP-pilóta, újabb határait feszegetve sikeresen feljutott a világ legmagasabb pontjára, a…

18 óra ago

F1 pontverseny: Piastri továbbra is az élen, míg Hamilton, Sainz és Hadjar előztek

Az Emilia-Romagna Nagydíjon Max Verstappen diadalmaskodott. Mögötte Lando Norris és Oscar Piastri értek célba. Ezzel…

19 óra ago