A Ducati sikere fejlődésnek és folyamatos munkájának tudható be, amely a csúcsra juttatta őket. Ez az út azonban nem rózsákkal, hanem inkább tüskékkel volt teli. És minden motoros, aki az elmúlt években megjárta a vörös istállót, tudja, milyen nehéz volt megszelídíteni a Desmosedicit. Különösen Andrea Dovizioso.
A Forliban született versenyző 2017 és 2019 között három egymást követő második helyezést ért el a tabellán. Marc Márquez, ironikus módon most a Ducatinál, volt a nagy kő, az akadály, ami megakadályozta az olasz diadalát. De ha a Ducati javulása és versenyképessége a Ducati érdeme, az részben Dovinak is köszönhető.
Ő 2013-ban érkezett az olasz bokszba. Az, ahogy most a DAZN-nek nyilatkozva visszaemlékszik, káosz volt. „Amikor megérkeztem, nagy volt a zűrzavar. A mérnökök és az emberek a Ducatin belül elég jók voltak, de káosz volt. Nem volt világosan meghatározott hierarchia.”
Maga a motor szerinte „nem volt bonyolult”, de „egyszerűen nem működött”. „Minden verseny végén 40-45 másodpercet vesztettünk. A motor nem volt versenyképes. Nem volt produktív munka. Nem volt ésszerű tervezés, és amikor ennyi másodperces lemaradásban vagy a versenyek végén, és nem látsz javulást, az nagyon fárasztóvá válik.”
A kulcs? Van kereszt-és vezetékneve: Gigi Dall’Igna. Mielőtt 2013-ban a Ducatihoz került, Gigi Dall’Igna már lenyűgöző, 22 éves karriert tudhatott maga mögött az Aprilia motorkerékpár-tervezőjeként, amely során nem kevesebb, mint 47 világbajnoki címet nyert különböző kategóriákban.
Gigi Dall’Igna szaktudása a Ducatihoz való 2013-as érkezése előtt óriási volt, és már akkor is a világ egyik legjobb motor- és erőforrás-tervezőként tartották számon, nagyon kényelmes pozíciót élvezett az Apriliánál, és a Ducatihoz való átigazolása sok kockázatot hordozott magában. Mivel a Ducati akkor három éve nem nyert futamot a MotoGP-ben, és Marc Márquez (Honda) és Jorge Lorenzo (Yamaha) is nagyon erős és messze a Ducati előtt volt akkoriban.
„Azonnal sikerült tisztánlátást vinnie az egész munkába, ami lehetővé tette számunkra, hogy csökkentsük a lemaradást, amíg el nem tűnt. Sok évünkbe telt, de ez normális, mert mi is a japán gyártókkal versenyeztünk, akik akkoriban nagyon erősek voltak, nagyon erős versenyzőkkel.”
Stoner lerántotta a leplet a 2007-es Ducatiról – nagyobb volt a füstje, mint a lángja