Hatalmas hajrát tolt Martín, három körrel a vége előtt vadászta le Bezzecchit a győzelemért a történelmi Francia Nagydíjon

Silló BarnabásSilló Barnabás2026. 05. 10.
Jorge Martin
Fotó: Gold & Goose / Red Bull Content Pool

Elképesztő futamot produkált Jorge Martín, aki a rajttól az első helyen motorozó Marco Bezzecchit nagyon könnyen legyőzte, ezzel a 2024-es Indonéz Nagydíj után ért be elsőként főfutamon.

A mindig nagyon izgalmas futamokat hozó francia Le Mans vasárnapján ismét várható volt a dili. Reggel a Moto3-as futamon beköszöntött az eső, amit a királykategória jelenésekor is vártak. Végül a Moto2-esek alatt felszáradt a pálya, és ugyan a MotoGP-s rajt előtt szemerkélt, de nem jött a zuhé.

Azzal, hogy nem érkezett eső pár cseppen kívül, megadta a lehetőséget a pályán való csatákra. Jorge Martín, aki a szombati sprintet megnyerte, a mezőny sűrűjéből küzdötte fel magát, és gyűrte le sikeresen csapattársát, Marco Bezzecchit. A bajnoki éllovas a rajttól kezdve vezette a futamot, miután ő kapta el a legjobban a piros lámpák kialvását. Bezzecchi nagyon magabiztosan, nem hibázva tartotta a vezetést a verseny során a pole pozíciós Francesco Bagnaia és Pedro Acosta előtt.

A futam feléig nagyjából kialakultak az erőviszonyok, nem úgy tűnt, hogy Bezzecchit bárki is utolérheti. Ekkor az ötödik helyen versenyző Martín új erőre kapcsolt, és elkezdte ledarálni hátrányát. A tizennyolcadik körben érte utol Acostát, és nagyon simán elhaladt mellette. Nem kellett sok a 2024-es világbajnoknak, hogy a másik apriliást megközelítse, a huszadik körben már másodpercen belül volt hozzá képest. Az olasz próbált reagálni csapattársa tempójára, de csak elidőzni tudta a helycserét.

Három körrel a vége előtt meg is történt az előzés a hármas kanyarban. Martín elképesztően agresszíven elhúzott Bezzecchi elől, akinek nem volt válasza. Ezzel pedig a 2024-es Indonéz Nagydíj után ismét a dobogó legfelső fokára állhatott Martín. A spanyol ezzel a győzelemmel egy pontra csökkentette hátrányát a bajnokságban csapattársa mögött.

A harmadik helyre Ai Ogura ért be, miután sikeresen maga mögött hagyta Acostát. A japán motoros életében először állhat fel a dobogóra, ezzel egy teljes Aprilia-dobogót alkotva egy olyan pályán, ahol ez a márka még sosem nyert.

Negyedik helyen végül a Fabio Di Giannantonio ért be, miután ő is megelőzte Acostát a végén. Hatodik lett a hazai hős, Fabio Quartararo, aki remekül rajtolt, de a Yamaha gyengesége miatt fokozatosan csúszott visszafelé. A másik hazai pilóta, Johann Zarco a tizenegyedik helye ért célba, amivel egy egész okés eredményt vitt haza otthonában.

Rettenetes futamot zárt a gyári Ducati, miután Marc Márquez sérülés miatt nem indult, Bagnaia már a rajtnál visszacsúszott, és még később el is esett a második helyen. Álex Márquez a második körben eldobta, amivel ő is kiszállt a világbajnoki csatából.

A végeredmény:

A bajnoki tabella: