Izgalmas időmérőt teljesített a MotoGP mezőnye a forró Holland Nagydíjon. Az Apriliák egyértelműen uralták a kvalifikációt.
Marco Bezzecchi zárta az élen a MotoGP asseni pénteki edzését, ahol az Aprilia végig kiemelkedő tempót diktált, mögötte Raúl Fernández és Pedro Acosta végzett a top3-ban. Az edzés hajráját Álex Márquez nagy bukása miatt piros zászló szakította félbe, a spanyol ugyan saját lábán hagyta el a pályát, de jobb vállát beütötte és horzsolásokat szenvedett, így szombat reggel újabb orvosi vizsgálat várt rá. Csapattársa, Fermin Aldeguer számára viszont idő előtt véget ért a hétvége: a nagy sebességű esés után kórházba szállították, ahol a hetedik háti csigolyája törését állapították meg, ezért a Gresini bejelentette, hogy nem folytathatja a Holland Nagydíjat.
Bezzecchi legjobb idejét a megszakítás után már senki sem tudta felülmúlni, Francesco Bagnaia az ötödik, Marc Márquez a hatodik helyen végzett.
Nem a japán gyártók napja volt a péntek Assenben: sem a Yamaha, sem a Honda nem tudta elkerülni a Q1-et, így minden versenyzőjüknek onnan kell megpróbálnia beverekedni magát a Q2-be. Hozzájuk csatlakozott Franco Morbidelli is.
Q1
Az első mért körök után Joan Mir és Diogo Moreira állt a két továbbjutó helyen a Q1-ben. Fabio Quartararo nem kezdett jól, ráadásul Maverick Viñales-szel is meggyűlt a baja a pályán. Márkatársa, Toprak Razgatlıoğlu sem kezdett ideálisan: az edzés elején még mért kör nélkül az utolsó helyen állt.
A rövid szünet után Fabio Quartararo magasabb fokozatba kapcsolt, és az élre ugrott. A hajrában nagy helyezkedés alakult ki a pályán, a versenyzők egymásra vártak, hogy megfelelő szélárnyékot találjanak a gyors köreikhez. Quartararo még nekivágott egy utolsó próbálkozásnak, ám egy apró hiba és a forgalom miatt nem tudott tovább javítani, amit látványos gesztusokkal nyugtázott.
Moreira számára egy bukással ért véget a Q1, így már nem volt lehetősége újabb próbálkozásra.
Az utolsó percekben a mezőnyből senki sem tudott igazán erős kört teljesíteni. Morbidelli utolsó próbálkozásánál ugyan biztató első két szektort futott, de a harmadikban túl sok időt veszített, így lemaradt a továbbjutásról. A két Q2-es helyet végül Quartararo és Mir szerezte meg.
Q2
31 fokos levegőhőmérsékletben vágtak neki a versenyzők a kvalifikáció második szakaszának. Az első mért körök után Bezzecchi állt az élre Martín és Acosta előtt, miközben Marc Márqueznek és Ogurának nem jött össze értékelhető kör: mindketten elhagyták a pályát, így törölték az idejüket. Álex Márquez eközben még nem gurult ki a pályára, ahogy Joan Mir is a bokszban maradt a kezdeti percekben.
Marc Márquez az első etapban egyáltalán nem találta a ritmust és a pályahatárokat, két körét is elvették, a harmadik pedig már nem is volt értékelhető.
A rövid pihenő után többen piros szektorokkal nyitottak, Jorge Martín pedig az élre állt, miközben Bezzecchi első próbálkozása nem jött össze. Közben Acosta KTM-je megadta magát az időmérő közepén, így a spanyol kénytelen volt visszasietni a bokszba a tartalékmotorért. Bezzecchi a következő körében sem tudott visszavágni, mindössze 33 ezreddel maradt el csapattársától.
A harmadik helyre ekkor Raúl Fernández jött fel egy harmadik Apriliával, majd Ogura is nagyot lépett előre, egészen a második pozícióig. Fernández aztán egy erős körrel átvette a vezetést, de idejét végül elvették, így Martín maradt az élen. Az utolsó körön már nem volt változás, így a négy Aprilia sorakozott fel az első négy pozícióban Martín, Ogura, Bezzecchi és Fernández sorrendben.