Az Apriliák meggyőző teljesítményt nyújtottak az asseni sprintversenyen. Ám most nem a gyári csapatról szólt a verseny.
Az asseni MotoGP-hétvége eddig az Apriliáról szólt. A noalei gyártó történelmi eredményt ért el a kvalifikáción, hiszen versenyzői elfoglalták az első négy rajtkockát a sprintre: Jorge Martín szerezte meg a pole pozíciót, mögötte Ai Ogura, Marco Bezzecchi és Raúl Fernández következett. A sprint azonban nemcsak az Aprilia-dominancia miatt ígérkezett különlegesnek, hanem azért is, mert ez volt az első verseny, amelyen életbe léptek a MotoGP új rajtszabályai.
A biztonsági okokból felgyorsított szabálymódosítások értelmében azonnali hatállyal kivezették az első összeültető rendszert, amelyet eredetileg csak az idény végén tiltottak volna be. A döntést a katalán és a balatonfőkajári rajtbalesetek után hozták meg a sportág vezetői.
Vegyes érzések a megváltozott szabály után
A versenyzők ugyanakkor vegyes érzelmekkel fogadták a változtatást. Marc Márquez szerint az első összeültető rendszer betiltása biztonságosabbá teszi ugyan a féktávot az első kanyar előtt, ugyanakkor a rajtot veszélyesebbé is, mivel az első kerék könnyebben elemelkedik, a motorok pedig kiszámíthatatlanabbul viselkedhetnek a célegyenesben. A spanyol attól tart, hogy az éles rajtnál könnyen történhetnek veszélyes incidensek, ezért abban bízik, hogy minden versenyző kézben tudja tartani a motorját.
Fabio Di Giannantonio érzései is vegyesek voltak pénteken. Az olasz elfogadta, hogy a cél a biztonság növelése, a rajtokat egyelőre „kissé ijesztőnek” tartja. Az olasz attól tart, hogy a motorok első kereke a nagy egykerekezések miatt a féktáv kezdetén sem ér majd talajt, ami könnyen blokkoló első kereket és veszélyes helyzeteket eredményezhet az első kanyar előtt.
Bár a rajtgyakorlatok során nem merültek fel problémák, az új szabály éles körülmények között még tartogathat meglepetéseket.
Sprintfutam
Ai Ogura kapta el a legjobban a rajtot, és az első helyre ugrott, de Jorge Martínnak csak néhány kanyarra volt szüksége ahhoz, hogy visszavegye a vezetést. Marco Bezzecchi ezzel szemben nem indult ilyen jól, a negyedik helyre csúszott vissza, majd amikor megpróbálta visszaelőzni Raúl Fernándezt, hibázott. Ennek következtében Fabio Di Giannantonio is elment mellette, így az olasz már közvetlenül Marc Márquez előtt találta magát. A második körben Ogura sem tudta tartani a pozícióját, Fernández megelőzte, miközben Martín fokozatosan növelte előnyét az élen. Eközben Pedro Acosta is hibázott a mezőnyben, és egészen a 14. helyig csúszott vissza.
Miközben Bagnaia Marc Márquezt próbálta megfogni, Fernández utolérte Jorge Martínt, majd át is vette tőle a vezetést. A harmadik helyen is változás történt: Di Giannantonio megelőzte Ogurát. Martín ezt követően hibázott, aminek következtében a negyedik helyre csúszott vissza Bezzecchi elé.
Miután ismét felvette a ritmust, visszaelőzte Ogurát, a japán azonban nem hagyta annyiban, és azonnal visszatámadott. A pozícióharcnak köszönhetően Fernández és Di Giannantonio néhány tizedmásodperces előnyt épített ki az üldözőkkel szemben.
A sprint feléhez érve Bezzecchi egyre nagyobb nyomást helyezett Martínra, miközben Bagnaia megelőzte Marc Márquezt. Bezzecchinek végül sikerült utat találnia csapattársa mellett, majd nem sokkal később mindketten figyelmeztetést kaptak pályaelhagyások miatt.
Fabio Di Giannantonio néhány körön keresztül tartani tudta Raúl Fernández tempóját. A futam második felében azonban már inkább hátrafelé kellett figyelnie, ugyanis Ogura gyorsan utolérte. A japán nem sokáig hezitált, megelőzte a VR46 versenyzőjét, és feljött a második helyre.
Az utolsó két körre fordulva Ogura nagyon tempózott, hogy utolérje csapattársát. Eközben Francesco Bagnaia is nyomás alatt tartotta Martínt, míg Bezzecchi megindult Di Giannantonio után, hogy megszerezze a dobogó utolsó fokát.
Végül nem történt változás az élmezőnyben, így a Trackhouse Aprilia történelmi sikert ünnepelhetett: először fordult elő, hogy a csapat az első két helyet is megszerezte egy versenyen.
Bagnaia az utolsó körben elhagyta a pályát, amiért megbüntették, így Marc Márquez hatodik lett a sprinten.