A Lotus alapítója és csapatfőnöke, Colin Chapman 1982-ben ezen a napon hunyt el: a legendás britet halálos szívroham érte norfolki otthonában.
Halálakor mindössze 54 éves volt, de a sportágra, amelyet szeretett, óriási hatással volt. A Királyi Légierőnél töltött rövid ideje után Chapman 1948-ban a British Aluminium vállalatnál kezdett dolgozni. Azonban már ekkor is indította módosított Austin Seven típusú autóját – amelyet „Lotus”-nak nevezett – a helyi versenyeken. Minden nyereményét a továbbfejlesztett konstrukciókba fektetette, és az 50-es évek közepén már készlet formájában árulta a Lotus 6-ot.
Chapman végigjárta az utat a különböző együléses autóversenyek között. Az 1950-es évek közepén otthagyta a napi munkáját, és megalapította a Lotus Engineeringet és a Team Lotust. 1958-ban már F1-es autókat épített. Rövid ideig versenyzőként is ismert volt, de egy baleset a csapattársával, Mike Hawthornnal a Reims-i Francia Nagydíj edzésén arra késztette, hogy inkább a technikai oldalra koncentráljon.
A korlátozott erőforrásai ellenére okos mérnöki megoldásai a rajtrács élére juttatták, és a Lotus 1963-ban megnyerte első konstruktőri bajnoki címét, köszönhetően Jim Clarknak, aki abban az évben a versenyzői világbajnoki címet is megszerezte. Az általa bevezetett újítások között szerepelt a rugóstagok hátsó felfüggesztésként történt használata és a monocoque alváz népszerűsítése. Chapman úttörő szerepet játszott az aerodinamika fejlett használatában is a szárnyak és a talajhatás révén.
A Lotus 79 – amelyet a tehetséges Mario Andretti vezetett – uralta az 1978-as bajnokságot, de az általa használt „szoknyákat” azonnal betiltották, mert túl könnyen sérültek. Az 1980-as években egy „duplakasznis” autót dolgozott ki, hogy segítsen a pilótára nehezedő terhelést csökkenteni, bár ezt soha nem engedték versenyezni.
Halála napján, 1982-ben Chapman éppen a Lotus csapat tesztelését figyelte, amikor az első aktív felfüggesztésű Forma-1-es autót tesztelte. Hirtelen halálának híre mindenkit sokkolt, aki ismerte. Addigra már a sportága szerves részévé vált, olyan mértékben, amelyet talán csak Enzo Ferrari múlott felül.