Mikor a Sauber bejelentette, hogy a tavaly még Alfa Roemo néven futó csapat idei új neve a Stake* (Stake F1 Team) lesz lesz, azt gondoltuk, meg is nyerte a legrosszabb Forma-1-es csapatnév meg nem hirdetett versenyét. De aztán a Red Bull fiókcsapata (korábban AlphaTauri, előtte Toro Rosso, az „őse” pedig a Minardi) azt mondta, hogy „fogd meg a söröm”. Majd megalkották – szponzoraiknak köszönhetően – talán mindenidők legidétlenebb csapatnevét, a Visa Cash App RB F1 Teamet.
*A Stake (jelentése: tét) egy online kaszinó.
A Visa egy pénzügyi vállalat, melynek fő profilja a bankkártyák kiadása. Magyarországon a Visa és a MasterCard a leggyakoribb bankkártya kiadó, valószínűleg a te bankkártyádon is ezek egyike szerepel, függetlenül attól, hogy milyen bankról van szó.
A Cash App egy pénzügyi szolgáltatási platform az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban. Ez egy mobilfizetési szolgáltatás, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy mobiltelefonos alkalmazással pénzt utaljanak egymásnak.
Talán tényleg a a Visa Cash App RB a valaha volt legbénább név, pedig voltak már érdekességek a múltban, ezen a téren. Nézzük pár suta csapatnevet, a teljesség igénye nélkül, véletlenszerű sorrendben!
Footwork
Vagyis „lábmunka”. Ez is egy idétlen név, de talán még mindig jobb, mint a Visa Cash App… Valójában Footwork Arrows volt a csapatnév, és a Footwork „csak” amolyan névadó volt. A Footwork egy japán szállítmányozó cég volt, mely befektetett az Arrowsba.
Life
Life, avagy élet. Ennek ellenére a modenai csapat hamar elhalálozott, sőt nem is igazán volt életben. 1990-ben 14 nagydíjra neveztek, de egyszer sem sikerült kvalifikálniuk a versenyre.
Token
A szó zsetont jelent, így azt gondolhatnánk, hogy a név szerencsejátékból származik. Vagy ha a kriptopiacra gondolunk a token kapcsán, azt is hihetnénk, hogy valami friss csapatról van szó. De nem. A Token Racing 1974-ben mindössze négy versenyhétvégére nevezett. A név pedig nem a zsetonból származik – pénzük ugyanis nem sok volt. A „To” és a „Ken” a támogatók keresztnevéből származott.
EuroBrun
A csapat 41 nevezéséből mindössze 21-et tudott rajtra váltani, a többin nem sikerült kvalifikálnia a versenyre, 1988 és 1990 között.
Super Aguri
Úgy hangzik, mint valami videójáték neve – a Super Mario után szabadon -, pedig nem az. Az Aguri a csapat alapítójának, az egykori versenyző Aguri Suzuki nevéből származott. A csapat alig 2,5 évet élt meg az F1-ben.
Tec-Mec
A Tec-Mec (Studio Tecnica Meccanica) egy olasz csapat volt, amit az egykori Maserati-tervező, Valerio Colotti alapított 1958-ban. A csapat egyetlen Forma-1-es nagydíjon vett részt 1959-ben.
Trojan
Vagyis trójai. De nem a faló, és nem is a számítógépes vírus. Hanem egy brit autógyár. Valójában Trojan–Tauranac Racing, amely hat alkalommal tudott elrajtolni az F1-ben.
Andrea Moda
A nevem okán ez a személyes kedvencem – van is Andrea Moda csapatos pólóm. Az „Andreát” Andrea Sassetti olasz cipőtervező neve adta. Az Andrea Moda pedig Sassetti divatcége volt. Azonos nevű F1-es csapata 1992-ben 9 nevezésből egyetlen egyszer tudott elrajtolni, Monacóban, ám célba nem értek. A csapat versenyzői Roberto Moreno és Perry McCarthy voltak. Sassetti McCarthy-t később Enrico Bertaggiára akarta cserélni, mert pénzt hozott volna, de az FIA nem engedélyezte a nevezés módosítását. A finanszírozás elvesztése miatt Sassetti kezdte figyelmen kívül hagyni McCarthy-t, és a csapat erőforrásait Morenóra összpontosította. Előbbinek már az előkvalifikáción sem volt módja részt venni. Ezért terjedt el az a „szlogen, hogy „LET PEL OUT”, vagyis „engedjétek ki (vezetni) Pelt”. (Pel a Perry becézése).
Érdekesség, hogy később McCarthy lett a BBC „Top Gear” című műsorában az eredti, fekete Stig, akinek kilétét sokáig titkolták.
Spirit
Jelentése lélek, szellem, spiritusz. Nos amennyi spiritusz volt a nevükben, annyira kevés mutatkozott az eredményekben. A Spirit Racing egy teljes szezont (1984) teljesített, és két szezonban (1983, 1985) csak pár versenyt teljesített. Összesen 25 versenyhétvégére neveztek, de csak 23-on tudtak elrajtolni. Legjobb eredményük egy hetedik hely volt az 1983-as Holland Nagydíjon.
Fun fact: Ha beírjátok a Google keresőbe, hogy Spirit F1, csemegekukorica vetőmagot találtok. 😀
RAM Racing
Nem a számítógépes memóriáról van szó. A RAM az alapítók vezetékneveiből (Mike Ralph és John Macdonald) jött össze. 6 szezon során 41 alkalommal rajtolt el a csapat. Teljes szezont csak 1984-ben futottak.
Shadow
Jelentése árny, árnyék. Mondhatjuk, hogy valóban olyan volt a csapat, mint egy árnyék, mely sokszor alig észrevehető, de olykor meg-megmutatja magát, mikor szép idő van. Egyel komolyabb F1-es karriert futottak be, mint az imént említettek. 112 versenyen indultak 1973 és 1980 között. Olyan nevek versenyeztek a csapatnál, mint Peter Revson, Riccardo Patrese, Alan Jones, Hans-Joachim Stuck, Clay Regazzoni, Jan Lammers, vagy épp Elio de Angelis. Több dobogós helyezért is elért a csapat, és egy győzelmet is szereztek Jones révén az 1977-es Osztrák Nagydíjon.
Onyx
Nevét egy drágakőről, az ónixról kapta. Másfél évet töltött a Forma-1-ben a csapat. Ez idő alatt ha sikerült is kvalifikálniuk a versenyre, legtöbbször kiesés lett a vége. Pedig olyan nevek vezették az autókat, mint Stefan Johansson, Bertrand Gachot és JJ Lehto.
Hosszabb névvel és új főszponzorral robbant idén az AlphaTauri!