A rutinos F1 rajongóknak feltehetően már nem újdonság, de az újabb rajongók kedvéért elővesszük a témát.
Feltűnhetett, hogy tesztek során gyakran kerülnek a Forma-1-es autók oldalára nagy méretű, rácsos elemek, amik alapvetően nem az autó alapvető részei. Ezek nem adóvevők, vagy lepkehálók, de még csak nem is arra szolgálnak hogy szappanos vízbe mártva az autók menet közben hatalmas szappanbuborékokat készítsenek. 😀
Miről is van szó?
Ezek az úgynevezett aero rake-ek, melyek állványzatszerű fémszerkezetek. Lényegük, hogy érzékelőkkel vannak tele, és az autók karosszériájáról leáramló levegőt mérik, minden irányból.
Az így gyűjtött az adatokat aztán a csapatok arra használják, hogy megnézzék és kielemezzék, hogy a pályán gyűjtött valós adatok megegyeznek-e a korábban a szélcsatornában vagy a számítógépes szimulációkkal szerzett adatokkal. A mérések által a mérnökök jól láthatják, hogyan áramlik a levegő a kaszni és az aerodinamikai elemek körül.
Többféle méretű és formájú aero rake-ek léteznek, melyeket olykor olyan helyekre szerelnek fel, ahol nem is feltétlenül látjuk őket: például a padlólemezre. A nagyobb méretű, több érzékelővel felszerelt rácsok viszont gyakran az első kerekek mögé kerülnek, hogy a kanyarodáskor keletkező légáramlatokat mérjék.
A legextrémebb megjelenésű aero rake-t a Ferrari szokta alkalmazni.
https://twitter.com/ferrarinewstr/status/1760293522140225988
Verstappen több, mint egy másodpercet vert a második helyezettre