2019-ben volt utoljára az egyik állomása a Hockenheimring az F1-es versenynaptárnak, most azonban új perspektívájuk lett.
Egy befektetői csoport átvette a legendás versenypályát, és rengeteg pénzt fektetnek be, hogy megalapozzák az új jövőt. A német Forma-1-es rajongók ezért ismét hazai nagydíjról álmodhatnak. Az emodrom befektetői csoport 250 millió eurót fektet be a történelmi pályába a következő öt-tíz évben. A világhírű versenypálya helyi bizottsága azt is jóváhagyta, hogy a Hockenheimring GmbH részvényeseinek 74,99 százalékát eladják az új befektetőknek. Az emodrom csoport ezért mintegy hatmillió eurót fizet. Az 54 éves Tim Brauer, az emodrom Group ügyvezető igazgatója mesélt a terveikről:
„Több mint négy éve dolgozunk csendben a háttérben a Hockenheimring mint kiemelt versenypálya továbbfejlesztésén, és most szeretnénk előremutató projekteket megvalósítani. Természetesen a Forma-1-ben is gondolkodunk, de az ilyen elhatározásokat nagy körültekintéssel közelítjük meg.”
A befektetők (öt tőkeerős vállalat Baden-Württembergből, a Rajna-vidéki-Pfalzból és Hessenből) az elmúlt években már mintegy 40 millió eurót költöttek a Hockenheimringbe. A Porsche Élményközpont bővítése, egy szálloda és egy Motorworld építése mellett a Hockenheimringet fel akarják dobni és újra érdekessé akarják tenni a királykategória számára is, állítja Brauer:
„Nem fogunk pénzügyi hazárdjátékba kezdeni, de próbálunk olyan modelleket találni, amelyekkel visszahozhatjuk a Forma-1-et Németországba.”
Németországban utoljára 2020-ban rendeztek F1-es versenyt a Nürburgringen. Hockenheim legutóbb 2019-ben adott otthont a száguldó cirkusznak. Ma a Forma-1 20-30 millió euró közötti nevezési díjat szed be a szervezőktől Európában (többek között Monzában, Imolában, Silverstone-ban és Magyarországon). Ez egy olyan összeg, amelyet nem lehet csak a jegyárakból refinanszírozni. Míg más országokban a politikusok lépnek be „támogatóként”, addig Németországban ez eddig nem így volt. Pedig Németország igen olcsón tudna futamot szervezni. Összehasonlításképpen: egyes Európán kívüli promóterek országai, például Szaúd-Arábia és Abu-Dhabi (Egyesült Arab Emírségek) akár 90 millió eurót is fizetnek egy-egy versenyért. Jorn Teske, a Hockenheimring ügyvezető igazgatója hozzátette:
„Soha nem szakítottuk meg a kapcsolatot a Forma-1-gyel, de lassan és komolyan vesszük a dolgokat. Biztosra kell mennünk, és nem csinálunk hiányt. Ezért koncentrálunk kezdetben más projektekre, például egy új, 30 000-50 000 négyzetméteres Motorworld építésére, egy különleges hangulatú új szállodára a Hockenheimringen való tartózkodásra.”
Brauer visszavette a szót:
„20 és 25 éves ciklusokban gondolkodunk – tehát nem rövid távon.”
A két hockenheimi ügyvezető, Jochen Nerpel és Teske továbbra is az eddigi módon irányítja a mindennapokat. Az új épületek ellenére a komplett rajt- és célegyenesben lesznek lelátók. A világ legismertebb Forma-1-es pályatervezője, Hermann Tilke az egyik legszebb Forma-1-es pályának tartja a hockenheimit. Az aacheni építész, aki fiával, Carsten-nel együtt 250 embert foglalkoztat, így nyilatkozott:
„Már kapcsolatra léptem az új befektetőkkel. Nagyszerű lenne, ha újra rendezhetnénk ott egy Forma-1-es futamot Németországban. Az F1 ma azonban további kritériumokat követel meg – és nem csak egy tisztességes aszfaltcsíkot. A 2000 helyett ma már legalább 4000-5000 VIP-helyre, szurkolói zónákra, koncerteknek való helyekre, sátrakra, konyhákra és így tovább van szükség. Egy kibővített boxépület 20 millió euróba, egy teljesen új akár 50 millióba is kerülhet. A hely meglenne, maga a pálya abszolút F1-kompatibilis. Csak a pálya kifutó- és biztonsági zónáin kell némi változtatást eszközölni – hogy a Forma-1-es álom újra valóra váljon.”
AVUS: Amikor Ferrari 1-2-3 lett az eredmény a legkülönlegesebb Német Nagydíj helyszínen