Max Verstappen kíméletlen választ adott az FIA elnökének, Mohammed Ben Sulayemnek, miután az azt kérte, hogy csökkentsék a csapatrádión keresztül sugárzott káromkodások mennyiségét az F1-ben.
A holland megkérdőjelezte a logikát, amiért meg akarják tiltani a versenyzőknek a csúnya szavak használatát, miután Ben Sulayem elárulta, hogy az általa elnökölt irányító testület vizsgálja a potenciálisan sértő üzeneteket tartalmazó rádióközlemények számának csökkentését.
„Tudod, mi nem vagyunk rapperek. Hányszor mondják ki az F betűs szót (magyarul ez B betűs lenne) percenként? Mi nem ilyenek vagyunk. Ők azok, mi pedig [mi vagyunk]” – mondta az FIA elnöke.
Verstappen maga is használta az F betűs szót a Szingapúri Nagydíj csütörtöki sajtótájékoztatóján, amiért a beszélgetés házigazdája, Tom Clarkson emlékeztette, hogy „vigyázzon a nyelvére”.
Amikor megkérdezték, mit szól Ben Sulayem káromkodás visszaszorítására irányuló törekvéséhez, a Red Bull versenyzője így nyilatkozott: „Valószínűleg egy kicsit (ilyen) a világ, amiben élünk, a sporton belül, de (általában) is, úgy tűnik, hogy az emberek egy kicsit érzékenyebbek a dolgokra.”
„Ez már csak így megy. Azt hiszem, a világ egy kicsit változik, de szerintem ez azzal kezdődik, hogy nem közvetítik, vagy nem adják meg a lehetőséget, hogy az emberek hallják.”
„Persze, sok olyan alkalmazásnál, ahol az emberek hallgathatják a rádiónkat, meg ilyesmi, valószínűleg ezt korlátozni kell, vagy kell egy kis késleltetés [így] ki lehet cenzúrázni néhány dolgot.”
„Ez sokkal többet segítenei, mint a versenyzőkre vonatkozó tiltások bevezetése. Én például még az F betűs szót sem mondhatnám ki. Ez még csak nem is olyan rossz. Az autó nem működött [Bakuban]; az autó F’d [magyarul kb: elb***ódott].”
A 26 éves versenyző a továbbiakban Clarkson korábbi figyelmeztetésére tért ki.
„Igen, elnézést a nyelvezetért, de ugyan már, mik vagyunk mi, ötévesek, hatévesek?”
„Még ha egy öt- vagy hatéves gyerek nézi is, végül úgyis káromkodni fog, még ha a szülők nem is akarják vagy nem engedik, amikor felnőnek, a barátaikkal fognak járkálni, és káromkodni fognak, szóval ez nem változtat semmin.”
A holland versenyző azonban gyorsan meghúzta a határt a csúnya beszéd és a szidalmazás között, és azzal érvelt, hogy az egész problémára az a megoldás, ha kevesebb szélsőséges nyelvezetű üzenetet tesznek bele a közvetítésekbe.
„Szerintem úgyis káromkodni fogsz. Ha nem ebben a szobában, akkor talán máshol. Mindenki káromkodik. Egyesek egy kicsit többet, mint mások. Ez egy kicsit attól is függ, milyen nyelven beszélsz” – jelentette ki Verstappen.
„Persze a szidalmazás az más. Azt hiszem, manapság sok mindent közvetítenek, míg más sportágakban nem úgy teljesítesz, hogy mikrofon van rád erősítve.”
„Sokan sok rossz dolgot mondanak, amikor tele vannak adrenalinnal más sportokban is, csak azt nem veszik fel.”
„Mi itt vagyunk, valószínűleg szintén szórakoztatási céllal is, a dolgokat kiküldik [közvetítik], és ezért az emberek felkaphatjál, megvitathatják a közösségi médiában, és mindenféle bajba kerülhetsz miatta.”
„Szóval, szerintem ez ott kezdődik, hogy nem [kéne, hogy] sugározzák. Ha nem közvetíted, akkor senki sem fogja tudni, csak a csapat. Ezzel már belsőleg is tudod kezelni az ilyen dolgokat.”