Claire Williams, az édesapja által alapított és róla elnevezett csapat korábbi csapatfőnök-helyettese elismeri, hogy sajnálja, hogy elvesztette a Stroll család támogatását, mielőtt kénytelen volt eladni a csapatot.
Lance Stroll 2017-ben debütált a Forma-1-bena Williamsnél, édesapja anyagi támogatásával. A Williams azonban a következő évben küszködött, Lawrence Stroll pedig megragadta a lehetőséget, és megvásárolta a Force Indiát, ahová persze 2019-ben a fiát is átköltöztette. A csapatból időközben Aston Martin lett, technikailag teljesen felfejlesztette, 2025-re pedig már a tervezőzsenit, Adrian Newey-t is a fedélzeten tudhatják.
Mindez a Stroll-féle fellendülés a Williamset is érhette volna, de nem így történt.
„Megőrjít, mert Lawrence velünk volt” – ismerte el Claire Williams a Business of Sportnak.
A Williams-csapatot végül a Dorilton Capital vásárolta meg, miután a Covid által érintett 2020-as szezonban komoly pénzügyi gondjaik lettek. A Williams a járvány és a korábbi névadó szponzor, a Rokit eltűnése által komoly bevételkieséssel nézett szembe.
„Egyszerűen elfogyott a pénzünk, hogy ne fogalmazzak túl szépen” – mondta Claire Williams. „A 2019-es szezonra volt névadó szponzorunk, majd ’19 második felében a 2020-as kifizetésekről beszélgettünk, amelyekről szerződést kötöttünk, de nem valósultak meg.”
„Amikor elveszítesz egy névadó szponzort, amikor nem fizetnek… most ott van, bíróság elé vittük őket, és nyertünk. Tartoznak nekünk 30 és fél millió fonttal, ami a fele annak a pénznek, amivel valójában tartoztak nekünk, ezt bírósági ítéletben is kimondták.”
„Nyilvánvalóan nem fizettek, és ez nyilvánvalóan hatalmas űrt hagyott a költségvetésünkben 2020-ra. De nagyon szerencsések voltunk, hogy volt valaki, aki jött és betömte ezt a hézagot, így el tudtuk kezdeni a szezont.”
„Sajnos, amikor elkezdtük a szezont, és megérkeztünk Melbourne-be, a Covid lecsapott, és mindannyian hazamentünk. Nem mentünk versenyezni egészen júliusig abban az évben. És ha nem mész versenyezni, nem kapsz pénzt. Szóval ez volt az utolsó szög a koporsónkban. Szóval ez egy olyan dolog volt, [ami] teljesen kicsúszott a kezünkből, sajnos, ahogy az események alakultak.”
Williams 2013-ban lett csapatfőnök-helyettes, átvéve a csapat napi szintű vezetését édesapjától, Sir Frank Williamstől, aki a csapat eladását követő évben hunyt el.
„Nincs egyetlen nap sem, amikor egyetlenegyszer is olyan érzésem lenne, hogy örülök annak, hogy eladtuk a Williamst” – vallotta be. „Nem, soha. Soha, de soha nem gondolok ilyesmire.”
„Valószínűleg mindenki azt fogja mondani, hogy ‘ó, ő olyan drámai’, meg ilyesmi, de én minden egyes nap együtt fogok élni az elvesztésének szívfájdalmával. Mert ez nem egy olyan döntés volt, amit családként hoztunk, hogy eladjuk, mert elegünk lett volna a Forma-1-ből, vagy mert ki akartunk volna szállni. Mindannyian benne akartunk maradni. Ez volt az életünk örökre, ez volt a terv. Én a fiamnak vagy az unokaöcséimnek akartam irányítani a csapatot.”
Elmondta azt is, hogy a csapatot jóval kevesebbért adták el, mint amennyit ma valószínűleg ér, miután a Forma-1 iránti érdeklődés megnőtt.
„Nagyon szerencsések voltunk, mert olyan embereket találtunk, akik meg akarták venni a Williamst, akiknek el akartuk adni.”
„Jó emberek. Olyan emberek, akik – most felidegesítem magam – de olyanok, akik vigyáznak a csapatra, vigyáznak az örökségére és vigyáznak azokra az emberekre, akiket szerettünk és akik a családunk voltak. Nagyon szerencsések voltunk, mert 2020 szörnyű időszak volt mindenki számára. Az emberek nem vásároltak vállalkozásokat, és főleg nem vásároltak gyengélkedő Forma-1-es csapatokat.”
„Nagyon szerencsések voltunk, hogy ezek az emberek jöttek, és pontosan ezt tették, így ez volt a legnagyobb eredmény, amit elérhettünk volna.”
„Eléggé sajnálom, hogy az alku részeként nem mondtam azt, hogy nos, szeretnénk megtartani az 5%-ot, de már mindegy.”