Mohammed Ben Sulayem, az FIA elnöke kritikákkal találta szemben magát legutóbbi megjegyzései kapcsán. Erre reagálva most a brit sajtót szidta, elfogult tudósítással vádolva azt, és felszólította, hogy „hagyja abba az ostobaságokat, és térjen vissza a munkához”.
Miután kifejezte csalódottságát amiatt, hogy a Forma-1 nem ismeri el az FIA-nak a sportághoz való hozzájárulását, és hangsúlyozta, hogy az irányító testület „csak szemetet kap”, Ben Sulayem úgy érzi, hogy a média igazságtalanul bánik vele, amióta 2021 decemberében átvette az FIA intézményének vezetését.
Ben Sulayem megjegyzései a Red Bull korábbi F1-es tervezőjének, Adrian Newey-nak a közelmúltban tett megjegyzéseit követik, aki a High Performance podcastben úgy fogalmazott, hogy mind Max Verstappent, mind Sebastian Vettelt méltánytalanul „démonizálta” a brit sajtó a pályafutásuk során.
Az FIA elnöke, egyetértve Newey álláspontjával, a sajtóval kapcsolatos saját tapasztalatairül beszélt.
„Tisztelem Maxot [Verstappent], mert én is versenyző vagyok. Bajnok voltam, és tisztelem a győzteseket és a bajnokokat” – nyilatkozta Ben Sulayem a Motorsport.comnak adott interjújában.
„Látom, neki is kijutott a maga része [a rossz bánásmódból], de beszéljünk inkább rólam. Ha megnézzük a brit médiát, és azt, amit velem tettek… Az isten szerelmére, elítéltek!”
Ben Sulayem úgy érzi, hogy bár a média nem vádolta meg kifejezetten rossz dologgal, de tudósításaik ellenséges narratívát hoztak létre vele kapcsolatban.
„Nem vádoltak meg [semmivel], de folyamatosan [betalálnak]. És hogy érdekel-e engem? Nem. Miért? Mert mit akarnak? Az eladást és a még nagyobb hírverést akarják elérni maguknak. Természetesen igen” – mondta.
„De nincs hatalmuk felettem és az FIA felett.”
„Minden tiszteletem a brit médiának vagy bármely más médiának, de nekik nincs szavazati joguk. Mi egy független, demokratikus szövetség vagyunk. A tagság világa választott meg engem. A hatalom a közgyűlésnél van, nem náluk.”
Felszólította a sajtót, hogy vessen véget az általa „ostobaságnak” nevezett megnyilvánulásoknak, és sürgette őket, hogy inkább magára a sportra koncentráljanak, mintsem a viták szítására.
„És tudják mit? Abbahagyhatnánk ezt az ostobaságot, és visszatérhetnénk az üzlethez, és csinálhatnánk azt, ami jobb a sportágnak? Ha megtehetnénk? Én ezt kérdezem. Ha ők [a média] nem akarják ezt tenni, az rajtuk múlik” – folytatta.
„De az élet megy tovább. Tudod, mit tettek velem? Erősebbé tettek. Most óvatosabb és bölcsebb vagyok.”
„És megvan a támogatásom [a tagoktól]. És ha és amikor a tagok úgy döntenek, hogy itt az ideje leváltani engem elnökként, az az ő döntésük.”
„Végül is, ki juttatott engem oda? A közgyűlés, a tagok. Nagyon, nagyon világosan fogalmaztam. És ha nem tetszik nekik, akkor rajtuk múlik.”
„De nem megyek vissza senkihez, nem nagyon válaszolok önöknek [a média tagjainak], és nem vágok vissza. Miért? Mert nincs rá időm. Annyira lefoglal, hogy arra válaszoljak, amit a tagok akarnak, és amit a motorsport akar.”
Ben Sulayem azt is elmondta, hogy az FIA most sokkal jobb helyzetben van, mint amikor átvette az irányítást.
„Visszatértünk a küldetésünkhöz, ami az, hogy meghallgassuk a tagokat. Ha eltávolítjuk a tagokat, akkor nincs FIA. Nagyon egyszerű.”
„Az FIA jobb állapotban van, az FIA egészségesebb. És az [F1-es] csapatoknak is szükségük van egy erős és egészséges FIA-ra, mert senki sem akar [pénzt] költeni egy olyan bajnokságban, amelyet nem kormányoznak.”
Ben Sulayem első ciklusának hátralévő részére tekintve arra összpontosít, hogy teljesítse a kiáltványában megfogalmazott ígéreteket.
„Visszahoztuk az FIA-t pozitívba. Méghozzá nem elbocsátásokkal és emberek eltávolításával, hanem azzal, hogy több bevételt termelünk, és mások tisztességesek velünk, valamint azzal, hogy újrapozícionáljuk és megreformáljuk az FIA-t, és visszatérünk a küldetésünkhöz.”
Végezetül, egy esetleges újraválasztás előtt állva a 62 éves emirátusit üdvözli a verseny gondolatát, és megismétli, hogy hisz az FIA demokratikus folyamatában.
„És még egy dolog; ha van valaki, aki szeretne velem [elnöki] versenyt vívni, [én] több mint boldog lennék” – jelentette ki.
„Beszéltünk a demokráciáról. Mindig demokrácia van, nem csak részben. Szóval több mint boldog vagyok, [hogy valaki mással szemben induljak]”.