Az FIA versenybíróként is tevékenykedő korábbi F1-es versenyző, Johnny Herbert elmondta a Max Verstappen káromkodásáért kiszabott, nagy port kavart büntetésének okát.
Kifejtette álláspontját azokról az állításokról, amelyeket az FIA elnöke, Mohammed Ben Sulayem fogalmazott meg a versenyzők szóhasználata kapcsán.
Verstappent azért kötelezték közmunkára, mert az angolul F betűs szót használta, miközben az autójáról beszélt az FIA hivatalos sajtótájékoztatóján, Szingapúrban. Történt mindez nem sokkal Ben Sulayemnek a Motorsport.comnak adott interjújában tett megjegyzései után, amelyben hangsúlyozta, hogy a versenyzőknek kerülniük kell a trágár kifejezések nyilvános használatát.
Herbert azonban tisztázta, hogy a stewardok döntését, Verstappen büntetése kapcsán, nem kizárólag az FIA elnökének új irányelve vezérelte.
„A szingapúri sajtótájékoztatón Max az ‘F’ betűs szót használta az autójára. A sajtótájékoztatókat az egész világon sugározzák” – mondta Herbert a CasinoHawksnak.
„Több a káromkodás, mint valaha. Egy sajtótájékoztató nem a megfelelő hely erre. Néhány újságíró azt mondta, hogy a sport megpróbál robotokat csinálni a versenyzőkből. Ez nem így van. Csak arra kérik őket, hogy ne káromkodjanak, ami szerintem a helyes dolog. A legtöbb versenyző nem káromkodik.”
Herbert, aki az esetet vizsgáló stewardok között volt, megosztotta a Verstappennel folytatott beszélgetésük részleteit is.
„Egy jó, nyílt beszélgetést folytattunk Maxszel körülbelül 20 percig – fél óráig, egy nehéz helyzetben” – mondta.
„Látszott az arcán, hogy nagyon feldúlt volt emiatt. De amikor elment, úgy tűnt, hogy megnyugodott az eljárás és annak kapcsán, hogy miért van ott. Nem hibáztatott minket, mint stewardokat.”
„Mint stewardoknak, számos eszközünk van arra, hogy megbüntessük a versenyzőket. Azért vagyunk ott, hogy betartassuk a szabályokat és közösen hozzunk döntést. Megbírságolhattuk volna, de úgy éreztük, hasznosabb lenne, ha rávennénk, hogy valami társadalmilag felelős dolgot tegyen. Maxon és az FIA-n múlik, hogy mi lesz az.”
„Az egész utólag robbant ki, mert elment a sajtótájékoztatóra, és egyszavas válaszokat adott, majd kint a paddockban megtartotta a saját rögtönzött sajtótájékoztatóját.”
„Ez megmutatta Max lázadó hajlamát. Szeretem ezt az oldalát, ez teszi Maxet Maxszé, az őszinte és szókimondó jelleme. De megvan ennek az ideje és a helye. Személy szerint úgy gondolom, hogy túl sokat káromkodik. Nem akarom, hogy az ötéves unokám ilyen beszédet halljon.”
Herbert a továbbiakban kitért a Ben Sulayem kezdeti, megjegyzései által kiváltott feszültségre, különösen a versenyzők körében, akik közül sokan „ellenségesnek” érezték a megnyilvánulást, köztük Lewis Hamilton, aki nem értett egyet az FIA elnökének a rap zenéhez való hasonlításával, mivel úgy vélte, hogy a hasonlatnak némileg rasszista volt.
„Ez nem igazán jött be a versenyzőknek, akik ellenszenvvel viseltettek, különösen Lewis, aki úgy érezte, hogy ez egy faji sértés volt” – magyarázta Herbert.
„A versenyzők nem örültek neki. Mindannyian összezártak Maxszel. Úgy vettem észre, hogy a versenyzők sokkal összetartóbb társaság, mint amilyet az elmúlt sok évben láttam. Sokkal erősebb véleményük van a kérdésekben.”
Ben Sulayem káromkodással kapcsolatos véleménye kapcsán Herbert hangsúlyozta, hogy a jövőben szükség van a versenyzők és az FIA közötti együttműködésre.
„A káromkodást Ben Sulayem ki akarja küszöbölni” – mondta. „Nem sokat tehetsz a verseny hevében az autóban, amikor az érzelmek előjönnek.”
„Remélem, hogy a józan ész győzedelmeskedik az F1-es versenyzők káromkodásával kapcsolatban a jövőben – a versenyzőknek és az FIA-nak együtt kell működnie.”
„Meg kell érteni, hogy mindkét félnek együtt kell dolgoznia. Tudom, hogy az FIA elnöke elégedetlen a csúnya beszéddel.”
„A versenyzők között egyetértés van abban, hogy a sajtótájékoztatón való káromkodás nem helyes. Ez csak valami olyasmi, ami az elnök kezdeti ‘rapper’ megjegyzésétől indulva épült fel, amit néhányan sértőnek találtak, majd addig jutott, hogy aztán Maxot Szingapúrban a stewardok elé rángassák.”
Herbert végül hozzátette, hogy a versenyzőkkel már volt egy megbeszélésük a káromkodás témájáról.
„Sok fiatal van szerte a világon, akik szeretik a sportot és imádják a versenyzőket. A versenyzőknek meg kell érteniük, hogy ők példaképek” – zárta Herbert.
„Azt a döntést hoztuk, hogy ha úgy tetszik, van mire válaszolni. Maxra és az FIA-ra tartozik, hogy megegyezzenek, mi legyen a szankció, és mi legyen az. Ez a része nem a mi hatáskörünkbe tartozik.”