A Ferrari, a Mercedes és az Alpine a Forma-1-es mezőny három gyári csapata. Motorjaikat és kasznijaikat maguknak építik.
Az Alpine azonban hamarosan lemond erről a státuszáról, mivel bezárja F1-es motorüzemét Viryben. Luca de Meo, a Renault csoport vezérigazgatója a 2026-os szabályváltozások előtt megegyezett a Mercedesszel a motorszállításról.
A Cadillac megszerezte az Alpine motorjának szellemi tulajdonjogát, miközben az Andrettivel együtt megpróbálnak beszállni a Forma-1-be.
A konstruktőri bajnokságot jelenleg vezető McLaren a Mercedes ügyfele. A Honda a Red Bull-lal ért el sikereket, de 2026-tól az Aston Martinnal áll össze.
A Red Bull a Forddal együttműködve saját hajtásláncot épít az új szabályrendszerhez, és a junior RB csapatot is ellátja majd.
A Williams továbbra is a Mercedes mellett kötelezi el magát, míg a Sauber megválik a Ferrari erőforrásától, mivel az Audi gyári csapata lesz.
Az egyik különleges helyzetben lévő csapat a Haas. Legalább 2028 végéig a Ferrari motorjait használják majd, de most bejelentették, hogy technikai partnerséget kötöttek a Toyotával. A Haas emellett a Dallarával is szerződésben áll, ők 2016 óta építik a kasznikuat. A Toyota-megállapodásuk részeként pedig hozzáférhetnek a japán óriás személyzetéhez és létesítményeihez.
A veterán F1-es újságíró és korábbi F1-es menedzser Peter Windsor a YouTube-csatornáján azt mondta, hogy a rivális csapatoknak nyomást kellene gyakorolniuk az FIA-ra, hogy vizsgálódjon ez ügyben. Szerinte a Haas üzleti modellje ellentétes a szabályok szellemével.
„Ez elég ijesztő. Eléggé meglep, hogy a Haas körül a többi középmezőnybeli csapat közül nem panaszkodnak többen is emiatt az FIA-nál” – mondta Windsor. „Itt van a Haas, amely alapvetően csak egy versenycsapat egy tervezőirodával. A gyártáshoz a Toyotát és a Dallarát, az erőforrásokat és a hajtásláncokat pedig a Ferrarit szállítja. Szóval ha én lennék a Williams, aki ezt az egészet egyedül csinálja, ha úgy tetszik, azt mondanám, hogy ‘térjünk vissza ahhoz, amit a szabályzatban foglaltak szerint kéne csinálnunk’.”
„Szerintem a Forma-1-nek ezt meg kell vizsgálnia. Semmiképpen sem kívánok rosszat a Haasnak. Egyáltalán nem. De úgy gondolom, hogy ez furcsa.”
A Haas a jövő évtől a Toyota versenyzőit is bevetheti. Eleinte valószínűleg csak a teszteken vagy az első szabadedzéseken fordul majd elő. A Toyotának feltehetően növelnie kell a csapatban betöltött szerepét, ha bele akar majd szólni a teljes munkaidős pilótafelállásba is.
Egy e heti jelentés szerint a Toyota végül megvásárolhatja a Haast, és 2009-es távozásuk után így térnének vissza gyári csapatként.