A McLaren is azok közé a csapatok közé tartozhat, akik egy trükkös megoldással hűtik az abroncsaikat.
Újabb pingpong csata vette kezdetét a sportágban. Bakuban a Red Bull fejezte ki nem tetszését a brit csapat ,,mini-DRS-e” ellen, majd Austinban a papaya színű alakulat viszonozta a támadást. Így a Bikák hasmagasság-szabályozója volt a következő, amit a Szövetségnek ellenőriznie kellett.
Az FIA legálisnak minősítette a regnáló bajnok csapat megoldását, viszont mielőtt az autóik a parc fermé szabályok alá kerülnek, egy pecséttel hitelesítik a beállítócsavart. Így küszöböli ki az FIA, hogy ne tudjon változtatni a Red Bull, ugyanis a hitelesítő elemet csak szerszámokkal tudnák módosítani.
A labda ismét a Red Bullhoz pattant, akik igyekeztek gyorsan lecsapni azt.
A McLaren megtanult vizen járni?
A Szingapúri Nagydíj után mertül fel először a gyanú, hogy valami plusz még van a McLaren tarsolyában. A Red Bull ugyanis néhány csapat felnijén (köztük a McLarennél is) folyadékot vélt felfedezni, amit szokatlannak titulált.
Ennek az az oka, hogy a csapatok általában extra erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy megpróbálják eltávolítani az összes nedvességet a gumik belsejéből, mivel így tökéletes guminyomást érhetnek el. Ráadásul az F1 technikai szabályzata igyekszik korlátozni a csapatok által eltávolítható nedvesség mennyiségét:
,, A 10.8.4 pont kimondja, hogy az abroncsokat csak levegővel vagy nitrogénnel szabad felfújni, és tilos minden olyan eljárás, amelynek célja az abroncsban és/vagy a felfújt gázban lévő nedvesség mennyiségének csökkentése.”
Ám az ellenfelek nyomozása szerint a brit alakulat vizet (vagy más folyadékot) ,,tölt” a gumikba. A trükk célja, hogy jobban hűtsék a komponenseket. A gumik hűvösen tartása mellett a folyadék korlátozza a termikus degradációt, és végső soron jobb versenytempót is eredményez.
Az értesülések szerint a vizet szelepeken keresztül fecskendezik be és már kis mennyiség is elérheti a kívánt hatást. Több csapat is profitálhat ebből a megoldásból, de a leghatékonyabb módszer a McLarené lehet.
Az FIA vizsgálni is kezdte a wokingi csapatot, ám Austinban és Mexikóban nem fedeztek fel gyanús tevékenységet. Ráadásul a Pirellinek a legkisebb szabálytalanságot is jelentenie kell az FIA technikai delegáltjainak. Ám az olasz gumigyártó szerint idén nem merült fel egyszer sem olyan gyanú, hogy a csapatok szabályellenes megoldással trükköznének.
Miért éri meg?
Az Auto Motor und Sport felkereste a Pirelli sportigazgatóját és kifaggatta arról, miért kifizetődő ez a megoldás:
,,Először nekem is tisztáznom kellett, hogy miről van szó és ez hogyan is működik. A víz részben marad csak meg, ugyanis egy része elpárolog. Ez megkönnyíti a hő elvezetését a felniben. Ám a nagyobb nedvességtartalom miatt a nyomást nehezebb kontrollálni az abroncsban. A nyomás ugyanis jobban megemelkedik ami csökkenti a teljesítményt” – magyarázta Mario Isola.
A Pirelli szorosan együttműködik az FIA-val a témával kapcsolatban. Ám kihangsúlyozták, hogy az ítéletet a Szövetség fogja meghozni. Ugyanakkor Isola is elismerte, nem fedezték fel a trükkre utaló jeleket.
Miért nem fogott gyanút a Pirelli?
A trükk alkalmazásakor az első kérdés az, hogyan juthat víz az abroncsokba anélkül, hogy a Pirelli észrevenné, és hogyan tűnhet el a víz a verseny után? A gumik kóddal vannak ellátva. Az FIA véletlenszerűen osztja ki őket a csapatok által regisztrált felnikhez. A gumiabroncsok felszerelését és leszerelését a Pirelli szakemberei végzik.
Miután a gumikat felhelyezték, egyetlen csapat sem manipulálhatja azokat. Az alakulatoknak nincsenek eszközeik arra, hogy a gumikat levegyék a felnikről és visszahelyezzék. A gumikat egyszeri levétel után sem lehet újra felhasználni. Az egyetlen hozzáférési pont, amelyen keresztül a folyadék bejuttatható, az a szelep.
Azonban a garázsokban lévő sok ellenőr és a Pirelli-mérnökök jelenléte miatt a folyadék bejuttatása rendkívül nehéz lenne. Egy ilyen trükk rendkívül kockázatos. Ha a víz a verseny utáni három-négy órás időszakban, amíg a gumikat le nem szerelik, nem párolog el, gyorsan gyanúba lehet keveredni.
Állítólag a Red Bull is kísérletezett évekkel ezelőtt a víz bejuttatásával a gumikba. Akkoriban ez a trükk még nem volt kifejezetten tiltott. Az FIA azonban hamar bezárta ezt a kiskaput. A címvédő csapat most azt feltételezi, hogy a Red Bull egykori alkalmazottai új csapataiknál elővették és továbbfejlesztették a megoldást.
Az FIA szeme a türkközőkön van:
Sajtóértesülések szerint Nikolas Tombazis, az FIA technikai részlegének vezetője alaposan szemmel tartotta a sprintverseny után az abroncsok felinről való lefejtését. Bár az FIA hivatalosan nem kommentálta az ügyet, úgy tudni, hogy szkepticizmus uralkodik azzal kapcsolatban, hogy a csapatok valóban próbálnának-e előnyt kovácsolni ezen a területen.
A Szövetség a sprintfutam után mindent rendben talált az abroncsokkal.