A Forma-1 vezérigazgatója, Stefano Domenicali elárulta, hogy a sportág naptárában az európai futamok rotálása már határozottan tervben van.
Mivel már rekordszámú, 24 futam szerepel a naptárban, az új helyszínek hozzáadása egyre nagyobb kihívást jelent. Pedig a jelentkező egyre több.
Az európai kontinens egyes eseményeinek rotációs ütemezésének bevezetése azonban új helyszíneket és új lehetőségeket biztosíthatna a Forma-1 globális terjeszkedésének fokozására úgy, hogy közben nem kell megválni a történelmi, európai versenyhelyszíneitől.
„Nagyon-nagyon hamar meg fogunk osztani néhány hírt azzal kapcsolatban, hogy középtávon lehetőségünk lesz néhány rotációs európai nagydíjra és néhány más új lehetőségre, amelyek később jönnek” – idézte Domenicali csütörtökön a Liberty Media elemzőkkel tartott harmadik negyedéves konferenciahívásán elhangzott szavait az F1i.com.
„Ez olyasmi, amit természetesen a megfelelő időben tisztázni fogunk.”
„Való igaz, hogy nagy az igény az új lehetséges helyszínekre, amelyek be akarnak jönni [a versenynaptárba]” – magyarázta.
„És a választásunk mindig egyensúlyban lesz a megfelelő gazdasági előnyök között, amelyeket rendszerként élvezhetünk, valamint a piacon tapasztalható növekedés kihasználása között, amelyben látunk olyan potenciált, amely előnyös lesz számunkra, hogy még tovább növeljük az üzletünket.”
A rotációs rendszer bevezetése azonban kihívásokkal jár, különösen az olyan pályákkal fennálló hosszú távú szerződések miatt, mint Silverstone, a Hungaroring és a Red Bull Ring. Mindeközben Spa-Francorchamps, Monza, Zandvoort és Imola is közeleg a szerződéshosszabbításhoz, míg a Monacói Nagydíj valószínűleg megtartja éves helyét a naptárban.
A lehetséges új helyszínek között szerepel egy második futam Szaúd-Arábiában, a még nem befejezett Qiddiya Circuit pályán, egy visszatérés Afrikába, amelynek lehetséges házigazdája Ruanda lenne, valamint az Argentin Nagydíj esetleges újjáélesztése.
A rotáció azt jelentené, hogy egyes helyszínek felváltva rendeznének Forma-1-es versenyhétvégét, vagyis kétvévente szerepelnének a naptárban.
Kell-e aggódniuk a magyar rajongóknak?
A magyar rajongók egy ideig biztosan megnyugodhatnak, mivel a Magyar Nagydíj jelenlegi F1-es szerződése 2034-ig van aláírva, és az Osztrák Nagydíj szerződése is 2030-ig szól, így a magyarok elsődleges célállomásai biztonságban vannak. Az Egyeslült Királyságban élő magyarok is megnyugodhatnak, hiszen Silverstone szerződése is 2034-ig szól, ezen felül ott jött létre a Forma-1 1950-ben, így igencsak meglepő lenne, ha ez a történelmi helyszín kikerülne, vagy akár csak rotálódna is a naptárban.
Amely helyszínek leginkább szóba jöhetnek a cserélődés kapcsán: Belga Nagydíj (Spa-Francorchamps), Holland Nagydíj (Zandvoort), Emilia-Romagna Nagydíj (Imola) és Spanyol Nagydíj (Barcelona).
Jelenleg az F1-es Concorde Egyezmény évi 25 futamban maximálja a versenyek számát, míg Domenicali a jelenlegi 24 futamos versenynaptárat „kiegyensúlyozottnak” tartja.
„Úgy gondoljuk, hogy az egyensúly, amit a számok tekintetében tartunk, a 24, kiegyensúlyozott szám, amit helyesnek érzünk.”
A rotációs menetrenddel Domenicali úgy véli, hogy az F1-nek meglesz a rugalmassága ahhoz, hogy a naptárát a változó igényekhez és az újonnan érkező területekhez igazítsa, miközben a márka integritását is megőrzi a kulcsfontosságú piacokon.
„Hiszem, hogy az összes javaslat, amely az asztalunkra kerül, csak lehetőséget ad arra, hogy még jobb döntéseket hozzunk a jövőnk érdekében” – mondta.
„Tehát mint mindig, most is kiegyensúlyozottnak kell lennünk, tudva, hogy nem követhetjük csak a tisztán közvetlen pénzügyi ajánlatot, mert az régiónként más és más, de rajtunk múlik, hogy a helyes választást javasoljuk az érdekelt feleknek.”