Az osztrák motorsport-szövetség vezetője „szomorú” a javasolt változtatások miatt, amelyek csökkentenék a motorsportot irányító FIA elszámoltathatóságát.
Oliver Schmerold, az ÖAMTC vezérigazgatója szerint az új alapszabály „nem lenne jó kormányzás” és „nem lenne jó a fékek és ellensúlyok szempontjából”.
Schmerold még ennek megszavazása előtt elmondta, hogy aggályait közölte az FIA elnökével, Mohammed Ben Sulayemmel, de számított rá, hogy a módosításokat végül jóváhagyják.
Schmerold szerint az FIA-ra nézve a várható következmény az lesz, hogy „elveszítjük a fékek és ellensúlyok egy bizonyos szintjét [és] más nemzetközi testületek megkérdőjelezhetik az irányításunkat, és fennállhat a veszélye annak, hogy a dolgok rosszul mennek majd.”
Elmondta, hogy a változások, amelyek korlátozzák az FIA ellenőrzési és etikai bizottságainak függetlenségét, megnehezíthetik a „bevált és független személyek” felvételét a bizottságokba.
„Az etikai és az audit bizottságok elveszítenék ezt a vonzerőt, így a jövőben talán csak olyan személyek lennének ezekben a bizottságokban, akik a tényleges vezetéstől függnek többé-kevésbé, így vagy úgy” – mondta Schmerold.
„Melyik olyan egyén, aki a jó kormányzás mögött áll, és aki bizonyította, hogy jó szakmai tapasztalattal rendelkezik, lenne hajlandó elvállalni egy olyan bizottságban betöltött pozíciót, amelyet teljes mértékben két személy irányít?”
Schmerold hozzátette, hogy hat hónapon belül ez a második alkalom, hogy aggodalmát fejezte ki az alapszabály tervezett módosításaival kapcsolatban, amelyek érintik az elszámoltathatóságot és az irányítást.
Az előző alkalommal, a legutóbbi, júniusi, üzbegisztáni Szamarkandban tartott közgyűlésen egy olyan alapszabály miatt emelt panaszt, amely a „sürgősségi” szabály néven vált ismertté. Ez felhatalmazza az FIA elnökét arra, hogy az FIA szenátusának elnökéből és a két világtanács egy-egy általa választott tagjából álló csoporton keresztül változtatásokat rendeljen el, a motorsport és a mobilitás területén, „különösen akkor, ha a körülmények nem teszik lehetővé a szenátus ülését, különösen sürgős és/vagy kritikus helyzetek esetén.”
Az e csoport által hozott bármely döntést csak „közölni” kellene a szenátussal, nem pedig jóváhagyatni.
Schmerold szerint a záradék „túlságosan nyíltan fogalmazott”, és „azt jelenti, hogy az elnök saját belátása szerint dönthet arról, hogy milyen témában dönthet csak a szenátus elnökével és a két világtanács két kiválasztott tagjával, akiket ő választhat ki.”
Hozzátette: „Én voltam az egyetlen, aki a szamarkandi közgyűlésen felállt és kérte, hogy vegyék le ezeket a témákat a napirendről, és ne szavazzanak róluk, hanem gondolják át jobban és dolgozzák át. És ezt sajnos az elnök nem vitte tovább.”
Schmerold elmondta, hogy Ben Sulayem és a jogi ügyekért felelős vezető, Paul O’Dowd válaszoltak a kifogásaira, amikor kedden felvetette azokat.
Azt mondta: „Az elnök és a jogi osztály vezetőjének válasza az volt, hogy annak érdekében, hogy megóvják a vizsgálat tárgyát képező személyek [személyazonosságát] attól, hogy a szélesebb közönség számára nyilvánosságra hozzák, ezt egy nagyon szűk csoportban kell tartani.”
„Az érvelésük szerint az etikai bizottság jelentéseinek nem megosztása a teljes szenátussal megvédi az egyéneket attól, hogy a szélesebb nyilvánosság előtt megjelenjenek. Akik esetleg a vizsgálat tárgyát képezhetik.”
Schmerold azonban nem ért egyet ezzel az érveléssel.
„Ha nem bízhatunk egy szenátusi tag feddhetetlenségében, akkor más kérdés merül fel” – mondta.
2A szenátus 16 személyből áll, akik látják a jelentést. Bíznunk kell abban, hogy megfelelő módon fognak foglalkozni a témával. Inkább 16 emberrel, akiknek a többsége valóban független, mint egy szűk, mindössze két emberből álló, egymástól nem független csoporttal [legyen megosztva].”
Hozzátette, hogy egy javasolt új alapszabály, amely előírja, hogy amennyiben akár az FIA elnöke, akár a szenátus elnöke ellen vizsgálat indul, a másikuk kapja meg a jelentést, szintén aggodalomra ad okot, mivel a két férfi szövetségese egymásnak.
A szenátus elnöke, Carmelo Sanz De Barros, Ben Sulayem négyfős vezetői csapatának tagja.
Schmerold elmondta: „Erős kapcsolat van a személyek között, és ha csak ők ketten felelnek az ellenőrzésért, akkor az már nem független.”
Elmondta, hogy aggasztja őt az FIA vezetősége által a javaslatok benyújtásakor elfogadott új gyakorlat is.
„Ezúttal is, akárcsak az idén júniusi javaslat esetében, a világtanácsokat csak e-szavazással kérték fel szavazásra, ülés és vita nélkül, és a világtanács e-szavazásával párhuzamosan a dokumentumokat már a közgyűlésen kiküldték az összes tagnak” – mondta.