Sajtóinformációk szerint ellenszélben és váratlan szavazással lökhették át az új irányvonalat az FIA-n belül.
Tegnap már beszámoltunk arról, hogy milyen szankciók várnak azokra a versenyzőkre, akik káromkodnak, illetlen gesztikulációval élnek, kritizálnak avagy ilyen viselkedésre buzdítanak másokat. A Forma-1-es pilóták az alapbüntetés négyszeresét fizetik meg, és ha visszaesnek vagy nagyobb mértékű engedetlenséget követnek el, akkor pontlevonásra és felfüggesztésre is számíthatnak.
A BBC információ szerint a Nemzetközi Automobil Szövetségen belül is vitát generált az új irányvonal. A brit médium leírta, többen tiltakoztak az új szabályok bevezetése ellen. Az intézkedéseket egy előre nem jelzett e-szavazáson nyomták át, anélkül, hogy konzultáltak volna az érintettekkel. Így a GPDA (Nagydíjversenyzők Szövetsége) és az FIA saját versenyzői bizottsága sem tudta prezentálni az álláspontját az irányelvekkel kapcsolatban.
A BBC kihangsúlyozta, több forrásuk kiemelte, nem tartják helyesnek az efféle módszereket. Többen azt szerették volna, hogy a Motorsport Világtanács következő ülésén kerüljön napirendre az új csomag, hogy a különböző érdekvédelmi szervezetek felkészülten tudják álláspontjukat bemutatni, ám a hirtelen történő ,,szabályátnyomás” aggodalommal tölti el a Szövetség tagjait.
A tagok közül többen úgy vélik, hogy Mohammed Ben Sulayem így akarja elfojtani az irányába megfogalmazott kritikákat és engedetlenséget.
Egy FIA-szóvivő elmondta, hogy a változtatások célja „az átláthatóság és a döntéshozatal következetességének további erősítése”:
„Ennek az új mellékletnek a célja, hogy világos iránymutatást nyújtson a stewardoknak. Egy strukturáltabb keret létrehozásával az FIA biztosítani kívánja, hogy a büntetéseket egységesen és átlátható módon alkalmazzák, mind a versenyfelügyelők, mind a versenyzők/versenytársak érdekében. A stewardok hatáskörébe tartozik az, hogy eldöntsék, milyen büntetést alkalmazzanak a nemzetközi sportszabályzat és/vagy az alkalmazandó FIA-szabályok megsértése esetén. Továbbra is mérlegelhetik az enyhítő és/vagy súlyosbító körülményeket, valamint az esemény természetét és helyszínét, hogy a büntetést az adott helyzethez igazítsák. Minden jelentős szabályozó testület rendelkezik hasonló szabályokkal és bírságokkal, hogy megóvja a sportág integritását. Az FIA nincs egyedül abban, hogy szabálytalanságok miatt bírságot szab ki versenyzőkre.”
Az FIA-szóvivője nem válaszolt a BBC-nek arra, hogy milyen módon bonyolították le a szavazást.