A Honda teljeskörű gyártóként 2026-ban visszatér a Forma-1-be az Aston Martinnal kötött motor-partnerség jóvoltából – de a folyamat nem volt egyszerű.
A Honda Racing Corporation (HRC) elnökével, Koji Watanabéval a 2025-ös Rolex 24 alatt beszélgetve a PlanetF1.com megtudta, hogy a Honda „szenved” a fejlesztéssel. Úgy tűnik azonban, hogy ez nagyon hasonló helyzet az összes érkező erőforrás-gyártó esetében. A japánok 2023 májusában jelentették be, hogy 2026-tól kezdve motorgyártóként térnek vissza a Forma-1-be az Aston Martinnal kötött partnerség jegyében. Ez a brit istállót a Honda gyári alakulatává teszi.
A Honda jelenleg a Red Bull Racing számára szállít erőforrásokat. A Milton-Keynes-i istálló 2026-tól ugyanakkor saját fejlesztésű motorprogramot kíván folytatni a Forddal. Az új, 2026-os szabályok a villamosítás, a hatékonyság és a fenntarthatóság terén hoznak majd változásokat. Ezek mind kritikus elemei a Honda teljes vállalatra kiterjedő céljainak is. Koji Watanabe ugyanakkor elismerte, hogy az új PU megépítése nagy kihívást jelentett – ahogyan az minden olyan érkező gyártónak is, amely megpróbálja megépíteni ezeket az új egységeket. Az Ars Technica újságírója, Jonathan Gitlin megkérdezte Watanabét a Honda motorjának a fejlesztéséről, amire a HRC elnöke így felelt:
„Nem olyan egyszerű ez, mert küszködünk. Most mindent megteszünk azért, hogy jövőre eredményt mutassunk fel.”
A PlanetF1.com ezt követően megkérdezte, hogy konkrétan mi okoz ilyen problémát a Hondának ezalatt a folyamat alatt.
„Minden teljesen új. A motor egy új 355 kW-os, igen kompakt motor, amire szükségünk van. Az akkumulátor is könnyű, amit nem olyan könnyű fejleszteni. És kicsi az erőforrás a nagy teljesítmény mellett. Mindez igen nehéz, de mindent megteszünk, ami tőlünk telik.”
Talán nem ez az a válasz, amit az Aston Martin hallani akart az új gyári partnerétől, különösen, ha figyelembe vesszük a csapat elmúlt évekbeli rendkívüli beruházásait. Lawrence Stroll kanadai iparmágnás a 2018-as idény közepén vette át a csapatot. Az Aston Martin autóipari részlegének 2021-ben történő későbbi megvásárlását pedig arra használta fel, hogy a nagy múltú gyártó súlyával ruházza fel a csapatát. De ez még csak a kezdet volt; Stroll azóta pénzt áramoltatott az Aston Martin létesítményeinek a feljavításába, kezdve egy vadonatúj gyárral és egy nemrég befejezett, korszerű szélcsatorna építésével. Továbbá az istállója olyan embereket szerződtetett, mint Adrian Newey, a modern kor talán legikonikusabb F1-es tervezője. A 2026-os szezon előtt természetesen nagyok a remények.
Watanabe beismerése, miszerint a Honda szenved, volt az első jele annak, hogy az átmenet az új szabályozási korszakba talán nem lesz olyan zökkenőmentes, mint remélték. Watanabe azonban azt is elárulta, hogy más csapatoknak is hasonló kihívásokkal kell szembenézniük. Christian Horner ugyanis a Red Bull „legnagyobb kihívásaként” emlegette a Forddal kötött saját motoros szerződésüket. Horner a talkSPORT-ban beszélt erről:
„Óriási szabályváltozás előtt állunk. ’26-ban megváltoztatják a motort és a aerót. Mi pedig saját erőforrást építünk ’26-ra, a Ford Motor Company-val partnerségben, ami egy hatalmas kihívás. Tehát a Red Bull leányvállalataként a Ferrarival és a Mercedesszel megyünk szembe, és ez messze a legnagyobb kihívásunk a sportágban.”
Az interjú korábbi részében, a PlanetF1.com egy másik kérdésére válaszolva, amely a Forma-1 hibrid erőforrásai és az IMSA GTP prototípus kategóriájában használt egységek közötti lehetséges átjárhatóságra vonatkozott, Watanabe kijelentette, hogy az F1-es projekt célja, hogy „megtanulják, hogyan lehet magát a hibrid rendszert fejleszteni”, és hogy „megtanulják, hogyan lehet egy nagy hatékonyságú akkumulátort és erőforrást létrehozni a jövőben.”