A Forma-1 népszerűsége az elmúlt években robbanásszerűen megnőtt. Csak az utóbbi évben 90 millióval több követője lett a sportnak. A hirtelen jött tengerentúli népszerűségről beszélt az egykori amerikai F1-es pilóta Scott Speed, aki másfél évig 2006 és 2007 között, a Toro Rossónál versenyzett.
A sport iránti nagyobb érdeklődés több dolognak is köszönhető. A kezdőlökést, hogy az F1 egy globálisan ismert széria legyen, azt az amerikaisodás tette meg. Ami úgy indult, hogy az amerikai Liberty Media megvette a Forma-1-et. Majd a 2018-as évtől elindult a Netflix sorozat, a Drive to Survive (Hajsza a túlélésért), ami szintén óriásit dobott a nézettségen. Ezek hatására, jelenleg három futamot rendeznek az USA-ban. Továbbá, jön egy újabb amerikai csapat, a Cadillac.
„Azt hiszem ez olyasvalami, amire magam is nagyon kíváncsi vagyok. Remélhetőleg a későbbiekben részt vehetek benne, és többet megtudhatok arról, hogyan is néz ki ez a folyamat. De jelenleg az elsődleges munkám az, hogy gyerekeket tanítok és felkészítem őket a stock car versenyzésre. Remélhetőleg a jövőben többet fogok tudni arról, hogy ez a folyamat hogyan néz ki, és segíthetünk majd néhányuknak, hogy elinduljanak ezen az úton.” – mondta Scott Speed, akiről tartja a legenda, hogy mikor elküldték a Toro Rossótól, Franz Tost és Gerhard Berger felpofozta őt.
Az F1-ben és a NASCAR-ban megfordult versenyző jól tudja, milyen nehéz feljutni a csúcsra és ott is maradni. Mióta abbahagyta a versenyzést, egy teljesítménytanácsadó vállalkozást vezet, amely a versenyzők következő generációjának felkészítésében segít. Bár a Forma-1 népszerűbb, mint valaha az Egyesült Államokban, a fiatal versenyzők számára az országban továbbra is a stock car versenyzés az előnyösebb út.
„Azt hiszem, a valóság az, hogy ha egy fiatal, tizennégy vagy tizenöt éves srác vagy, aki a gokartozásból kinőtt, és karriert szeretnél csinálni az autóversenyzésben, akkor a legjobb esély erre az, ha Amerikában indulsz stock car versenyeken. Alapvetően, ha rendelkezel némi tehetséggel, akkor nincs szükséged több millió dollárra ahhoz, hogy a NASCAR-ban érvényesülj.” – folytatta.
De az amerikai nem látja az okát, hogy ha valaki tehetséges, miért ne juthatna el a Forma-1-ig.
„Nagyon hiszek abban, hogy bármit, amit akarsz, meg tudod csinálni és ha tényleg el akarsz jutni a Forma-1-be, megtalálod a módját. Utálom, amikor az emberek azt mondják, hogy valami nem lehetséges. Ha valamit tényleg nagyon akarsz, akkor meg tudod valósítani. Csak sokkal könnyebb az egyszerűbb útat választani. A stock car versenyzés itt még mindig népszerűbb, mint a Forma-1, úgyhogy szerintem ez nagyban hozzájárul a sikerhez.”
Speed továbbá kiemelte, hogy a Netflix-féle sorozatnak nagy szerepe volt a népszerűség növelésében, amit saját maga is érez.
,,Amióta a Netflixen látható a sorozat, sokkal többen tudnak a Forma-1-ről. Ez számomra király, mert a nap végén mindig is nagyobb eredményem lesz az autóversenyzésben. Átmentem Európába amerikaiként, bajnokságot nyertem, és egyenesen egy F1-es csapatban versenyeztem a világ legjobb Red Bull Junior versenyzői ellen. Amikor én csináltam, ismeretlen volt. Amikor az F1 után visszatértem Amerikába, a NASCAR-ba, senki sem tudott rólam. Imádom, hogy most már itt sokkal több ember tudja, mi ez.” – mondta a huszonnyolc futamon elindult ex-versenyző a RACER-nek.
Scott Speed sokáig az utolsó teljes szezonos amerikai pilóta volt. Ezt 2023-ban a Williamsnél debütált Logan Sargeant törte meg. 2015-ben Alexander Rossi révén volt öt futamig amerikai pilótája a mezőnynek, de olyan, aki komoly eredményekért harcolt, régóta nem volt az F1-nek.
Mario Andretti elmondta, kiket ültetne a Cadillac F1 autóiba