Juan Pablo Montoya azt követeli, hogy sújtsák Max Verstappent büntetőpontokkal az FIA szuperlicencén, ami versenyeltiltáshoz vezethetne, mivel a pilóta folyamatosan bírálja az F1 2026-os szabályzatát.
A korábbi Williams- és McLaren-pilóta azt javasolta, hogy a motorsport irányító testülete szigorú szankciókat szabjon ki a négyszeres Forma-1-es világbajnokra azért, amit ő a sporttal kapcsolatos tiszteletlen megjegyzéseknek nevez. Montoya a BBC Chequered Flag podcastjában beszélt erről:
„Tisztelned kell a sportágat. Ami engem illet, a pilóták viselkedését illetően nem baj, ha nem tetszenek a szabályok, de ahogyan a megélhetésükről és a saját sportjukról beszéltek, annak következményei kellene, hogy legyenek.”
Montoya rendkívüli javaslata szerint Verstappen rengeteg büntetőpontokat kapna. Ezek elégségesek ahhoz, hogy közel kerüljön az automatikus egy futamra szóló eltiltást kiváltó 12 pontos küszöbhöz:
„Tegyék csak ki. Adjanak hozzá hét vagy nyolc pontot a licencéhez. Bármit is tenne utána, ki lesz zárva. Garantálom, hogy az üzenete teljesen más lenne.”
A holland pilóta jelenleg három büntetőponttal rendelkezik az FIA szuperlicencén a tavalyi Spanyol Nagydíjon George Russell-lel történt incidense miatt. Ez azt jelenti, hogy hét vagy nyolc további ponttal még mindig a felfüggesztési küszöb alatt maradna. Mégis veszélyesen közel kerülne hozzá, ahogy tavaly is. A holland a februári előszezonbeli tesztelés óta a leghangosabb kritikus a új szabályokkal szemben, „versenyellenesnek” és „szteroidokkal felturbózott Formula E-nek” nevezve azokat.
A Miami Nagydíjon, az FIA áprilisban végrehajtott módosításai ellenére, megerősítette álláspontját. Utalt rá, hogy szerinte a pilótáknak továbbra is lassabban kell menniük ahhoz, hogy gyorsabbak legyenek, és hogy a szabályok továbbra is „büntető jellegűek”. A Red Bull pilóta az új autókat a „Mario Kart”-hoz is hasonlította, különösen kifogásolva az energiagazdálkodási rendszert, amely arra kényszerítik a pilótákat, hogy az akkumulátorok felhasználására koncentráljanak ahelyett, hogy tisztán a versenyzésre összpontosítanának.
Montoya hangsúlyozta, hogy nem ellenzi, ha a versenyzők hangot adnak a szabályokkal kapcsolatos aggályaiknak. Ragaszkodott viszont ahhoz, hogy a kritika konstruktív maradjon:
„Nem azt mondom, hogy ne mondd, ha nem tetszik a szabályozás. Ha nem tetszik, akkor teljes jogod van a véleményedhez. Nincs baj azzal, ha valaki világosan beszél. Nem azt mondom, hogy ne legyél őszinte, de ne gyere és ne nevezd az F1-es autót Mario Kartnak.”
A kolumbiai hozzátette, hogy a csapatok belső politikája befolyásolhatja a pilóták nyilatkozatait:
„Itt két dologról van szó. Az egyik az, amit ő valóban érez, a másik pedig az, amire a csapata valószínűleg arra kéri, hogy mondjon. A sport politikája igen fontos, és a pilóták által közvetített és kért üzenetek nagy része irányított. Megmondják neked, hogy tényleg nyomást kell gyakorolnunk erre, mert ez tényleg segíteni fog nekünk.”
Verstappen következetesen állítja, hogy kritikája nem kapcsolódik a Red Bull RB22-es modelljével kapcsolatos szenvedéséhez. Rámutatott, hogy először 2023-ban fejezte ki aggodalmát a szabályokkal kapcsolatban, amikor a csapata dominált. Négy futam után 26 ponttal a hetedik helyen áll a pilóták bajnokságában, miután a Milton Keynes-i alakulat csomagján javításokat hajtottak végre Miamiban, ahol az ötödik helyen végzett.
Montoya elárulja, mennyibe kerülne vezetnie a saját F1-es Williams autóját






