A Red Bull olykor rossz szárnyakat ad

Tajthi AndreaTajthi Andrea2024. 11. 22.
Max Verstappen, Las Vegas
Fotó: Rudy Carezzevoli/Getty Images / Red Bull Content Pool

A regnáló bajnok csapat, a Red Bull Racing, komoly nehézségekbe ütközött a Las Vegas-i Nagydíj hétvégéjének kezdetén. A csapat ugyanis nem rendelkezik megfelelően alacsony leszorítóerőt biztosító hátsó szárnnyal.

A csapat versenyzői, Max Verstappen és Sergio Pérez a pénteki szabadedzéseken jelentős lemaradásban voltak az élmezőnytől. A második szabadedzésen a 17. és 19. helyen zártak. A probléma oka, hogy a Red Bull nem fejlesztett ki külön, alacsony leszorítóerőre optimalizált hátsó szárnyat olyan versenyekre, mint például a Las Vegas-i, vagy az Olasz Nagydíj.

Helmut Marko, a Red Bull tanácsadója megerősítette, hogy a csapatnak nincs megfelelő hátsó szárnya, és a versenyhétvégére sem fognak újat szállítani Las Vegasba.

A jelenlegi szárny kb. 7 km/h sebességkülönbséget eredményez az egyenesekben a riválisokhoz képest, ami körönként körülbelül hat tizedmásodperc hátrányt jelent. A csapat megpróbálta módosítani a szárnyat az FP1 és FP2 között, de ez nem bizonyult elegendőnek.

A döntés hátterében a költségvetési sapka áll, ami szigorú pénzügyi korlátokat szab a csapatoknak. Verstappen az Olasz Nagydíjon elmondta, hogy a csapat más területekre koncentrálta a fejlesztési költségeket. Ez a döntés korábban nem okozott problémát, mivel a Red Bull autói dominánsak voltak. Az idei RB20 azonban nem annyira kiemelkedő, mint elődei, így a hátsó szárny hiánya komoly hátrányt jelenthet.

A Red Bull sebességbeli hátránya akár azt is eredményezheti, hogy Verstappen nem tudja már Vegasban bebiztosítani a negyedik világbajnoki címét.