Egy autógyártó megerősítette a tárgyalásait az F1-el, az FIA elnöke támogatja a tervet

Vámosi PéterVámosi Péter2026. 04. 26.
Stella Li, BYD
Fotó: BYD

Mohammed Ben Sulayem, az FIA elnöke örömmel fogadná a 12. csapatot a Forma-1-ben, miután egy márka jelezte az érdeklődését.

Az F1 idén bővítette mezőnyét a Cadillac csatlakozásával, míg az Audi 2024-ben, a meglévő Sauber-csapat felvásárlásával lépett be először a sportágba. Most az FIA elnöke, Mohammed Ben Sulayem támogatását adta egy olyan projektnek, amelynek célja egy 12. csapat bevonása a sportba a rajtrács további bővítése érdekében. Azonban ahhoz, hogy egy 12. alakulat csatlakozhasson a száguldó cirkuszhoz, elengedhetetlen, hogy az új belépő valódi értéket adjon a sorozathoz.

A BYD alelnöke, Stella Li most azt jelezte, hogy a kínai autóipari óriáscég egyeztet egy esetleges Forma-1-es belépésről. Sanghajban találkozott is Stefano Domenicali F1-vezérigazgatóval. Li márciusban, a Kínai Nagydíjon találkozott vele, és felmerült, hogy a BYD a következő években csatlakozhat a királykategória mezőnyéhez. A SportMediaset beszámolója szerint Li megerősítette, hogy a BYD érdeklődik a top kategória iránt. Úgy véli, hogy a Forma-1 remek tesztpályát kínálhat a kínai autógyártó technológiáinak. Li ennyit árult el:

„Találkoztunk Sanghajban Stefano Domenicalival. Szeretem a Forma-1-et, mert a szenvedélyről, a kultúráról szól, és az emberek arról álmodoznak, hogy az F1-ben szerepeljenek… Igen, erről tárgyaljuk. Ez egy remek lehetőség a technológiánk tesztelésére.”

Bár ez pozitív lépés a Forma-1 12. csapatának a létrehozása felé, a SportMediaset arról számolt be, hogy ez nem garantált, annak ellenére, hogy a médiaorgánum szerint Mohammed Ben Sulayem, az FIA elnöke is azt szeretné, ha az F1-ben 12 csapat állna rajthoz, amelyek közül legalább egy kínai és egy amerikai lenne; így ő támogatná a BYD lépését.

Feltételezhető, hogy a BYD inkább saját csapattal indulna az F1-es rajtrácsra. Ugyanakkor felmerült az a lehetőség is, hogy megvásárolnának egy meglévő istállót. Ez valószínűleg az Aston Martin lenne, mivel egyesek szerint Lawrence Stroll közel áll ahhoz, hogy az eladást fontolóra vegye.

Más jelentések szerint a Red Bull gondolkodhat a Racing Bulls eladásán a BYD-nek, ami szintén lehetővé tenné a kínaiak csatlakozását az F1-es mezőnyhöz.