Ez történhet, ha több F1-es futamot is törölni kell majd idén

Hegedűs Dávid2026. 03. 02.
Forma-1, F1, Bahreini naplemente
Fotó: Rudy Carezzevoli / Getty Images / Red Bull Content Pool

A napokban egy komoly háborús helyzet alakult ki a Közel-Keleten ami a Forma-1-re is jelentős mértékben hatással lehet. Az Iránból indult konfliktus számos országra átterjedt, és egy regionális vészhelyzetet eredményezve, egy olyan térségben, ahol négy Forma-1-es futamot is rendeznek majd idén.

A szombaton kirobbant incidens már azt eredményezte, hogy a Pirelli a hétre tervezett kétnapos tesztjét törölni kelletett, amit Bahreinben rendeztek volna.

A Forma-1 mezőnye pedig bő egy hónap múlva látogat majd el az arab országba, de rajta kívül Szaúd-Arábia, Katar és Abu Dhabi is otthont ad(na) futamnak idén, most ezek sorsa forog kockán.

A sorozat vezetése alapos figyelemmel követi az eseményeket, és igyekeznek minden forgatókönyvre felkészülni.

A Sky Sports szakértője Craig Slater arról beszélt, hogy mi történhet abban az esetben, ha egy vagy több versenyt nem tudnak megrendezni az adott időben.

„A kitört háború kapcsán felvettem a kapcsolatot a Forma-1-gyel, akik elmondták, hogy figyelemmel követik az eseményeket, de nem fognak elhamarkodott döntést hozni, mivel az első ottani futamig még négy-öt hét van hátra. Addigra lehet, hogy enyhül a helyzet, vagy fegyverszünet lesz vagy akármilyen módon csökken a feszültség.” – kezdte Slater.

„Folyamatos kapcsolatban vannak az érintett országok kormányaival, a múltban már többször is megmutatták, hogy tudják a versenynaptárat rugalmasan és alkalmazkodóan kezelni. Egy elég sűrű versenynaptárról beszélünk, nem könnyű beilleszteni ezeket a versenyeket, ha más időpontban tudják megrendezni őket. Májusban van egy háromhetes szünet, illetve ott van az augusztusi nyári szünet, de a térségben akkor pokoli meleg van, nem lenne jó akkor versenyt rendezni.”

„Talán Szingapúr környékén lehetne visszailleszteni a bahreini és szaúdi futamokat, ha azokat az eredeti időpontban nem tudják megrendezni. A gond az, hogy ott három egymás utáni héten is van verseny, nem gondolom, hogy a Forma-1 szívesen rendezne négy futamot megszakítás nélkül, mivel az logisztikailag komoly feladat lenne.” – fogalmazott a szakértő.