Hamilton morog: 600 méternyi „vitorlázás” nem éppen valódi versenyzés

Vámosi PéterVámosi Péter2026. 02. 13.
Lewis Hamilton
Fotó: Scuderia Ferrari HP

Lewis Hamilton aggódik amiatt, hogy a Forma-1-es pilótáknak mennyire kell majd energiát megtakarítaniuk a 2026-os új autókkal.

A Ferrari pilóta elmondta, hogy Catalunya pályáján az SF-26-tal teljesített első jelentős távján a kör jó részében el kellett vennie a gázt. Bár a versenyzőknek a korábbi motoroknál is gyakran kellett felemelniük a gázt és lefékezniük a nagydíjak során, most még többet kell ezt tenniük, még az időmérős körökben is. Így magyarázta ezt meg Hamilton:

„Ha például Barcelonát vesszük, akkor a kvalifikációs körben 600 méternyi „vitorlázás” van. A versenyzés viszont nem erről szól.”

A pilótáknak a pálya egyes részein csökkenteniük kell a gázpedál használatát, hogy megtakarítsanak elektromos energiát. Bahreinben, ahol több alacsony sebességű kanyar van, mint Katalóniában, Hamilton az első tesztnap után azt mondta:

„Itt nem kellett ezt tennünk, mert sok a fékezési zóna.”

A csapatok rájöttek, hogy javíthatják az energia-visszanyerés arányát, ha alacsonyabb fokozatba váltanak a versenyzők, mint amit általában használnának, ezért így folytatta:

„Azért kell alacsonyabb fokozatba váltanunk, mert nem tudunk elég akkumulátor-energiát visszanyerni. Mivel nem tudunk elegendő akkumulátor-energiát visszanyerni, ezért kell igazán magas fordulatszámra állítanunk a motorokat. Ezért egyes helyeken második és első fokozatba is visszaváltunk, csak hogy megpróbáljuk visszanyerni azt a kis plusz energiát.”

Az új hajtásegységek energiairányítási rendszereinek bonyolultsága is aggodalmakat kelt Hamiltonban, aki úgy véli, hogy „a rajongók közül senki sem fogja érteni”:

„A minap részt vettem egyeztetni, ahol elmagyarázták nekünk. Olyan, mintha diplomára lenne szükség ahhoz, hogy biztosan megértsük.”