Más úton indultak, mint a Haas: A Cadillac így kerülné el a „B-csapat” státuszt

Tajthi AndreaTajthi Andrea2026. 02. 22.
Cadillac F1 Team, Valtteri Bottas a vilán mögött
Fotó: Cadillac F1 Team

A Forma–1 legújabb csapata, a Cadillac, tiszta vizet öntött a pohárba: bár az első években elkerülhetetlen a Ferrari technikai támogatása, az amerikai istálló nem akarja amásik amerikai csapat, a Haas útját járni. Pat Symonds rávilágított, hogy miért döntöttek a nehezebb út mellett.

A Forma–1 új csapata, a Cadillac elmagyarázta ferraris ügyfél státuszával kapcsolatos hozzáállását.

Az első három F1-es szezonjában a General Motors márkája a Ferrari motorjait használja majd, mivel saját motorprojektje legkorábban 2029-ben tud megvalósulni.

Az amerikai csapat sebességváltóból is a Ferrariét is használja, de nem vásárolt annyi alkatrészt tőlük, amennyit a műszaki szabályok megengednek.

A Cadillac mérnöki tanácsadója, Pat Symonds, utalt a Ferrari másik ügyfelére, a Haasra, amely a Cadillac előtt az F1 legújabb csapata volt, és amely üzleti modelljét arra alapozta, hogy több ügyfélalkatrészt használ, mint a többi csapat általában.

„Ami talán kicsit eltér attól, amit mondjuk az utolsó új csapat tett, az az, hogy mi nagyon hiszünk abban, hogy a saját sorsunkat magunknak kell irányítanunk, és hogy mi egy gyári csapat vagyunk, gyári csapattá válunk” – mondta Symonds.

„Ha megnézzük az autónkat, láthatjuk, hogy nem azt tettük, hogy megvettük az összes alkatrészt, amit lehetett. Úgy döntöttünk, hogy ha már a Ferrari motorját választjuk, akkor a Ferrari sebességváltóját is megvesszük, de nem vettük meg az egész hátsó részt, ahogy mások tették. Úgy éreztük, hogy saját sebességváltó-házat, saját hátsó felfüggesztést stb. kell készítenünk.”

„Tehát, bár számos alkatrész még mindig legálisan beszerezhető, mi úgy döntöttünk, hogy nem tesszük meg, mert, ahogy mondtam, szerintem nagyon fontos, hogy a saját sorsodat irányítsd, és megértsd a tervezésed mögötti filozófiát, ha előre akarsz haladni. Nehéz előrehaladni valaki más filozófiáján alapuló tervezéssel, ha nem érted az ahhoz tartozó összes finomságot.”

Eközben a General Motors F1-es hajtásegység-projektje halad előre, hogy 2029-ben bevethető legyen.

Bár a program függ attól is, hogy a motorokra vonatkozó szabályozás hogyan alakul a jövőben, Dan Towriss vezérigazgató bízik abban, hogy az új hajtáslánc a csapat és a Ferrari közötti ügyfélkapcsolat keretében kifejleszthető.

„A szellemi tulajdon tekintetében igen, mindenkinek be kell hoznia a saját szellemi tulajdonát, igaz?” – mondta.

„Tehát a Ferrarinak megvan a sajátja. És ismétlem, a GM Performance motorcsoporttal, amely a Forma–1-es csapat része, mi is fejlesztjük a saját szellemi tulajdonunkat. Saját motorokat fejlesztünk, és saját munkatermékünket visszük a Forma–1 rajtrácsára.”